Ny CEPOS-analyse: Antallet af nyfødte pr. jordemoder er næsten halveret
7.1.2025 13:25:46 CET | Cepos | Pressemeddelelse
Trods et fald på 10 procent i antallet af nyfødte er antallet af jordemødre steget med 71 procent, viser ny CEPOS-analyse

En ny analyse fra CEPOS viser, at antallet af nyfødte per jordemoder er reduceret fra 63 i 2007 til blot 33 i 2023. Samtidig er antallet af ansatte jordemødre steget betydeligt.
Ifølge Sundhedsministeriet er den samlede bemanding af fuldtidsbeskæftigede jordemødre, sygeplejersker og SOSU-assistenter på fødselsområdet vokset med 14 procent fra 2010 til 2022.
Samtidig viser analysen, at antallet af komplikationer ved fødsler og kejsersnit ikke er steget, og dermed er antal komplikationer pr. jordemoder tilsvarende faldet markant fra 2007 til 2023.
På den baggrund påpeger Karsten Bo Larsen behovet for en mere kritisk faktabaseret tilgang til politiske beslutninger om ressourcetilførsel.
”Analysen viser klart, at der ikke er blevet sparet på jordemødre – og det er heller ikke tilfældet for fødselsområdet generelt set. Tværtimod er der tilført flere ressourcer til svangreomsorgen, samtidig med at antallet af fødsler er faldet. Dette kalder på en grundlæggende debat om, hvordan politikerne vælger at prioritere ressourcerne i sundhedsvæsenet,” siger Karsten Bo Larsen, forskningschef i CEPOS.
Regeringen og et flertal i Folketinget har for nylig besluttet at tilføre 68 millioner kroner årligt til fødselsområdet fra midten af 2025. Dette initiativ bygger oven på de 475 millioner kroner, der er tilført fødeafdelingerne i perioden 2022-2025.
Karsten Bo Larsen understreger, at analysen netop viser, hvorfor det er vigtigt, at denne type politiske initiativer vurderes og debatteres med udgangspunkt i udviklingen i ressourceforbruget og med et bredere perspektiv på, hvorvidt pengene var bedre anvendt på andre områder.
”I lyset af den massive stigning i ressourcerne til svangreomsorgen bør man forholde sig kritisk til, om der virkeligt er behov for endnu flere ressourcer, eller om pengene var bedre anvendt på andre områder, hvor der ikke har været samme massive bevillingsstigninger, og hvor der er alvorlige problemer med lange ventetider på behandling,” siger Karsten Bo Larsen og fortsætter:
”Politikerne bør stå til ansvar for deres prioriteringer. Problemet er, at de helst kun vil tale om de områder, som de tildeler flere penge. Her er det vigtigt, at vælgerne og pressen husker, at en beslutning om at give flere penge til et område altid også er en beslutning om ikke at give pengene til andre områder, der kunne have mere brug for dem,” siger Karsten Bo Larsen, forskningschef i CEPOS.
Karsten Bo Larsen kan kontaktes på 41 22 04 76 for uddybende kommentarer.
Nøgleord
Kontakter
Karsten Bo LarsenForskningschefCEPOS
Tlf:41220476Karsten@cepos.dkJens HolmbergPresse- og kommunikationschefCEPOS
Tlf:53533261holmberg@cepos.dkFølg pressemeddelelser fra Cepos
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cepos
Ny CEPOS-analyse: Sådan rammes familietyper af regeringens fastfrysning af beløbsgrænser19.8.2026 12:33:24 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens fastfrysning af beløbsgrænser rammer alle familietyper. En arbejderfamilie mister 4.500 kr. årligt, svarende til 0,7 pct. af familiens disponible indkomst. En direktørfamilie mister til sammenligning 13.000 kr., hvilket svarer til 1,1 pct. af den disponible indkomst, viser ny CEPOS-analyse
Ny CEPOS-analyse: Store forskelle på, hvor godt skolerne løfter de dygtigste elever – se, hvilke kommuner der løfter mest12.8.2026 08:43:29 CEST | Pressemeddelelse
Der er store forskelle på, hvor godt kommunerne lykkes med at løfte elever til et højt fagligt niveau, når der tages højde for elevernes sociale baggrund. Mange kommuner har et betydeligt potentiale for at løfte flere elever til topkarakterer, viser en ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Store forskelle i skolernes fravær på tværs af landet – se fraværet på dit barns skole her10.8.2026 11:22:24 CEST | Pressemeddelelse
Elever i Region Sjælland har det højeste samlede fravær, mens Hovedstaden har mest ulovligt fravær. Forskellene mellem øst og vest er så systematiske, at regionale og kulturelle forskelle kan spille en rolle, viser ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Staten står for langt størstedelen af væksten i det offentlige bureaukrati3.8.2026 11:31:49 CEST | Pressemeddelelse
Statens udgifter til ledelse og administration er steget med 17,8 mia. kr. siden 2011 og udgør næsten tre fjerdedele af den samlede vækst i det offentlige bureaukrati. Der er et betydeligt potentiale for at frigøre ressourcer til velfærd eller skattelettelser, viser ny CEPOS-analyse
Ny CEPOS-analyse: Statens bureaukrati vokser videre – over 7.000 flere bureaukrater under SVM-regeringen30.7.2026 08:58:51 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af statslige ledere og administrative medarbejdere er steget med 7.029 siden SVM-regeringen tiltrådte, viser ny analyse fra CEPOS. Udviklingen går stik imod regeringens egne ambitioner om afbureaukratisering, og CEPOS efterlyser bindende mål for at begrænse væksten i statsadministrationen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum