Før nytårsaften: Stor opbakning til ny fyrværkerilov
Det nye år nærmer sig, og det betyder, at mange danskere igen skal fyrre fyrværkeri af. Men for første gang, er det i år kun tilladt at fyrre af nytårsaften og nytårsdag. En ændring, som danskerne bakker op om, viser en ny undersøgelse.

Der er der endnu engang åbnet op for salget af fyrværkeri, og danskerne har kunne købe farverige raketter, batterier og anden nytårsunderholdning hos autoriserede forhandlere landet over.
Men ikke alt er som det plejer i år. For mens det de seneste mange år har været tilladt at affyre fyrværkeri fra d. 27. december til og med d. 1. januar, så har Folketinget vedtaget en ny lov, der begrænser brugen af fyrværkeri for private til kun nytårsaften og nytårsdag.
Og det er tilsyneladende en regel, der vækker glæde i befolkningen. En ny undersøgelse viser, at hele 83 procent af befolkningen bakker op om den nye lovgivning. Undersøgelsen er lavet af YouGov for Gjensidige.
Skadedirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen, håber, at den afkortede affyringsperiode kan være med til at sikre, at færre danskere kommer galt afsted, når de skal håndtere nytårskrudtet.
“Festligt som det er, så er nytåret også en periode, der kan være utroligt stressende for mange både mennesker og dyr. De mange høje brag i dagene op til nytårsaften har været til gene for mange, og de vil helt sikkert være glade for, at perioden nu er indskrænket til kun at vare to dage,” siger hun og fortsætter:
“Samtidig kan man håbe, at den afkortede affyringsperiode også gør, at der kommer færre person- og tingskader. Selvom fyrværkeri er flot og fascinerende, så ved vi, at det kan gå rigtig galt, hvis uheldet er ude.”
Udover at danskerne i år skal vænne sig til, at der er en ny periode for affyring af fyrværkeri at forholde sig til, så skal danskerne også huske, at fyrværkeri kun må købes hos autoriserede forhandlere, ligesom det ikke er tilladt at bestille fyrværkeri fra udlandet. Affyrer man fyrværkeri uden for affyringsperioden kan man få en bøde på 2.500 kr.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 1.031 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
|
Gjensidige Hvad mener du om den nye fyrværkerilovgivning, der kun gør det lovligt at affyre fyrværkeri d. 31/12 og 1/1 (helårsfyrværkeri undtaget)? |
|
|
Jeg bakker op om lovgivningen |
83% |
|
Jeg er imod lovgivningen |
10% |
|
Ved ikke |
8% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Flere har overtræk lige nu: Denne cocktail gør ondt på pengepungen14.12.2025 09:03:00 CET | Pressemeddelelse
Dyre julegaver og festlige højtider presser danskernes økonomi sidst på året i sådan en grad, at det fører til overtræk på kontoen. Det viser nye tal og en undersøgelse, som er lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Julen frister: 6 ud af 10 ændrer disse vaner9.12.2025 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Julesæsonen er over os, og for mange danskere handler det om hygge, nærvær og fællesskab. Det betyder ofte lidt ekstra på tallerkenen, men det er vigtigt at genfinde balancen, lyder rådet.
November bød på rekordmange påkørsler af hjorte7.12.2025 09:03:00 CET | Pressemeddelelse
1534 gange endte bilister i sammenstød med hjorte i november, og det er det højeste antal påkørsler på en enkelt en måned de seneste syv år. Samtidig tegner året til at sætte en ærgerlig rekord for påkørsler. Det viser nye tal, som Dyrenes Beskyttelse har udleveret til Gjensidige.
Halvdelen af danskerne er pårørende til en syg - nyt tilbud skal gøre en forskel3.12.2025 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Cirka 50 procent af den danske befolkning er pårørende til en patient. Sådan konkluderer en ny rapport fra VIVE. Derfor lancerer Gjensidige et nyt tilbud, der skal støtte patienter og deres familier gennem sygdomsforløb.
Billig hjemtur kan ende galt: Hver femte unge har brugt pirattaxa2.12.2025 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
December er højsæson for julefrokoster, og danskerne valfarter til festlige begivenheder for at skåle og ønske god jul. Men når aftenen rinder ud, tyer hver femte unge til en pirattaxa fremfor en autoriseret taxa. Det viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum