Den tyske forbindelse gav flere lastbiler end nogensinde før
Langelandslinjens færger havde i 2024 flere lastbiler med end nogensinde før. Det viser den seneste opgørelse over trafiktal for ruten mellem Spodsbjerg og Tårs. Årsagen er byggeriet af Femern-forbindelsen.

2024 blev et rekordår hos Langelandslinjen. Aldrig før har der været flere lastbiler med færgerne mellem Langeland og Lolland end der var sidste år. Mange af lastbilerne havde materialer med til byggeriet af Femern-forbindelsen, og derfor sætter årets overførsler af gods rekord.
33.795 lastbiler sejlede med færgerne i 2024, og det er altså en stigning på over 12 % i forhold til 2023, hvor tallet lå på 28.716.
Antallet af passagerer er gået fra 536.803 i 2023 til 531.511 i 2024, altså et lille fald på 1 %. Det samme billede ser Langelandslinjen for antal personbiler, der er gået fra 218.505 i 2023 til 216.009 i 2024.
"I 2024 har Langelandslinjen været den logiske genvej for mange af de materialer, som bruges til byggeriet af Femern-forbindelsen - og når forbindelsen står færdig, vil den styrke Langelandslinjen som den fornuftige genvej for mange af de tyske transporter, som gerne vil spare de dyre landevejskilometer mod Danmark", forklarer Molslinjens administrerende direktør Kristian Durhuus.
Kontakter
Jesper MaackPR & Communication Manager
Tlf:+4520196215jma@molslinjen.dkOm Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 21 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 19 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.
Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen, herunder også Bornholm Expressen i samarbejde med Vikingbus. Busserne kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.
Mere info: www.molslinjen.dk
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Kendt sejlplan kan bevares10.2.2025 13:32:22 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen har meddelt Transportministeriet, at den nuværende kendte sejlplan kan bevares. Det er resultatet af mødet mellem rederiet og Trafikkontaktrådet for Bornholm i sidste uge.
Sejltider for hurtigfærger bør ændres20.1.2025 12:15:20 CET | Pressemeddelelse
Udbygningen af Rønne Havn har sendt de bornholmske hurtigfærger ud på så stor en omvej, at sejltiderne må ændres. Det mener Bornholmslinjen, som netop har sendt et forslag i høring, hvor færgerne ankommer ti minutter senere end i dag. Afgangstidspunkter bevares til gengæld.
2024 bringer færgedriften tilbage i balance10.1.2025 09:02:30 CET | Pressemeddelelse
Færgedriften hos Fanølinjen er kommet tilbage i balance. Det viser Fanølinjens seneste opgørelse over trafiktal for 2024.
Mere end to millioner rejsende med bornholmerfærgerne i 202410.1.2025 09:01:43 CET | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde i et kalenderår har der i 2024 været mere end to millioner rejsende med færgerne til og fra Bornholm.
Julrekord på Öresund – restauranger lockade 10 000 extra gäster ombord9.1.2025 10:12:47 CET | Pressemeddelelse
De två restaurangerna på Öresundslinjens elfärjor, Libitum Social Dining och Opus Wine & Dine, lockade rekordmånga gäster till sina festligt dukade julbord. Hela 28 874 gäster satte sig till bords mellan den 15 november och den 26 december – vilket är över 10 000 fler än under julen 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum