Tronskiftet var den mest streamede begivenhed på 3’s netværk i 2024
28.12.2024 08:31:00 CET | 3 Danmark | Pressemeddelelse
2024 har budt på mange store begivenheder, men ifølge en intern opgørelse blev tronskiftet d. 14. januar den mest streamede begivenhed i år på 3´s netværk. Her blev der brugt hele 642 Terabyte streaming-data på en enkelt dag.

Søndag d. 14. januar fik Danmark ny regent for første gang i 52 år. Den historiske begivenhed gav udslag i dataforbruget hos 3, der har mere end 1,6 mio. kunder.
Mens den officielle del af tronskiftet stod på mellem kl. 13 og 17, kunne 3 spore en stigning på 133% i dataforbruget på netværket i forhold til samme tidspunkt den foregående søndag.
Samlet blev der brugt hele 642 Terabyte data på at streame de kanaler, der viste tronskiftet. Det gør tronskiftet til den mest streamede begivenhed i 2024 på 3’s netværk.
“Kl. 15, da Kongen blev udråbt på balkonen på Christiansborgs Slotsplads, var datatrafikken ca. 300% højere end samme tidspunkt søndagen før. På samme tidspunkt var der næsten ingen opkald på vores netværk. Herefter steg mængden af opkald igen. Det er en indikation af, at der var stor interesse i at overvære det unikke øjeblik ude i stuerne landet over,” siger Head of Network Operations & Customer Quality hos 3, Stefan Ring Støhrmann og fortsætter:
“Når vi ser på andre store begivenheder i løbet af 2024, er d. 14. januar med afstand den dag, der er blevet streamet mest data. Der er ingen tvivl om, at det har fyldt meget i folks bevidsthed. Derfor bliver det også spændende at følge med i, hvor mange der streamer nytårstalen,“ siger Stefan Ring Støhrmann.
300.000 trodsede vinterkulden
Ifølge en analyse af anonymiserede mobilitetsdata fra 3, var 174.000 danskere mødt op for at overvære det historiske tronskifte ved Christiansborg Slotsplads.
Ved at bruge anonymiserede mobilitetsdata har 3 lavet et estimat af hvor mange mennesker, der var samlet til fejringen af Kongen ved Christiansborgs Slotsplads, langs karetruten forbi Kgs. Nytorv og på Amalienborg Slotsplads.
Datasættet er indsamlet i tidsrummet 14-15 på alle tre lokationer d. 14/1-2024. Samlet estimeres det at knap 300.000 var mødt op for at overvære den historiske begivenhed.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,6 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i mere end 75 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 Danmark har kontor i Københavns nye bydel, Carlsberg Byen, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Maj-Brit Dam Kjærgaard bliver Director for OiSTER og Flexii2.9.2026 10:37:44 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 2. september 2026 udnævnes Maj-Brit Dam Kjærgaard til Director for OiSTER og Flexii. Hun fortsætter samtidig med ansvaret for marketing.
Ny undersøgelse fra 3: Danske SMV'er tager cybertruslen alvorligt, men mange mangler kompetencer til at handle18.8.2026 05:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har gennemført for 3. Men løsningerne er ifølge 3 ikke længere forbeholdt de største virksomheder.
OiSTER satser på ørehænger med ny reklamefilm: ”Born to be OiSTER”17.8.2026 15:06:45 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer OiSTER en ny reklamefilm over hele landet med én enkelt ambition: at skabe en ørehænger, som danske forbrugere husker.
Roamingdata fra 3 afslører danskernes foretrukne sommerdestinationer10.8.2026 11:58:06 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er ved at være slut for de fleste danskere, og derfor har teleselskabet 3 gjort status på sommerens rejseaktivitet. En ny opgørelse af roamingdata viser, hvor 3's mere end 1,8 mio. kunder har brugt deres mobil i udlandet i sommerferien 2026, og dermed hvilke destinationer der har været de mest populære.
Streamingforbruget hos 3 toppede under søndagens store finale20.7.2026 11:40:56 CEST | Pressemeddelelse
Streamingforbruget gik markant i vejret søndag aften, og gjorde dagen til en af dem, hvor der foreløbigt er blevet streamet allermest på 3's netværk i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum