Uddannelses- og forskningsministeren rejser til Japan for at styrke samarbejdet om kritiske teknologier
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til Japan for at styrke det dansk-japanske samarbejde om forskning og teknologi. Ministeren skal blandt andet underskrive en erklæring, der styrker samarbejdet om kvanteteknologi.
Både kulturelt og geografisk ligger Danmark og Japan langt fra hinanden, men når det kommer til forskning og innovation deler vi både værdier og ambitioner. Nu rejser uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund til Japan for at styrke samarbejdet med et land, der er helt i front på en lang række højteknologiske områder.
Tallene taler deres eget sprog. Japan er det land i verden, der investerer tredje mest i forskning og udvikling, de har fire af verdens 100 bedste universiteter, og i 2022 var deres forskningsbudget 20 gange større end Danmarks. Derudover har de flere af verdens største teknologivirksomheder.
Det er med andre ord en utrolig interessant samarbejdspartner for danske forskere og virksomheder. Især inden for kvanteteknologi, materialeforskning, rumforskning og life science har Japan og Danmark fælles interesserer og høje ambitioner.
Ny aftale på kvanteområdet
Uddannelses- og forskningsministerens besøg skal styrke det bilaterale dansk-japanske samarbejde om forskning og teknologi, og Christina Egelund skal blandt andre mødes med den japanske forskningsminister og besøge nogle af landets førende forskningscentre inden for kvante- og rumteknologi.
Som et af besøgets vigtigste elementer vil uddannelses- og forskningsministeren og den japanske minister for økonomisk sikkerhed, forsknings- og teknologipolitik, internationalt samarbejde, rumområdet og intellektuelle rettigheder undertegne en ny bilateral erklæring om kvanteforskning og -teknologi.
Erklæringen åbner for øget samarbejde og dialog på kvanteområdet på tværs af sektorer, der tæller uddannelse, forskning og innovation, kommercialisering og industri samt sikkerhed.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- Japan er med landets stærke forskningsmiljøer og store virksomheder en central og vigtig samarbejdspartner for Danmark. Jeg rejser til Japan for at styrke samarbejdet og knytte tættere bånd mellem vores lande. Vi deler mange værdier og ambitioner inden for forskning og innovation. Inden for kvanteteknologi ser jeg frem til at underskrive en samarbejdsaftale, der giver bedre mulighed for, at danske forskere kan samarbejde med førende japanske kvanteforskningsmiljøer.
Fakta
- Uddannelses- og forskningsministeren rejser til Japan fra Kina den 8. januar.
- På rejsen deltager også rektorer og prorektorer fra Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og Syddansk Universitet samt Innovationsfondens direktør, Danmarks Frie Forskningsfonds bestyrelsesformand, Novo Nordisk Fondens vicedirektør og Villum Fondens forskningsdirektør.
- Under besøget skal ministeren mødes med det japanske rumagentur, et institut for anvendt forskning og Japans førende kvanteforskningsmiljø.
- Derudover skal ministeren deltage i møder om forskningssikkerhed og mulighederne for at samarbejde inden for life science med relevante danske og japanske aktører.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Uddannelses- og forskningsministeren godkender universitetsreformens første 18 nye uddannelser19.12.2025 09:02:31 CET | Pressemeddelelse
Kommende kandidatstuderende får nye og fleksible muligheder for at blive kandidat i alt fra sundhedsøkonomi til softwareingeniør. Der kommer nye muligheder for at kombinere studie og arbejde, og det bliver muligt at gennemføre en kandidat på 75 ECTS.
Uddannelses- og forskningsministeren er rejst til Bruxelles for at give grønt lys til AI-gigafabrikker9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund er rejst til Bruxelles for at deltage i møde i Konkurrenceevnerådet. Her skal hun blandt andet behandle et forslag, som baner vejen for at oprette nye AI-gigafabrikker i Europa.
Invitation: H.M. Dronningen og minister hylder enestående forskning med en af verdens største forskningspriser8.12.2025 13:19:07 CET | Presseinvitation
H.M. Dronningen og uddannelses- og forskningsministeren uddeler en helt ny – og en af verdens største - forskningspriser til europæiske forskere, der har udmærket sig gennem excellent forskning på højeste internationale niveau.
Skal tiltrække flere læger: Medicinuddannelsen får stærkere tilknytning til yderområder i Region Østdanmark5.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og de øvrige partier bag Sundhedsreformen 2024 afsætter penge til, at der kan uddannes flere speciallæger, og at borgere kan få bedre adgang til behandling i yderområderne i Region Østdanmark. Det skal flere initiativer på medicinuddannelsen på Københavns Universitet understøtte.
Into Innovation Award: Vinder af innovationspris udvikler unik kvantechip til fremtidens sikre kommunikation og kvantecomputere4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny, verdensførende kvantechip med stort kommercielt potentiale - og hans evne til at omsætte forskning til forretning - indbringer professor Peter Lodahl den nystiftede pris Into Innovation Award.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum