Historisk: Danske Spil giver håndboldherrerne større chance for at vinde guld – end ikke at gøre det
Dagen før håndbold-VM er tilliden til de danske håndboldherrer historisk høj: Ifølge Danske Spil er et dansk landshold aldrig før gået ind til en slutrunde med større sandsynlighed for guldmedaljer end denne gang.

Der er større chance for, at de danske håndboldherrer vinder guld, end at de ikke gør. Det kan man læse ud af de odds som Danske Spil har sat på håndbold-vm, der starter i morgen.
Danske Spil giver odds 1,85 for dansk VM-guld, mens der er odds 1,90 på, at det ikke bliver til dansk VM-guld.
Dermed, er der meget, der tyder på, at det skal være alle gode gange fire for de danske håndbold-herrer, der også vandt VM i 2023, 2021 og 2019.
Det forudser håndbold-ekspert og oddssætter hos Danske Spil, Mads Mortensen.
”Herrerne er historisk store favoritter, fordi… jamen, jeg har faktisk sværere ved at finde argumenter for, at de IKKE skulle gå hen og vinde det hele,” siger han.
”Først og fremmest har vi lige set et OL, hvor Danmark spillede noget af det bedste håndbold, jeg nogensinde har set. I finalen blev Tyskland krøllet fuldstændig sammen, og inden da fik Frankrig en tur i guillotinen med et nederlag på hele 8 mål. Otte! Selv uden Mikkel Hansen og Niklas Landin råder Danmark stadig over verdensklassespillere på samtlige positioner. OG på bænken. Emil Nielsen er måske verdens allerbedste målmand, og ingen andre landshold kan hamle op med den danske bagkæde med bl.a. Mathias Gidsel, Simon Pytlick og Thomas Arnoldsen. Danmark har verdens bedste hold, og nogen af verdens bedste spillere – så enkelt er det faktisk,” siger han.
”Det spiller naturligvis også ind, at de stærkeste konkurrenter kæmper med fravær og skader til nogen af deres største stjerner. Frankrig, som vi stadig ser som den største konkurrent, har først lige fået en række store stjerner tilbage efter skader, og Sverige mangler Felix Claar og Oscar Bergendahl, hvilket er en stor svækkelse. Alt dette taget i betragtning har vi meget svært ved at se, hvordan Danmark kan undgå at slå endnu en rekord, ved at vinde VM for fjerde gang i træk,” siger Danske Spils oddssætter Mads Mortensen.
Og det er ikke kun Danske Spil, der tror på dansk guld. Også Danske Spils kunder er optimistiske på de rødhvides vegne.
”Vi har åbnet for flere forskellige spil, og tæller man det hele sammen, så er det næsten 75 % af kunderne, der gætter på dansk guld – og det er faktisk ganske flot, når man tager det historisk lave odds i betragtning,” siger Mads Mortensen.
Fakta:
Odds på dansk guld ved VM 2025: 1,85
(Odds på ikke-dansk guld ved VM: 1,90)
OL 2024: 2,70 (Danmark vandt guld)
EM 2024: 2,05 (Danmark fik sølv)
VM 2023: 2,40 (Danmark vandt guld)
EM 2022: 2,05 (Danmark fik bronze)
OL 2021: 3,10 (Danmark vandt guld)
VM 2021: 4,25 (Danmark vandt guld)
EM 2020: 3,00 (Danmark blev nummer 13).
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Gavmild vinder i Eurojackpot: ”Mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på!”5.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver vundet rigtigt store beløb i Eurojackpot - og nogle af millionerne kommer også vindernes venner og familie til gode. En af de seneste vindere følger et råd om at være gavmild, som hun fik fra sin gamle oldefar.
Danske Spil tog vinder af 149,4 millioner på sengen: ”Det er helt uvirkeligt”3.12.2025 14:21:29 CET | Pressemeddelelse
Dansk vinder af sjette største gevinst nogensinde forventer en ekstra god jul – og måske et hus i Italien.
KÆMPE december-gevinst: Dansker vinder sjette største Eurojackpot præmie i historien3.12.2025 09:25:45 CET | Pressemeddelelse
Mon julefreden nu sænker sig i Rudersdal? En heldig dansker vandt 149.420.552 kroner i Eurojackpot tirsdag aften. Danske Spil har endnu ikke talt med den heldige vinder.
Nu kan du gætte med på Kongens Nytårstale hos Danske Spil – nævner han endelig ’søens folk’ i år?2.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Folket’, ’forpligtet’, ’respekt’, ’håndbold’, ’samfundssind’…. og selvfølgelig klassikeren ’søens folk’. Danske Spil har netop åbnet for spil på, hvilke ord Kong Frederik vil bruge i sin nytårstale. Nogle ord er mere sandsynlige end andre.
To danskere blev millionærer lørdag – hvor spillede du Lotto?1.12.2025 09:56:31 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere blev i weekenden med ét slag gjort til millionærer – den ene af dem ved det måske ikke endnu (spillede du Lotto i Dagli’Brugsen i Lem i sidste uge?).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum