Nedsat hastighed og smallere kørespor på Helsingørmotorvejen syd for Hørsholm
Fra torsdag den 2. januar bliver der arbejdet på Helsingørmotorvejen ved Brådebæk syd for Hørsholm i aften- og nattetimerne. I første omgang er det forberedende arbejder til opsætning af en støjskærm på strækningen, der skal udføres. Derefter går etablering af selve støjskærmen i gang.

Vejdirektoratets entreprenør skal i første omgang arbejde i motorvejens midterrabat. Blandt andet skal afvandingen udbedres og midterrabatten skal asfalteres, så trafikken kan flyttes mod midten og man dermed får skabt et arbejdsareal til etablering af en støjskærm.
Når vejarbejdet i midterrabatten er udført, kan arbejdet med etablering af selve støjskærmen gå i gang.
Vejarbejdet vil pågå i perioden fra den 2. januar frem til november 2025. I forbindelse med de forberedende arbejder vil det hurtige spor være smallere på hverdage i dagtimerne i nordgående retning. Derfor sættes hastigheden ned til 80 km/t. De forberedende arbejder forventes afsluttet i midten af marts, hvorefter der bliver to smalle spor og en hastighedsgrænse på 80 km/t i perioden mens støjskærmen monteres.
I hverdage i aften- og nattetimerne samt i weekender og på helligdage kan det forekomme, at et spor spærres, så der kun er et spor i hver retning. I disse perioder sættes hastigheden ned til 50 km/t.
Isterød Rasteplads i nordgående retning lukker fra den 2. januar og indtil støjskærmen er færdigetableret i november 2025.
Støjskærmen bliver cirka 1500 meter lang og 7-8 meter høj støjskærm, og skal afhjælpe støjgenerne for borgerne i Brådebæk. Læs mere på Rudersdal Kommune, Brådebæk ved Helsingørmotorvejen | Vejdirektoratet
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger. Læs mere på Trafikinfo.dk
Kontakter
Claus Risgaard FrostholmProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 20 26crf@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Kom til informationsmøde om Midtjyske Motorvej Klode Mølle - Løvel vest om Viborg18.12.2025 13:57:10 CET | Pressemeddelelse
Efter Folketingets vedtagelse af anlægsloven for Midtjyske Motorvej inviterer Vejdirektoratet til informationsmøde om den kommende strækning fra Klode Mølle til Løvel vest om Viborg torsdag den 29. januar 2026 klokken 13 og 17.
Sjældent specialkøretøj indtager Limfjorden18.12.2025 10:22:38 CET | Pressemeddelelse
Et helt særligt køretøj bliver i starten af 2026 taget i brug i Limfjorden. Vejdirektoratet gennemfører geotekniske undersøgelser på lavt vand med hjælp fra en avanceret amfibieboremaskine – et stykke specialudstyr, der kun findes ganske få af i verden.
Slutspurt på den nye Storstrømsbro18.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den nye Storstrømsbro ser færdig ud. Men der udestår endnu nogle væsentlige færdiggørelsesarbejder, inden broen kan åbne for trafik. Broen forventes ibrugtaget i februar 2026.
Midtjylland får et markant ladeboost18.12.2025 08:05:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. januar 2026 kan elbilister i Midtjylland se frem til nemmere og hurtigere opladning. Vejdirektoratet åbner seks nye ladeparker ved rastepladserne Ejer Bavnehøj, Blankhøj/Pedersminde og Gudenå – alle placeret langs motorvejen, så elbilisterne slipper for besværlige omveje.
Stærkt løft til elbilister i Syd- og Sønderjylland18.12.2025 08:05:00 CET | Pressemeddelelse
I 2026 får både pendlere, turister og grænserejsende markant bedre muligheder for hurtig opladning – direkte ved motorvejen. Vejdirektoratet sætter strøm til otte nye ladeparker ved rastepladserne Frøslev, Ustrup, Harte og Skærup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum