Startskud til stor udvikling på havnen i Nykøbing Falster
Nyt kontorbyggeri, grønne områder, promenade og klimatilpasning er nogle af emnerne i to lokalplaner, der snart sendes i høring. Lokalplanerne omfatter den sydlige del af havnen i Nykøbing Falster.

Den sydlige del af havnen i Nykøbing Falster står over for en gennemgribende udvikling, som skal skabe et mangfoldigt og livligt havneområde, der vil være til gavn for hele kommunen. Økonomiudvalget, med borgmester Simon Hansen i front, sender to lokalplaner for området i høring den 20. januar.
”De to lokalplaner giver en fantastisk mulighed for at revitalisere den sydlige del af havnen i Nykøbing og bringe liv tilbage til området. Vi ønsker at skabe et område, der er tilgængeligt for alle med kulturelle tilbud og grønne områder, der fremmer fællesskab og aktivitet. Omdannelsen er en vigtig del af vores langsigtede vision for hele havnen, som et samlet byråd står bag” siger borgmester Simon Hansen.
Lokalplanerne markerer et vigtigt skridt i transformationen af erhvervshavnen til et levende byområde med fokus på kultur og rekreative områder. Her skal være grønne byrum og forbindelser, som skaber et attraktivt og sammenhængende miljø for både borgere og besøgende. Eksempelvis etableres der et hyggeligt ungeområde foran Markedshallen, som en gruppe unge har været med til at udvikle. Området forventes at stå klar til den kommende sommer.
Lokalplan 223 muliggør også byggeriet af det kommende rådhus, som placeres på den tidligere DK Beton-grund, over for den nuværende Netto og med Markedshallen som nabo. Rådhuset bliver lidt lavere end Kondensen, og på de foreløbige skitser af placeringen friholdes sigtelinjen fra Strandgade, så der skabes kig vandet.
Planen tager højde for behovet for at beskytte området mod fremtidige oversvømmelser og havvandsstigninger, og den beskriver, hvordan der skal etableres klimasikring. Derudover er det et mål at anvende bæredygtige materialer i byggeprojekterne og i de nye grønne områder.
Lokalplan 236 omhandler etablering af en ny park, som skal fungere som en grøn indgang til hele det omdannede havneområde. For at parken kan etableres, skal det gamle slagteri nedrives, hvilket lokalplanen sikrer kan ske.
”Noget af det vigtigste for udviklingen af havnen er at skabe et sted, som tilfører byen noget nyt, der ikke allerede findes i midtbyen. Her spiller adgangen til vandet samt grønne områder en vigtig rolle. Vi skal skabe et område, som styrker byens attraktivitet og tilfører noget godt til hverdagslivet for alle dem, der bor i og omkring byen,” siger borgmester Simon Hansen, som opfordrer alle til at kigge nærmere på planerne og indgive høringssvar, hvis der er noget, man vil gøre opmærksom på.
Økonomiudvalget ser frem til at læse høringssvarene fra borgere, organisationer og andre interessenter, og glæder sig til arbejdet med at realisere denne del af visionen for hele havnen. Høringsperioden for de to lokalplaner og tilhørende miljøvurderinger igangsættes mandag den 20. januar, hvor lokalplanerne offentliggøres.
FAKTA
De to lokalplaner sendes i høring fra den 20. januar. Lokalplan 223 er i høring i 8 uger, og lokalplan 236 er i høring i 4 uger.
Lokalplan 223 indeholder blandt andet:
- Etablering af nyt kontorbyggeri på op til 8.000 m2 etageareal, på arealet hvor Kartoffelladen og DK-Beton ligger, som skal opføres med en stærk bæredygtighedscertificering
- Grønne byrum
- Havnepromenade og stiforbindelser
- Parkering
- Omlægning af Fejøgade
- Klimatilpasning
- Sikring af håndtering af regn- og spildevand ved kraftig nedbør
- Bevaring af historiske bygninger: Markedshallen, den røde og den gule administrationsbygning
- Klimasikring til kote +2,5 meter for at sikre området mod oversvømmelse udløst af stormflod
- Parkeringsplads på området på og bagved tankstationen på Fejøgade
Lokalplan 236 indeholder:
- Lokalplanen sikrer at det gamle slagteri kan nedrives
- På grunden etableres et grønt byrum
Lokalplanerne vil være tilgængelige fra den 20. januar, hvor høringsperioden igangsættes.
Læs mere om udviklingen af havnen i Nykøbing Falster lige her: https://www.guldborgsund.dk/havneby
Nøgleord
Kontakter
Simon HansenBorgmester
Guldborgsund Kommune
Rikke Betak LundChefkonsulent, Cand.Comm.
Tlf:25180248rblu@guldborgsund.dkFølg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Nye lokalplaner kan give op mod 175 nye sommerhuse i Marielyst-området5.2.2025 05:02:00 CET | Pressemeddelelse
175 nye sommerhuse kan være på vej til Marielyst-området. Det kan de, fordi Teknik, Klima og Miljøudvalget netop har besluttet at igangsætte udarbejdelsen af nye lokalplaner, som vil give mulighed for at bygge sommerhuse i tre nye områder.
Succesfuld beskæftigelsesindsats udvides med ny afdeling i Sakskøbing3.2.2025 10:42:53 CET | Pressemeddelelse
Siden foråret 2019 har Guldborgsund Kommune haft nytteindsatsen ”Grønnere Guldborgsund”, hvor borgere på borgere på offentlig forsørgelse skal løse samfundsnyttige opgaver for deres ydelse. Indsatsen, der viser gode resultater, udvides med en ny afdeling i Sakskøbing.
Landets bedste håndværkselever mødes i Nykøbing Falster3.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til april mødes landets bedste håndværkselever indenfor murer-, flisemurer- og tømrerfagene for at kåre landets dygtigste elev. Erhverv og Udviklingsudvalget er meget begejstrede over at Byggeriets Skills Challenge 2025 afholdes i Nykøbing Falster, og støtter arrangementet økonomisk.
De ældres boliger på Guldborgsunds plejehjem skal have et markant løft30.1.2025 12:34:06 CET | Pressemeddelelse
Ældre og Omsorgsudvalget i Guldborgsund Kommune har på sit møde onsdag vedtaget en ny masterplan for kommunens plejehjem. Den skal realiseres over de kommende 10 år og bliver ifølge udvalget den største udvikling af ældreområdet i Guldborgsund Kommunes historie.
FabLab på Hovedbiblioteket lukker fredag den 24. januar, men faciliteterne flytter til CELF22.1.2025 15:44:09 CET | Pressemeddelelse
Sidste år besluttede Guldborgsund Kommune at lukke FabLab på Hovedbiblioteket i Nykøbing og på fredag lukker og slukker det innovative værksted på biblioteket for sidste gang. Heldigvis flytter faciliteterne med ind i CELF’s nye innovations- og iværksætterlab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum