54 mio. kr. til at undersøge, afværge og oprense jordforureninger ved vandområder
20.12.2024 09:00:46 CET | Miljøministeriet | Pressemeddelelse
Miljøfarlige stoffer truer danske søer, åer og kystvande flere steder i landet, og derfor foreslår miljøministeren at afsætte midler til at håndtere jordforureninger, der udgør en risiko for overfladevand.
Indsatsen mod jordforureninger, der udgør en risiko for søer, åer og kystvande i Danmark bliver nu styrket. I forbindelse med genbesøget af vandområdeplanerne foreslår miljøminister Magnus Heunicke at afsætte 54 mio. kr. til håndtering af jordforureninger, som udgør en risiko for overfladevand.
Midlerne skal målrettes regionernes arbejde med at undersøge, afværge og oprense jordforureninger. Danske Regioner har lavet en screening og efterfølgende undersøgelse, som blev afrapporteret i 2024, hvor det vurderes, at 70 specifikke jordforureninger udgør en risiko for søer, åer og kystvande i Danmark.
I PFAS-handlingsplanen er der afsat en pulje på 100 mio. kr., som bl.a. skal gå til at oprense og afværge jordforureninger, hvor PFAS er den største risikofaktor. Nu foreslår miljøministeren, at der afsættes yderligere midler til at håndtere andre jordforureninger, hvor andre miljøfarlige stoffer udgør den største risikofaktor.
"Jordforureninger, der siver ud i vores vandløb og søer, er en direkte trussel mod vores miljø, dyreliv og sundhed. De giftige stoffer kan skabe omfattende og varig skade, når de ender i vores vandmiljø. Derfor sætter vi nu målrettet ind, og begynder arbejdet med at håndtere forureningen, inden den gør uoprettelig skade. Det er klar styrkelse af vores indsats mod PFAS og andre miljøfarlige stoffer," siger miljøminister Magnus Heunicke.
Miljø- og Ligestillingsministeriet har bedt Danske Regioner om at udarbejde en plan for, hvordan midlerne skal prioriteres. Miljøministeren vil indkalde forligskredsen bag PFAS-handlingsplanen til en grundig gennemgang af planen.
Yderligere oplysninger:
Presserådgiver Malena Chandrasekaran Pirasath, Miljø- og Ligestillingsministeriet, tlf. 21 72 53 93.
Følg pressemeddelelser fra Miljøministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljøministeriet
Nu åbner Naturnationalpark Gribskov13.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag indvier miljøminister Maria Reumert Gjerding Danmarks anden naturnationalpark: Naturnationalpark Gribskov.
Miljøministeren er klar med lovforslag om sprøjteforbud9.9.2026 13:08:38 CEST | Pressemeddelelse
Et lovforslag om at forbyde brug af pesticider på sårbare grundvandsdannende områder sendes nu i høring. Lovforslaget skal sætte rammerne for sprøjteforbuddet, mens forhandlingerne fortsætter.
Miljøministeren reagerer på Rigsrevisionens kritik: Ny pesticidstrategi skal styrke kontrollen7.9.2026 12:58:09 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne udtaler skarp kritik af kontrollen med pesticider. Miljøministeren tager kritikken alvorligt og arbejder på en ny, ambitiøs pesticidstrategi, der skal styrke kontrollen med pesticider og følge konkret op på Rigsrevisionens og Statsrevisorernes kritik.
Miljøminister: Vi skal stramme reglerne for havbrug7.9.2026 12:50:03 CEST | Pressemeddelelse
Rigsrevisionen kritiserer i en ny beretning Miljøministeriet for forvaltning af tilladelser og tilsyn af havbrug i danske farvande. Miljøminister Maria Reumert Gjerding tager kritikken meget alvorligt og arbejder på et udspil om tættere regulering.
Nu åbner puljer på samlet 130 mio. kr. til beskyttelse af drikkevand4.9.2026 11:08:49 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kan interesserede ansøge om midler til projekter, der gavner drikkevandet, fx arealer til skov, omlægning til økologi og beskyttelse mod PFAS.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum