Det nye parti Demokraterne: Ja til et stærkt forsvar, men også ja til fredsmægling - og hvorfor blev Danmarks plads i FN´s sikkerhedsråd ikke nævnt af statsministeren?
Her er reaktioner fra Demokraterne - hele Danmark skal leve på statsminister Mette Frederiksens nytårstale.
Demokraterne støtter en styrkelse af vores beredskab og forsvar, men også, at Danmark engagerer sig i fredsmægling og nedtrapning af konflikter. Derudover foreslår Demokraterne et nedskæringsstop, en mere socialretfærdig pensionsalder samt et opgør med EUs finanspagt og budgetloven til gavn for børn, ældre og andre grupper over hele landet.
Demokraterne er uforstående overfor, at statsministeren slet ikke nævner den nye danske plads i FNs sikkerhedsråd i talen.

"I Demokraterne støtter vi en styrkelse af vores beredskab og forsvar. Men det er helt ubegribeligt, at statsministeren slet ikke nævner den danske plads i FN´s sikkerhedsråd. Danmark blev nemlig medlem af FN´s sikkerhedsrådet fra i dag - og den plads bør Danmark bruge til fredsmægling og nedtrapning af konflikter. Det vil også gavne vores sikkerhed, hvis der bliver mere fred i verden. Demokraterne ser i øvrigt gerne, at de nordiske lande i fællesskab engagerer sig langt mere i fredsmægling som et væsentligt supplement til et stærkt og troværdigt beredskab og forsvar. Vi vil i øvrigt i starten af året præsentere et forslag til en nordisk forsvarsunion som et supplement til NATO. Nordisk sammenhold er afgørende i en usikker verden" udtaler Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden), der er medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve.
"Selv om statsministeren holdt en engageret nytårstale og selv om hun nævnte velfærden, så er det tydeligt, at der konstant skæres i velfærden over alt i landet. Regeringen har prioriteret skattelettelser for de rigeste og afskaffelsen af Store Bededag - som også har mindst betydning for de rigeste. I Demokraterne foreslår vi et nedskæringsstop og et opgør med EU´s finanspagt og budgetloven. Det er på tide, at vi styrker velfærden til gavn for børn, ældre og andre grupper over hele landet." siger Theis Kaas Nielsen (Fyn), der er medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve.
"I Demokraterne - hele Danmark skal leve arbejder vi også for, at pensionsalderen stopper med at stige. Det er helt afgørende, at vi får en mere socialretfærdig pensionsalder." siger Jørgen Carlsen (Nordjylland), der er medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve.
Her er link til statsministerens nytårstale:
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale den 1. januar 2025 - Statsministeriet
Her er link ang. Danmarks plads i FNs sikkerhedsråd: Danmark er valgt ind i FN's Sikkerhedsråd
Nøgleord
Kontakter
Theis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuJørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Efter USAs bombninger i Iran: Danmark bør bakke op om folkeretten og lytte til FNs generalsekretær22.6.2025 11:34:19 CEST | Pressemeddelelse
USA har i nat udført luftangreb mod tre atomanlæg i Iran. FN’s generalsekretær - António Guterres- betegner USA’s angreb som en farlig eskalering i Mellemøsten. Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" slår fast, at det er vigtigere end nogensinde, at Danmark og andre lande bakker op om folkeretten og FN-pagten samt lytter til FN’s generalsekretær. Partiet - der støtter et stærkt dansk beredskab og forsvar samt NATOs musketered - er klar modstander af ulovlige angrebskrige.
Demokraterne holder gademøde på Store Torv i Rønne dagen før hele Danmarks Folkemøde!10.6.2025 12:32:26 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" afholder et gademøde på Store Torv i Rønne i morgen onsdag kl 11 til 14 - dagen før hele Danmarks Folkemøde. Formålet med gademødet er at komme i dialog med borgerne om hvordan vi kan skabe et bedre Bornholm, et bedre Danmark og en bedre verden. Derudover vil partiet også uddele løbesedler, hvor man kan læse om partiets mærkesager. Det vil også være muligt at få hjælp med at give en vælgererklæring til partiet.
Parti med bornholmske rødder laver seks events på Folkemødet6.6.2025 14:51:04 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve", der har rødder i Hasle på Bornholm, kommer til at afholde seks events på Folkemødet. Partiet vil fremlægge et forslag til en nordisk forsvarsunion, afholde en event, der ser på hvordan Danmark kan bidrage til fred i verden samt komme med forslag til et forbedret og styrket Rigsfællesskab. Partiet har ogdså fået støtte af Europa-nævnet til tre events, der sætter fokus på EU. Bl.a. et om hvordan demokratiet har det i EU. På Folkemødet vil medlemmer fra partiet bl.a. fortælle om hvordan partiet ønsker, at styrke velfærden i hele landet herunder på Bornholm. En af partiets mærkesager er offentlig betalt tandpleje - og partiet har også et bud på hvor pengene skal findes.
Mød Demokraterne på Grundlovsdag og til Folkemødet på Bornholm4.6.2025 10:57:51 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" deltager i grundlovsmøder i Skive og i Holkadalen tæt på Gudhjem i morgen den 5. juni. Demokraterne deltager også i Folkemødet i Allinge på Bornholm den 12. til 14. juni.
Demokraternes landsmøde: Tre amerikanske baser i Jylland kan føre til 9. april om igen28.5.2025 09:37:24 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti Demokraterne holdt landsmøde i går tirsdag den 27. maj. På landsmødet blev der vedtaget en landsmødeudtalelse, der opfordrer politikerne på Christiansborg til at udskyde beslutningen om amerikanske baser i Jylland, så der ikke begås en historisk fejl, der kan føre til et nyt 9. april. Partiet opfordrer til, at der først træffes en beslutning om baseaftalen om fem år, så vi er på den anden side af det næste amerikanske præsidentvalg. Folketingets andenbehandlingen af forsvarsaftalen med USA er sat til den 4. juni, og tredjebehandlingen bliver formentlig den 11. juni. Nedenunder er hele landsmødeudtalelsen samt kildehenvisninger herunder til lovforslaget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum