Får det sidste ord i forhold til sin mand – med 3 millioner kroner fra Eurojackpot
En heldig, midtjysk kvinde har endegyldigt vundet en langvarig diskussion med sin mand om, hvorvidt det kan betale sig at spille med i Eurojackpot eller ej.

Det er altid rart at få ret, når man diskuterer – og så gør det jo ikke noget, hvis der følger en ordentlig, kontant bonus med.
Den glæde oplevede en kvinde fra Midtjylland for nyligt, da hun vandt næsten 3 millioner kroner i Eurojackpot.
Kvinden fortæller, at hun af og til spiller et par rækker i Eurojackpot, og at manden hver gang, hun skal aflevere sin kupon, kommer med samme kommentar:
”Han plejer at sige, at det er spild af penge, for man vinder alligevel aldrig. Dertil svarer jeg så altid ’men nogen skal jo vinde’. Og det gjorde jeg så,” fortæller kvinden med et stort grin. Selv om hun fik ret, så fortæller hun, at det alligevel var svært for hende at overbringe den gode nyhed til manden.
”Jeg vidste slet ikke, hvad jeg skulle sige til min mand. Jeg sagde: ’Jeg tror, jeg har vundet’, og så begyndte jeg bare at græde,” fortæller hun og griner igen ved mindet.
Den samlede gevinst lød på 2.899.208 kroner, og det er mange penge, synes kvinden fra det midtjyske. Så mange, faktisk, at hun slet ikke ved, hvad hun skal bruge dem på.
”Man kan ikke se på mig, at jeg har vundet så mange penge. Jeg overvejer at købe lidt nye smykker. Og måske også en bil henad vejen, men jeg er altså ikke sådan en, der bare skal ud for at bruge penge, det er jeg ikke,” forsikrer hun.
Der er dog ét sted, hvor hun ved, at hun fortsat vil bruge penge: Hos Danske Spil.
”Jajada. Jeg spiller stadigvæk Eurojackpot. Jeg har lige købt et par rækker til på fredag. Og denne gang sagde min mand ikke, at det var spild af penge. Arh, det sker nok ikke to gange, så jeg tror nu ikke, at jeg vinder, men man ved jo aldrig,” siger hun.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millionær på Klasselotteriet: Vil købe båd og trække sig tilbage før tid2.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtsjælland, som har vundet over en million i Klasselotteriet, ved godt hvad pengene skal gå til: En stor motorbåd og en tidligere pension, så han kan genopleve barndommens magiske sejl-togter.
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”28.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.
Danske Spil afblæser rygter: Højlund bliver, hvor han er26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danske Spil er man overbevist, at Rasmus Højlund – trods stædige rygter om et salg – faktisk bliver i Manchester United.
Vandt million i Eurojackpot og gav kage til alle kollegaerne – på alle tre skiftehold24.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde vandt 1.107.091 kroner i Eurojackpot og valgte at dele sin glæde over gevinsten med alle kollegaerne. Det nød de også godt af hos den lokale bager…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum