Snart kan flyvende værktøjskasse vedligeholde danske elledninger
Med den grønne omstilling er der behov for et toptunet elnet. I et nyt projekt på Syddansk Universitet vil forskere og en række virksomheder udvikle IoT-sensor- og robotsystemer, der kan gøre vedligehold af højspændingsledninger nemmere, billigere og grønnere.

En flyvende værktøjskasse. Sådan beskriver professor Emad Samuel Malki Ebeid den robot, som han og hans kollegaer forventer at have klar om bare tre år.
I det nyopstartede projekt Robots4Green vil forskere fra SDU sammen med Aarhus Universitet, Develco, WeFly og Energinet udvikle nye teknologier til vedligehold af højspændingsledninger. Helt konkret er der tale om en række såkaldte IoT-sensorer, der kan holde øje med ledningernes tilstand og sende informationer direkte tilbage til Energinet, og så en flyvende robot, der kan reparere og udskifte dele på ledningerne.
Den flyvende robot kommer til at bestå dels af en drone, som kan flyve op til ledningerne, dels af en robot, som kan sættes af på ledningerne og arbejde på dem, inden dronen så igen henter den. Begge kommer til at veje maksimalt 10 kilo og vil formentlig være på størrelse med en flyttekasse.
Og der er mange gode grunde til at gå i gang med sådan et projekt, lyder det fra Emad Samuel Malki Ebeid.
- Mange af vores elledninger stammer tilbage fra 1970’erne, så der er mange små dele på dem, som trænger til at blive udskiftet. F.eks. vibrationsdæmpere, adskillere, fugleafledere og gamle sensorer. Energinets egen data anslår, at omkring 300.000 komponenter trænger til at blive skiftet, siger professoren.
Som det er i dag, bruger man helikoptere og kraner til at udføre arbejde på elledninger, men med den enorme vedligeholdelsesopgave, der venter forude, er det ikke nogen særlig god løsning.
- Med et robotsystem vil man kunne gøre det hurtigere, langt billigere og allervigtigst mere grønt, fordi man vil kunne køre robotterne ud til ledningerne i almindelige personbiler – endda i elbiler – hvor de store kraner i dag bliver kørt rundt med lastbiler, siger Emad Samuel Malki Ebeid.
- Og en anden væsentlig detalje: Med robotten vil man også kunne vedligeholde ledningerne uden at skulle slukke for strømmen.
Femdobling af elforbruget
Projektet er støttet af Energistyrelsens udviklingsfond (EUDP) med 16 millioner kroner, det har et samlet budget på 20 millioner og bliver et led i at gøre det danske elnet parat til den grønne omstilling.
Fordi antallet af elbiler stiger, huse opvarmes med varmepumper, og der skal bygges power-to-X-anlæg, regner Energinet med, at belastningen af nettet kommer til at femdobles frem mod 2050.
- For at gøre elnettet klar til den belastning, kan vi med fordel bruge robotteknologi til vedligehold, men også de nye smarte sensorer, som kan monitorere elledningerne i langt højere grad, og som robotterne også vil kunne installere, siger Emad Samuel Malki Ebeid.
Og professoren er overbevist om, at det er realistisk, at de kan have robotsystemet og sensorerne klar allerede om tre år.
Forskerne kommer nemlig til at trække på erfaringerne fra tidligere forskningsprojekter som Drones4Energy og Drones4Safety, hvor de – som de første nogensinde – udviklede droner, der kan lande på højspændingsledninger og lade deres batterier.
- Den største udfordring her er at operere i det spændingsfelt, som er omkring højspændingsledninger, uden at elektronikken går i stykker. Men det ved vi allerede, hvordan man gør, siger han.
- Så ja, jeg er meget optimistisk.
Kontakter
Emad Samuel Malki Ebeid
Professor, Det Tekniske Fakultet, SDU
+45 65 50 24 81
esme@sdu.dk
Sebastian Wittrock
Journalist, Det Tekniske Fakultet, SDU
+45 20 13 52 12
sewitt@tek.sdu.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Den første LEGO® Chair er fundet til SDU Vejle4.11.2025 10:51:09 CET | Pressemeddelelse
Med ansættelsen af Davide Taibi som den ene af to LEGO® Chair centerledere til Syddansk Universitets kommende campus i Vejle bliver der sat en tydelig forskningsmæssig retning for det nye forsknings- og uddannelsesmiljø.
Unge, der er utilfredse med deres krop, dropper oftere ud af deres ungdomsuddannelse29.10.2025 11:00:40 CET | Pressemeddelelse
Unge, der føler sig for tykke eller for tynde, har markant større risiko for ikke at gennemføre deres ungdomsuddannelse. Det viser et nyt studie, som peger på, at de unges opfattelse af deres egen krop kan have lige så stor eller endda større betydning for skolefrafald end deres faktiske vægt.
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

