Puljemidler skal skabe kunst og kultur i Guldborgsund
Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget i Guldborgsund Kommune afsætter midler til kunst- og kulturprojekter i 2025-26. Foreninger, organisationer mv. kan søge støtte til initiativer, der fremmer fællesskab, nærvær, nytænkning og bæredygtighed.

Fra i år er der nye muligheder for at realisere kunst- og kulturprojekter i Guldborgsund Kommune. Med budgetaftalen for 2025-28 er der afsat 250.000 kroner årligt i både 2025 og 2026 til at støtte kunstneriske og kulturelle oplevelser samt samlingspunkter, der kan styrke fællesskabet og skabe værdi for både borgere og besøgende. Midler er øremærket arrangementer og anlægsprojekter med fokus på kunst og kultur.
"Vi ønsker, at kunst og kultur skaber samlingspunkter, der bringer mennesker sammen og skaber nærvær i vores fællesskaber. Alle har mulighed for at bidrage til at styrke den kulturelle oplevelse for borgerne i hele kommunen og for alle dem, der besøger os. Rammerne er forholdsvis brede, så jeg er spændt på at se de forslag, som vi modtager. Det kan være projekter som gavlmalerier, skovkunst, en talk eller noget helt fjerde – det er op til den enkelte ansøger" udtaler Ole K. Larsen, formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget.
De afsatte midler vil rent administrativt blive føjet til Landdistriktspuljens budgetter for 2025 og 2026 men vil være øremærket ansøgninger, der opfylder de tiltænkte formål. Projekterne kan derfor finde sted i hele kommunen – også i Nykøbing F og Sundby, som normalt ligger uden for Landdistriktspuljens geografiske dækning.
Hvad kan midlerne bruges til?
Midlerne er til kunst og kulturelle oplevelser og samlingspunkter, der lever op til følgende fire kriterier:
Nærvær
I hvor høj grad formår projektet at gøre den kunstneriske eller kulturelle oplevelse eller samlingspunkt nærværende for borgerne og besøgende i Guldborgsund Kommune?
Resonans
I hvor høj grad formår projektet at skabe indlevelse, forbindelse og fællesskaber i sit lokalområde? Enten mellem mennesker eller med dets fysiske omgivelser.
Nytænkning
I hvor høj grad formår projektet at omsætte idéer, refleksioner og perspektiver til et nytænkende udtryk?
Bæredygtighed
I hvor høj grad er bæredygtighed tænkt ind i projektet?
Ansøgninger vurderes ikke nødvendigvis ud fra, hvor højt de scorer på alle kriterier, men de vil indgå som en samlet vurdering af projektets kvalitet og relevans.
Hvem kan søge?
Puljen kan søges af foreninger, organisationer og institutioner, der ønsker at bidrage til kunst og kultur i Guldborgsund Kommunes landdistrikter. Projekterne skal have et almennyttigt sigte og gavne den brede offentlighed. Ansøgninger under 20.000 kroner kan behandles direkte af administrationen, mens større projekter vil blive vurderet af Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget.
For yderligere information om kriterier og ansøgningsproces henvises der til Landdistriktspuljens retningslinjer, hvor ansøgningsskemaet også kan findes.
Kontakter
Ole K. LarsenFormand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget
Tlf:25 18 03 98byokl@guldborgsund.dkLaurids ErhardsenKommunikationsmedarbejder
Tlf:25182619lerh@guldborgsund.dkFølg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune takker af og giver stafetten videre19.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune har netop holdt sit sidste møde. Fra 1. januar 2026 overlader udvalget roret til det nye Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalg, som fremover skal stå i spidsen for kommunens beskæftigelsesindsats.
Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i juni måned dumpede en god nyhed ind ad døren hos Sundskolen i Nykøbing Falster. Skolen var som den eneste folkeskole på Lolland-Falster kommet med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes.
Udvalg investerer i overvågning for at øge trygheden i Nykøbing bymidte17.12.2025 11:13:59 CET | Pressemeddelelse
Teknik, Klima og Miljøudvalget i Guldborgsund Kommune har netop godkendt en stor investering i overvågning i bymidten i Nykøbing. Det sker efter at både kommunen og erhvervs- & cityforeningen Vores Nykøbing oplever en stigende tendens til hærværk og tyveri.
Danmarks Motorcykelmuseum gør klar til at vise verdens ældste motorcykel frem i nye lokaler17.12.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flytningen til Dosseringen 3 markerer et vigtigt skridt for både museet og udviklingen af Stubbekøbing Havn. Når museet åbner op i 2026, kan gæster se et sjældent eksemplar af verdens ældste motorcykel.
Lokalt udviklingsselskab vinder udbud på havnen i Nykøbing Falster11.12.2025 20:03:13 CET | Pressemeddelelse
Havneudvikling ApS har vundet udbuddet af tre grunde på havnen i Nykøbing Falster. Det besluttede Guldborgsund Kommunes byråd torsdag aften. Bag Havneudvikling ApS står den lokale entreprenørvirksomhed MSE Entreprise A/S.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum