Spektakulært realityformat får premiere på TV 2 Play
8.1.2025 09:30:00 CET | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
I TV 2s nye realitysatsning 'Spillet' dyster 12 kendte danskere i et socialt spil om penge, magt og relationer. 'Spillet' har premiere onsdag 22. januar på TV 2 Play og TV 2 Echo.

Ville du sige ja til at deltage i et spil uden at vide, hvad det handler om, og hvilke regler der gælder - og så på tv? 12 kendte danskere har sagt ja til at deltage i 'Spillet', som er TV 2s kommende store realitysatsning, og fra 22. januar kan du se, hvordan blandt andre influencer og iværksætter Irina Olsen, selvstændig konsulent og tidligere håndboldspiller Joachim Boldsen, designer og iværksætter Jim Lyngvild og skuespiller Vicki Berlin klarer sig.
De 12 spillere skal bo sammen i 12 dage i en luksusvilla et hemmeligt sted i Danmark. De ved ikke på forhånd, hvem de andre spillere er, eller hvad 'Spillet' går ud på. Det eneste, de ved, er, at en af dem står tilbage som vinder af 'Spillet', og at præmien er et pengebeløb, som skal doneres til et velgørende formål efter eget valg.
Hver dag bliver spillerne konfronteret med nye sider af 'Spillet', og hurtigt går det op for dem, at de skal eliminere hinanden én for én, at penge og magt er et omdrejningspunkt, og at 'Spillet' i den grad udfordrer deres mentale styrke og sociale kompetencer.
'Spillet' skal udvide reality-tilbuddet på TV 2
'Spillet' er oprindeligt udviklet i Sydkorea, men har senest kørt med stor succes i Norge. Da TV 2 Norge i foråret havde premiere på 'Spillet', blev formatet set af flere end en million seere i gennemsnit pr. afsnit, og inden længe tager nordmændene hul på deres anden sæson af realityformatet. TV 2-redaktør for 'Spillet', Peter Toldberg Gamborg, mener, at formatet har præcis, hvad der skal til for både at udvide reality-tilbuddet på TV 2 og samtidig være med til at starte samtaler blandt seerne:
- 'Spillet' er reality, som vi ikke tidligere har set det på TV 2. Det er nyskabende og har en 'what the fuck'-effekt, som vil appellere til dem, der allerede elsker reality, men samtidig er 'Spillet' meget mere end en konkurrence. Det er et virkelig interessant socialt eksperiment om penge og magt, som forhåbentlig også vil appellere til en helt anden type seere, der bliver grebet af den måde, som formatet afsøger forskellige menneskers ageren i sociale sammenhænge på. Jeg håber, det kan være med til at starte spændende refleksioner og samtaler om, hvordan man selv agerer i sociale sammenhænge, og hvilken rolle man påtager sig i en gruppedynamik, siger Peter Toldberg Gamborg.
Deltagerne i første sæson af 'Spillet' er Anna Lin, Astrid Olsen, Glenn Bech, Irina Olsen, Jacob 'Jaxstyle' Krull, Jeanette Ottesen, Jim Lyngvild, Joachim Boldsen, Mohamed 'skinz' Ahmed, Oliver Stanescu, Sofie Stougaard og Vicki Berlin.
Du kan læse mere om 'Spillet' og de 12 spillere i pressekittet, hvor du også kan downloade billeder.
'Spillet' har premiere på TV 2 Play og TV 2 Echo onsdag 22. januar. Der er 12 episoder i alt.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
Underholdning
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ny serie følger Irina Olsens liv midt i en skilsmisse16.2.2026 11:45:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når drømmene og den hverdag, man troede var stabil, pludseligt brister – og når en skilsmisse, som er privat og personlig, bliver offentlig, inden man selv er klar til det? En ny serie på TV 2 Play følger Irina Olsens liv, mens hun forsøger at få fodfæste efter et afgørende livsvalg.
Ny Stein Bagger-serie tegner portræt af en af landets mest kendte svindlere3.2.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når TV 2s nye dokudramaserie 'Stein Bagger og grådighedens ansigter' ruller over skærmen, medvirker både skuespillere og virkelige personer fra den historiske svindelsag i en eksperimenterende blanding af fakta og fiktion.
Ny TV 2-dramaserie om dronning Margrethe på vej til danskerne21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Se de første billeder fra serien, der forventes at få premiere i 2027
Streaming i Danmark: Tre tendenser, der tegnede det danske streamingmarked i 202513.1.2026 08:01:48 CET | Pressemeddelelse
I 2025 står public service-indhold stærkt på det danske streamingmarked med 55 procent af forbruget. Danskerne samles fortsat om fælles seeroplevelser, hvor over 120 programmer når millionpublikum. Samtidig aftager væksten i streamingmarkedet efter rekordåret 2024.
Fra Wilbek til Gidsel - vejen til verdens bedste håndboldhold12.1.2026 10:00:03 CET | Pressemeddelelse
For første gang mødes legender fra tre generationer og fortæller, hvordan de danske håndboldherrer blev verdens bedste. Det sker i sportsdokumentaren 'De gyldne generationer', som har premiere lige før EM i Danmark - tirsdag 13. januar på TV 2 Play og TV 2.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

