Ny undersøgelse: Klimabekymringer presser 8 ud af 10 boligejere
13.1.2025 11:11:44 CET | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
Det danske vejr bliver stadig mere voldsomt, og det er en udvikling, som danske boligejere er bekymrede for. En ny undersøgelse fra Alm. Brand viser, at over 8 ud af 10 boligejere ville tænke over klimaforandringer, hvis de skulle købe en bolig i dag.

Klimaforandringerne præger allerede vores hverdag. Det forgangne år har været det vådeste nogensinde målt, og gennemsnitstemperaturen har aldrig været højere i Danmark.
Ifølge en ny undersøgelse udført af YouGov på vegne af forsikringsselskabet Alm. Brand præger det stadig voldsommere vejr de danske boligejere, hvis de skulle købe bolig i dag.
I undersøgelsen svarer hele 84 pct. af de danske boligejere nemlig, at de i nogen grad, høj eller meget høj grad ville tænke over klimaforandringerne, hvis de skulle købe bolig i dag.
Det er en stor stigning i forhold til 2021, hvor Alm Brand spurgte boligejerne om det samme.
Dengang svarede 72 pct. at de i nogen, høj eller meget grad ville tænke over klimaforandringerne, hvis de skulle købe en bolig.
”Vi hjælper hvert år rigtig mange boligejere, når de har klimarelaterede skader på deres hus i form af oversvømmede kældre eller ødelagte tage. Derfor er det også positivt, at danskerne er meget mere bevidste om, hvordan klimaet kan påvirke boligen. Det er langt nemmere at være på forkant og forebygge end at gøre noget på bagkant,” siger Jan Graversgaard, der er direktør i Skadeservice i Alm Brand under Alm. Brand Group.
Bekymring vokser
Der er sket en kraftig stigning i andelen af boligejere, der i høj eller meget høj grad er bekymrede over klimaforandringerne. I dag svarer hele 50 pct. af boligejerne, at de i høj eller meget høj grad bekymrer sig om klimaforandringerne, hvis de skulle købe hus i dag. Tilbage i 2021 var det kun 36 pct. hvor klimaforandringerne havde indflydelse på boligkøbet.
”Det er ikke overraskende, at mange boligejere er mere bekymrede over fremtidens vejr nu, end de var tidligere. For det kan have store konsekvenser for den enkelte boligejer og os som samfund, at vi oplever voldsommere vejr og flere klimarelaterede skader,” siger Jan Graversgaard.
Alm. Brand har også spurgt boligejerne om de bekymrede sig om klimaet, da de i sin tid købte deres nuværende bolig. Her svarede kun 16 pct. at de bekymrede sig om klimaet, dengang de købte deres nuværende bolig.
De stigende klimarelaterede udfordringer er allerede mærkbare i mange danskeres hjem.
Mere end hver tredje boligejer (41 pct.) tilkendegiver i undersøgelsen, at de i nogen, høj eller meget høj grad er bekymrede over, hvad klimaforandringer betyder for deres bolig.
”Derfor er det også helt afgørende, at vi som forsikringsselskab fortsætter med at have fokus på forebyggelse og klimasikring, så vi sikrer danskerne bedst muligt mod fremtidens vejr,” siger Jan Graversgaard.
Fakta:
- Undersøgelse 2024: 84 pct. af boligejerne vil i nogen, høj eller meget høj grad tænke over klimaforandringerne, hvis de skulle købe hus i dag

- Undersøgelse 2021: 72 pct. af boligejerne ville i nogen, høj eller meget høj grad tænke over klimaforandringerne, hvis de skulle købe hus dengang.
- 41 pct af boligejerne er i nogen, høj eller i meget høj grad bekymret for, hvad klimaforandringerne betyder for boligen
- Kun 16 pct af boligejerne bekymrede sig om klimaet, da de købte hus

Guide: Sådan tjekker du for vejrrelaterede skader
Alm. Brands bedste råd til, hvad man skal være opmærksom på ved næste boligkøb for at sikre sig mod vildt vejr.
- Undersøg, om der indgår dokumentation for, hvordan boligen er klimasikret
- Vær opmærksom på følgende spørgsmål i boligens tilstandsrapport:
-
- Har der tidligere været problemer med oversvømmelser?
- Hvad har forårsaget oversvømmelserne?
- Hvilke foranstaltninger er der foretaget?
- Hvornår har der sidst været en vejrrelateret skade på ejendommen?
- Har kommunen været involveret i skadeforebyggende tiltag (fx kystsikring, sikringer af omkringliggende åer, dæmninger, forbedret kloakering os
Om undersøgelsen
”Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov på vegne af forsikringsselskabet Alm. Brand under Alm Brand Group. Der er i alt gennemført 1040 CAWI-interview med danskere i alderen
18+ år, i perioden 15-22 October 2024.
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand og Andel Energi indgår strategisk partnerskab4.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alm. Brand og Andel Energi går sammen i et strategisk partnerskab, der giver begge selskabers kunder en række fordele.
Alm. Brand advarer om vildt vejrskifte, der kan koste dig store skader19.2.2026 15:02:40 CET | Pressemeddelelse
DMI varsler et markant vejrskifte i weekenden, hvor frost og sne bliver afløst af plusgrader og regn. Den kombination øger risikoen for vandskader markant. Forsikringsselskabet Alm. Brand opfordrer nu boligejere til at fjerne sne og tjekke loftet for at undgå skader på boligen.
Alm. Brand oplever stor vækst i forsikringer mod vandskader19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser en markant stigning i antallet af danskere, der sikrer deres hjem mod vandskader. Fra 2021 til 2025 er antallet af udvidet vandskadeforsikringer steget med 172 pct.
Der kommer hård frost i weekenden: Alm Brand med opfordring til sommerhusejere13.2.2026 10:13:50 CET | Pressemeddelelse
Tocifrede minusgrader rammer store dele af Danmark i weekenden. Sammen med sne og blæst skaber det ideelle betingelser for frostsprængte rør og alvorlige vandskader. Alm. Brand opfordrer derfor boligejere tjekke sommerhuset nu for at undgå frostsprængte rør.
Hver tiende dansker rejser på skiferie uden forsikring6.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at overraskende mange danskere tager på skiferie uden en rejseforsikring på trods af at skiferie er blandt de rejseformer, hvor risikoen for ulykker er størst. Ifølge forsikringsselskabet Alm. Brand kan det få alvorlige økonomiske konsekvenser, hvis uheldet er ude.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum