Trumps våde drøm om Grønland er farlig for Grønland. USA's ambassadør bør indkaldes til samtale.
Den kommende amerikanske præsidents søn Donald Trump Jr. er taget til Grønland. Donald Trump har også gentaget ønsket om, at Grønland bliver amerikansk og delt en video med en grønlænder (Timmy Toz Zeeb), som ønsker, at Grønland skal blive amerikansk.
Det nye danske parti Demokraterne - hele Danmark skal leve værner om Rigsfællesskabet og opfordrer den danske regering til at indkalde den amerikanske ambassadør til en samtale, hvor det bliver slået fast, at Danmark ikke ser Trumps fremfærd som passende for en allieret stats kommende præsident. "Nu er nok nok" siger Theis Kaas Nielsen fra partiet.

"Donald Trump taler om ejerskab og kontrol over Grønland. Nu er hans søn i Grønland. Selv om sønnen påstår, at der er tale om en turistrejse, så må denne adfærd tages meget alvorligt. I det nye parti Demokraterne - hele Danmark skal leve vil vi kæmpe for Rigsfællesskabet - og vi opfordrer den danske regering til at indkalde den amerikanske ambassadør til en samtale, hvor det bliver slået fast, at Danmark ikke ser dette som en passende adfærd for en kommende præsident for en allieret stat. Nu er nok nok", udtaler Theis Kaas Nielsen (Fyn), hovedbestyrelsesmedlem i Demokraterne - hele Danmark skal leve
"Trumps våde drøm om Grønland er farlig for Grønland - og for Rigsfællesskabet. Trumps interesse i Grønland drejer sig utvivlsomt om undergrunden og Grønlands militærstrategiske placering. Intet af dette vil føre noget godt med sig. I tider med krig og konflikt er sammenhold inden for Rigsfællesskabet og Norden afgørende. I Demokraterne værner vi om Rigsfællesskabet og det vil være en gigantisk fejltagelse, hvis vi lader Trump ødelægge Rigsfællesskabet. Vi skal udvikle og forbedre Rigsfællesskabet og ikke afvikle det" udtaler Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden), hovedbestyrelsesmedlem i Demokraterne - hele Danmark skal leve og cand.scient.pol. med speciale i Rigsfællesskabet.
"I 1916 forud for salget af Dansk Vestindien lovede USA, at USA altid ville stå på Danmarks side angående Grønland. Det vil også af den grund være et brud på et langt venskab, hvis Trump svigter den aftale" udtaler Jørgen Carlsen (Nordjylland), medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve.
Link ang. USA's erklæring fra 1916 angående Grønland: USA's declaration on Danish sovereignty of Greenland, 1916
Kontakter
Jørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuTheis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Vestsahara-konflikten må på dagsordenen - for den kan eskalere29.12.2025 12:58:51 CET | Pressemeddelelse
Vestsahara-konflikten har varet i 50 år. Den begyndte i 1975, da Marokko besatte størstedelen af den tidligere spanske koloni. Over 150.000 mennesker bor i flygtningelejre i en ørken i Algeriet. FN har en fredsbevarende styrke i landet (MINURSO) og hvert år forlænger FN’s Sikkerhedsråd mandatet for den fredsbevarende styrke, som er placeret i Vestsahara for at sikre den våbenhvile, der blev indgået i 1991, og som skulle lede frem til en folkeafstemning om fremtiden for sahrawierne (Vestsaharas befolkning). De seneste år er våbenhvilen blevet erstattet af kontinuerlige kamphandlinger og konflikten risikerer at sprede sig. "Demokraterne - hele Danmark skal leve" anbefaler, at Vestsahara-konflikten sættes på den politiske dagsorden både fordi verdenssamfundet har et moralsk ansvar og fordi det kan blive til en langt værre konflikt, hvis der ikke aktivt arbejdes for en fredelig løsning af konflikten.
Ja til forpligtende nordisk satellitsamarbejde og danske satellitter, som foreslået i DIIS-rapport28.12.2025 15:51:21 CET | Pressemeddelelse
Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" bakker op om et forpligtende nordisk satellitsamarbejde, som foreslået i en ny DIIS-rapport. Demokraterne anbefaler desuden, at Danmark snarest ínvesterer i egne satellitter. Kongeriget Danmark er den eneste arktiske stat, der ikke har egne satellitter rettet mod Arktis. Det betyder, at vi i Danmark er afhængige af private virksomheder og andre lande som USA, når det kommer til at overvåge, hvad der foregår i den del af Arktis, der hører under Kongeriget Danmark.
Reaktion på udnævnelse af Jeff Landry: Indfør visumkrav for amerikanere og tag sikkerhedspolitiske initativer22.12.2025 08:14:48 CET | Pressemeddelelse
USA's præsident, Donald Trump, har udpeget Louisianas guvernør, republikaneren Jeff Landry, som særlig udsending til Grønland. Landry har slået fast, at han arbejder for, at Grønland skal blive en del af USA. Det danske parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" opfordrer til, at Danmark indfører visumkrav overfor amerikanske statsborgere, der vil besøge Kongeriget Danmark for at diskutere politik. Derudover foreslår Demokraterne, at Danmark tager initiativ til en nordisk militærbase i Grønland og et nordisk forsvarsforbund samt bilateraler forsvarsaftaler med NATO-lande som Storbritannien, Canada, Frankrig og Tyskland.
Gratis tandlæge til alle koster 11. milliarder kroner - det har vi råd til.7.12.2025 09:14:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil give et gratis årligt tandlægebesøg til alle. "I "Demokraterne - hele Danmark skal leve" glæder vi os over regeringens udspil, men vi opfordrer regeringen og Folketinget til at gå hele vejen og indføre gratis tandpleje til alle. Sidste år havde Danmark et overskud på 130 milliarder kroner. At give alle borgere i Danmark gratis tandpleje vil koste ca. 11 milliarder kroner om året. Der er derfor råd til at give befolkningen gratis tandpleje uden at skatten sættes op" siger Lave Knud Broch fra "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Demokraternes spidskandidat blev udelukket fra vigtig TV-debat af TV2s regionale public service medier i Region Østdanmark17.11.2025 10:10:14 CET | Pressemeddelelse
TV2 regionale medier for Region Østdanmark (TV2 Øst, TV2 Kosmopol og TV2 Bornholm) udelukkede "Demokraterne - hele Danmark skal leve" fra en vigtig TV-debat for spidskandidaterne i Region Østdanmark. Lave Knud Broch fra Demokraterne er forarget og mener, at der er tale om en udemokratisk handling, som formentlig er i strid med de regionale tv-kanalers public service forpligtelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum