Vandprisen stiger i Vallensbæk
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, hæver fra årsskiftet prisen på vand i Vallensbæk Kommune, så 1.000 liter vand koster 3,56 kroner mere. Vandprisen stiger som følge af inflation og udgifter til både byudvikling og klimatilpasning.

I Vallensbæk Kommune har én af årets hovedindsatser på vand og spildevand været at renovere kloaksystemet via TV-inspektioner og strømpeforinger af kloakrør samt at renovere spildvandspumpestationerne ved Saltøvej og Plantagevej. Herudover har HOFOR også undersøgt mulighederne for at udvide regnvandsbassinet ved Skovmosen for at sikre, at vandet bliver tilstrækkeligt renset, inden det løber ud i Store Vejleå og for at tage højde for udbygningen af området ved Idræts Allé.
Samtidig oplever HOFOR fortsat stigende priser på materialer og driftsomkostninger, som også har betydning for prisstigningen på vand i Vallensbæk Kommune.
Vandpris under landsgennemsnit
Selv om borgerne i Vallensbæk Kommune får en prisstigning på vand, så holder prisen sig fortsat under landsgennemsnittet. I Vallensbæk skal man betale ca. 7 øre for at fylde en drikkedunk på en liter. På landsplan lyder gennemsnittet på ca. 8 øre for samme mængde vand.
“Vi forsøger at holde vandpriserne nogenlunde stabile fra år til år. Det har dog været nødvendigt med en prisjustering for at dække vores udgifter og sikre rent drikkevand til borgerne i Vallensbæk hver dag, året rundt. HOFOR skal ikke tjene penge på at levere vand, stigningen afspejler kun de øgede udgifter til vandleverancen og vedligehold af et kloaksystem, der også skal kunne lede vandet væk igen fra borgernes lejligheder og huse”, siger Henrik Plougmann Olsen, administrerende direktør i HOFOR.
Det betyder prisstigningen for dig årligt
Den konkrete prisstigning i Vallensbæk går fra 69,54 kroner til 73,10 kroner for en kubikmeter vand. En kubikmeter svarer til 1.000 liter vand. Det kommer altså til at koste 3,56 kroner mere for hver kubikmeter vand, man bruger. Prisen dækker udgifter til almindelig drift af vand- og spildevandssystemet, kontrol af vandkvaliteten, renovere vandværker og klimasikre byen. Prisen er inkl. skatter og afgifter.
Fakta om vandpris i Vallensbæk Kommune
- Kubikmeterpris i 2024: 69,54 kroner
- Kubikmeterpris i 2025: 73,10 kroner
- Vandprisen stiger med 5 pct.
- Gennemsnitligt forbrug per døgn for en borger i Vallensbæk er: 97 liter
Kontakter
Christina OtzenPressechef
Tlf:27952147chot@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Borgere i hovedstadsområdet opfordres til at stille op til vandbestyrelse - skal repræsentere en million kunder21.1.2026 09:47:50 CET | Pressemeddelelse
Fra onsdag 21. januar kan du som borger i hovedstadsområdet stille op til bestyrelsen for HOFORs vand- og spildevandsselskaber. Her skal du repræsentere en million kunder og være med til at præge beslutningerne i Danmarks største forsyningsselskab, der leverer vand, afleder spildevand og arbejder for at skabe bæredygtige byer.
København skal være klar til fremtidens varme13.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
På en kold dag skruer byen op for varmen, og der bliver brændt biomasse, affald, olie og gas af for at sikre varme nok til københavnerne. I fremtiden skal varmepumper erstatte en del af den fossile energi, og det kræver, at HOFOR sænker temperaturen i fjernvarmenettet. Den store omstilling kræver et tæt samarbejde mellem københavnerne, kommunen og forsyningsselskabet HOFOR.
Nu bliver affaldet efter københavnernes julemad også til bygas22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra nytår vil den biogas, der bliver lavet på organisk affald fra København indgå i HOFORs bygas. Det er ét af de sidste skridt på vejen mod målet om at blive selvforsynende med lokalt produceret biogas til de københavnske gaskunder.
HOFOR: Vandpriser for 202617.12.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
HOFOR har offentliggjort vandpriserne for 2026. Prisen for vand vil stige i de otte kommuner, der er en del af HOFOR, men vandprisen vil fortsat være under landsgennemsnittet.
Vandpris for 2026 i Dragør17.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
HOFOR har offentliggjort vandpriserne for 2026. Prisen for vand i Dragør Kommune vil i 2026 være 84,48 kr. pr. m3. Det svarer til en stigning på en krone for 100 liter. Vandprisen i Dragør forventes at være under landsgennemsnittet næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


