På under ét sekund sender nyt system den nærmeste ambulance afsted
4.1.2025 06:00:00 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Mange af de mest akutte ambulancer i Region Hovedstaden bliver nu sendt afsted via et automatisk system hos Akutberedskabets vagtcentral 1-1-2. Det nye system betyder, at ambulancerne ofte kommer endnu hurtigere frem til patienten.

Systemet, der hedder Logis, sender automatisk de fleste af de såkaldte a-kørsler ud. A-kørsler er dem, hvor der er tale om potentielt livstruende situationer, og hvor ambulancen derfor skal være fremme hurtigst muligt. Konkret overvåger systemet hele regionen og sender på under ét sekund den nærmest egnede transport afsted.
Ifølge formand for Sundhedsudvalget Jacob Rosenberg (C) er det afgørende at have et vedvarende fokus på, hvor man kan optimere.
”Selvom vores ambulancer i forvejen når rigtig hurtigt frem til borgeren, er det vigtigt for os hele tiden at se på, om vi kan gøre nogle processer hurtigere og nemmere, og derfor er det rigtig positivt, at systemet kan bidrage til at nedbringe ventetiden,” siger han.
Fra politisk side er der sat et mål om, at 93% af a-kørslerne skal være fremme hos patienten inden for 15 minutter. Ser man overordnet på regionen, opfylder 98,7 procent af alle a-kørslerne dét mål.
Godt for både borgere og medarbejdere
Også hos Region Hovedstadens Akutberedskab glæder man sig over, at systemet har vist gode resultater. Det gavner nemlig både patienterne og de ansatte.
”Vi sparer tid i forhold til manuelt at skulle sende alle transporterne ud. Når det skal gå hurtigt, er det en stor hjælp for vores medarbejdere, at systemet overtager nogle af opgaverne,” siger Anja Erikson, der er chef for AMK Vagtcentralen, der omfatter 1-1-2 og disponering af ambulancerne.
Derfor undersøger man i Akutberedskabet nu muligheden for at brede systemet ud, så andre former for opgaver også kan blive sendt automatisk.
Det betyder dog ikke, at medarbejderne bliver overflødige.
”Som med så meget andet teknologi, er der situationer, en computer ikke kan gennemskue, og hvor det kræver, at der er et menneske bag. Derfor er det godt, at vi har et miks, så vi hele tiden kan optimere situationerne, både for borgerne og for de ansatte,” siger Akutberedskabets direktør, Thomas Reimann.
Fakta - responstider
- Den politiske målsætning er, at 93 procent af a-kørslerne skal være fremme inden for 15 minutter. I 2024 var 98,7 procent af kørslerne i Region Hovedstaden fremme inden for den tid.
- Medianresponstiden er, siden systemet blev implementeret, reduceret fra 6 minutter og 40 sekunder til 6 minutter og 9 sekunder.
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkMaria HaargaardPressekonsulentRegion Hovedstadens Akutberedskab
Tlf:21177393maria.haargaard@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nye mobile laboratorier klar til kamp mod forurenet grundvand21.4.2026 08:00:58 CEST | Pressemeddelelse
To nye mobile laboratorie gør det muligt at teste forurenet jord og grundvand direkte på en forurenet grund. Det giver mere præcise prøvesvar og regionen sparer samtidig både tid og penge ved at undgå dyre tests i udlandet.
Ny aftale skal nedbringe ventetid i børne- og ungdomspsykiatrien og indenfor neurologi og lungemedicin20.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden og de praktiserende speciallæger tager markante skridt for at nedbringe ventetiderne til speciallægehjælp i regionen. Det gøres med 16 mio. kr. fra regeringens og Danske Regioners aftale om sundhedsreform.
Omfattende beskyttelsesudstyr og streng isolation: Ny indsatsgruppe styrker arbejdet mod farlig smitte13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis en borger mistænkes for at være smittet med en alvorlig, smitsom sygdom, kræver det en specialiseret indsats. Derfor har Region Hovedstadens Akutberedskab nu specialtrænet 16 ambulancebehandlere til at indgå i en ny indsatsgruppe, der kan håndtere patienter med høj smitterisiko.
Hotline og rådgivningsklinik: Sådan bliver kvinders sundhed styrket9.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden sætter fra 2026 3 mio. kr. af årligt til at styrke indsatser målrettet kvindesygdomme. Nu er midlerne fordelt til seks initiativer.
Ventetider til operationer skal yderligere ned8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstadens politikere afsætter ekstra penge over de næste tre år til at reducere ventetiden på akutte operationer af bl.a. brækkede hofter og galdeblære. Der er med Budgetaftale 2026 afsat 10,2 mio. kr. i 2026 og 15,3 mio. kr. årligt de næste to år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum