Danske Spil sender millioner til Jylland
Tre gange i sidste uge gjorde Danske Spil heldige, jyske kunder til millionærer. Ingen af dem har meldt sig endnu, så læs med her og find ud af, om du bør tjekke dine kuponer en ekstra gang.

Lige over seks millioner kroner. Så mange penge ligger lige nu og venter på at blive afhentet hos Danske Spil efter trækningerne i Eurojackpot og Lotto fredag og lørdag aften.
De to millioner blev vundet i Lottos ekstratrækning Millionærchancen i lørdags.
Den første, heldige vinder har spillet Lotto via en kupon med fem rækker købt i SuperBrugsen i Hedensted. Der er ingen yderligere gevinst på kuponen, så den samlede præmie er på præcis 1.000.000 kroner.
Den anden, heldige vinder har OGSÅ spillet Lotto via en kupon købt i SuperBrugsen, dog lidt længere sydpå, i Broager. Denne vinder har spillet 10 rækker, men heller ikke her er der andre gevinster på kuponen, så præmien er den samme: 1.000.000 kroner.
Der var ingen, der ramte førstepræmien, så på lørdag er der hele 12 millioner kroner i førstepræmiepuljen i Lotto.
Mens der ikke var nogen, der vandt den store gevinst i Lotto, så var der én, der fik jackpot ved trækningen i Eurojackpot fredag aften. Førstepræmien på en god halv milliard blev vundet af en ultraheldig tysker, men der var skam også gevinst i Danmark. En heldig person, som havde købt sin kupon på Q8 på Tjelevej i Herning, havde nemlig 5 + 1 rigtige, og det giver en andenpræmie til en værdi af hele 4.100.144 kroner.
Danske Spil har endnu ikke hørt fra nogen af de tre vindere, og derfor lyder det gode råd: Tjek kuponerne, bare for en sikkerheds skyld.
”Vi siger tillykke til alle vinderne. Det er en stor glæde at være med til at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Lotto, 11. januar:
Vindertal: 9, 11, 17, 26, 27, 32, 35
Tillægstal: 23
Eurojackpot 10. januar:
Vindertal: 17, 34, 38, 42, 48
Stjernetal: 2, 11
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Den ikke-så-anonyme-millionær på Lotto: ”Jeg har selv hængt mit foto op nede hos købmanden!”19.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en lille vestjysk by er det bestemt ingen hemmelighed, hvem der for nyligt vandt 1.000.000 i Lotto. ”Det er en lille by, og alle kender hinanden, så folk må godt vide, at det er mig.”
Danske Spil med ny tradition: Vil gøre ekstra 25 danskere til millionærer i påsken16.4.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotto skruer helt op for millionchancen i påsken: Med den allerførste udgave af Det Store Påske Lotto uddeler Danske Spil ikke mindre end 25 ekstra præmier á 1.000.000 kroner.
Vandt 1.145.324 kroner i Eurojackpot: ”Ville også have været glad for ’bare’ 45.324!”15.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Nordsjælland er ovenud lykkelig for sin store gevinst i Eurojackpot – men han erkender også, at det store beløb nok kalder mere på fornuft end på fejring…
Påskemillioner i weekenden: Danske Spil efterlyser tre danske millionærer14.4.2025 11:36:14 CEST | Pressemeddelelse
Det var ingen førstepræmier i weekendens lotterier – men Danske Spil lod alligevel millionerne trille ind på kontoen hos tre heldige danskere. De vandt nemlig hver især en milliongevinst – og det skete både i Lotto og Eurojackpot. Se her, hvor påskeheldet ramte.
Danske Spil: ”Én brosten fra historisk dansk sejr!”13.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Der har været 122 udgaver af cykelløbet Paris-Roubaix og aldrig en dansk vinder: Det kan blive ændret i dag, vurderer Danske Spils eksperter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum