Pensionist vinder i Lotto: ”Millionen skal nok komme i omløb, men jeg klatter den ikke væk!”
En ældre kvinde fra Aarhus har flere gode ideer til, hvad hun skal bruge sin milliongevinst fra Lotto til – men det bliver ikke på ekstravagante indkøb, så længe der er billigere alternativer på hylden.

Hvis man nede i supermarkedet støder på kvinden, som denne historie handler om, så kan man ikke se på hende, at hun har vundet 1.000.000 kroner i Lotto via Supermillionærchancen. For hun handler stadig ind med begge ben solidt plantet på jorden.
”Jeg vil ikke ændre på mine vaner, bare fordi jeg har vundet en million kroner,” siger hun snusfornuftigt.
”Jeg er stadigvæk så nærig, så når jeg opdager, at min kaffe er på tilbud til 29 kroner i stedet for 42, så køber jeg en masse af den. Og jeg får også stadig reklamer, og der tjekker jeg, hvad er der af tilbud på ting, der kan holde sig længe, og så køber jeg meget det. Og det tror jeg, at jeg vil blive ved med. Det er nok noget med den alder, jeg har: Jeg har lært, at penge er ikke noget man klatter væk. Millionen skal nok komme i omløb, men jeg klatter den ikke væk,” siger hun med et grin.
Hun overvejer at investere nogle af pengene i fast ejendom, til reparationer og renoveringer derhjemme og så måske lidt større gaver til fødselsdage og jul til familien. Hun passer godt på sin million – måske fordi hun på en måde allerede har oplevet at ’miste den’ en gang. Det skete i situationen, hvor hun første gang blev opmærksom på gevinsten.
”Det poppede op på min skærm, at jeg havde vundet 1.000.000 kroner. Det lød jo helt vanvittigt, men så forsvandt beskeden, og jeg kunne ikke komme tilbage til den!” fortæller kvinden med et grin. Men lige i situationen var det ikke SÅ sjovt, da millionen på den måde ’forsvandt’ for hende.
”Jeg skrev en seddel til mig selv med ”En million?” For havde jeg mon nu talt alle de nuller rigtigt? Det varede dog kun en time, så blev jeg ringet op fra Danske Spil med beskeden om, at det var rigtigt nok,” fortæller kvinden.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Gavmild vinder i Eurojackpot: ”Mangler du nogensinde noget, så kan du bare ringe på!”5.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver vundet rigtigt store beløb i Eurojackpot - og nogle af millionerne kommer også vindernes venner og familie til gode. En af de seneste vindere følger et råd om at være gavmild, som hun fik fra sin gamle oldefar.
Danske Spil tog vinder af 149,4 millioner på sengen: ”Det er helt uvirkeligt”3.12.2025 14:21:29 CET | Pressemeddelelse
Dansk vinder af sjette største gevinst nogensinde forventer en ekstra god jul – og måske et hus i Italien.
KÆMPE december-gevinst: Dansker vinder sjette største Eurojackpot præmie i historien3.12.2025 09:25:45 CET | Pressemeddelelse
Mon julefreden nu sænker sig i Rudersdal? En heldig dansker vandt 149.420.552 kroner i Eurojackpot tirsdag aften. Danske Spil har endnu ikke talt med den heldige vinder.
Nu kan du gætte med på Kongens Nytårstale hos Danske Spil – nævner han endelig ’søens folk’ i år?2.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Folket’, ’forpligtet’, ’respekt’, ’håndbold’, ’samfundssind’…. og selvfølgelig klassikeren ’søens folk’. Danske Spil har netop åbnet for spil på, hvilke ord Kong Frederik vil bruge i sin nytårstale. Nogle ord er mere sandsynlige end andre.
To danskere blev millionærer lørdag – hvor spillede du Lotto?1.12.2025 09:56:31 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere blev i weekenden med ét slag gjort til millionærer – den ene af dem ved det måske ikke endnu (spillede du Lotto i Dagli’Brugsen i Lem i sidste uge?).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum