Endnu et rekordår for Statens Naturhistoriske Museum
2024 blev endnu et rekordår med over 400.000 betalende gæster. Det skyldes ikke mindst den voksende interesse for udstillingen ’Vilde vidunderlige verden’, som er meget populær blandt børnefamilier.

2023 var et rekordår med 392.757 betalende gæster på Statens Naturhistoriske Museum, men 2024 endte med hele 402.971 besøgende. Det er en stigning på 3 pct. i forhold til året før.
Der var ellers lagt op til et stort fald i antallet af besøgende på muset, da Zoologisk Museum lukkede i oktober 2022, som forberedelse til åbningen af det nye museum. Men interessen for naturens verden er stigende, og det har betydet, at Statens Naturhistoriske Museum har kunne fastholde et stort publikum blandt andet med udstillingerne ’Wildlife Photographer of the Year’ og ’Vilde vidunderlige verden’.

- Familier har altid været en vigtig målgruppe for museet, så lukningen af Zoologisk Museum efterlod en efterspørgsel hos dem, der ønsker at komme tæt på dyrenes verden. Med ’Vilde vidunderlige verden’, har vi fået en flot udstilling med et spændende værksted, hvor hele familien kan få oplevelser, som dem man fik på Zoologisk Museum. Så nu kan børnene igen gå i forskernes fodspor og komme tæt på naturen, når de rører ved knogler og udstoppede dyr, siger Nina Rønsted, Museumsdirektør for Statens Naturhistoriske Museum.

Palmehuset i Botanisk Have har de senere år oplevet stadig højere besøgstal. I år var ingen undtagelse.
- Palmehuset er en smuk og ikonisk bygning, som tiltrækker flere og flere besøgende fra både ind- og udland. Det er vi selvfølgelig rigtigt glade for i en tid, hvor vi venter på at åbne det nye museum i Botanisk Have. Så nu ser vi frem til 2025, hvor vi glæder os til at byde en masse nye gæster velkommen til både udstillinger og i Palmehuset, siger Nina Rønsted.
Kontakter
Bent BøkmanPR- og pressemedarbejderStatens Naturhistoriske Museum
Tlf:53 83 30 41bent.boekman@snm.ku.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Nuummi ilinniarnertuunngorniat Kalaallit Nunaata kultorikkut kingornussaanik ilisimatusarnermi ilaalerput22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Inuusuttut misissussavaat ammit ukiunik 400-nik qanganisaatigisut aallaavigalugit uumasut suut amerineraat paasiniarlugu, Nunaatta Katersugaasivia Allagaateqarfialu kiisalu ilisimatusartut qallunaat suleqatigalugit.
Grønlandske gymnasieelever skal forske i deres egen kulturarv22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge fra Nuuk skal undersøge, hvilke dyr 400 år gammelt skind stammer fra i nyt forskningssamarbejde med grønlandske og danske museer og universiteter.
Danmarks største mineralsamling lander nu på Statens Naturhistoriske Museum17.10.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når over 13.000 mineraler og 4.000 nye mineralarter flytter ind på museet, forvandler det samlingen til en global sværvægter – og baner vejen for fremtidens teknologi.
Vinderen af verdens største naturfotokonkurrence er fundet15.10.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aften blev vinderne af verdens største naturfotokonkurrence kåret i London. Årets vinderfoto viser, hvordan vilde dyr har overtaget en spøgelsesby i Namibia. Alle fotos kan ses på Statens Naturhistoriske Museum fra den 21. november 2025.
I dag får Danmark sin første professor i Citizen Science1.10.2025 08:33:19 CEST | Pressemeddelelse
Udnævnelsen markerer det store potentiale i samarbejdet mellem borgere og forskere. Metoden giver data, som forskere aldrig kunne indsamle alene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
