Vandprisen stiger i Herlev
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, hæver fra årsskiftet prisen på vand i Herlev Kommune med 5,24 kroner for 1.000 liter vand. Prisen stiger som følge af inflation og udgifter til både klimatilpasning og byudvikling.

I Herlev Kommune har nogle af de større indsatser været at ruste byen til klimaforandringernes større regnmængder. Der er blandt andet taget hul på klimatilpasning ved at skabe plads til mere regnvand i Kagsåparken.
HOFOR oplever samtidig stigende priser på materialer og driftsomkostninger, som også har betydning for prisstigningen på vand i kommunen.
Derudover er der i byudviklingsområdet Marielund lagt større rør til drikkevand i løbet af året, da bydelen vokser.
Vandpris under landsgennemsnit
Selv om borgerne i Herlev Kommune får en prisstigning på vand, så holder prisen sig fortsat under landsgennemsnittet. Herlevborgerne skal betale ca. 7 øre for at fylde en drikkedunk på en liter. På landsplan lyder gennemsnittet på ca. 8 øre for samme mængde vand.
“Vi forsøger at holde vandpriserne nogenlunde stabile fra år til år. Det har dog været nødvendigt med en prisjustering for at dække vores udgifter og sikre rent drikkevand til borgerne i Herlev hver dag, året rundt. HOFOR skal ikke tjene penge på at levere vand, stigningen afspejler kun de øgede udgifter til vandleverancen og vedligehold af et kloaksystem, der også skal kunne lede vandet væk igen fra borgernes lejligheder og huse”, siger Henrik Plougmann Olsen, administrerende direktør i HOFOR.
Det betyder prisstigningen for dig årligt
Den konkrete prisstigning i Herlev går fra 61,81 kroner til 67,05 kroner for en kubikmeter vand. En kubikmeter svarer til 1.000 liter vand. Det kommer altså til at koste 5,24 kroner mere for hver kubikmeter vand, man bruger. Prisen dækker udgifter til almindelig drift af vand- og spildevandssystemet, kontrol af vandkvaliteten, renovere vandværker og klimasikre byen. Prisen er inkl. skatter og afgifter.
Priserne vedtages endeligt i Herlev Kommunalbestyrelse i januar.
Fakta om vandpris i Herlev Kommune
- Kubikmeterpris i 2024: 61,81 kroner
- Kubikmeterpris i 2025: 67,05 kroner
- Vandprisen stiger med 8 pct.
- Gennemsnitligt forbrug per døgn for en borger i Herlev er: 90 liter
Kontakter
Christina OtzenPressechef
Tlf:27952147chot@hofor.dkBilleder

Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Trafikken på Christmas Møllers Plads bliver påvirket af gravearbejde frem til sommer 20253.2.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Her i løbet af februar går HOFOR i gang med at udskifte fjernvarmerør i det trafikerede kryds på Christmas Møllers Plads for at fremtidssikre varmeforsyningen i bydelen. Det omfattende gravearbejde vil vare frem til sommer 2025, og det vil påvirke trafikken i området.
Vandprisen stiger i Vallensbæk20.12.2024 13:43:42 CET | Pressemeddelelse
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, hæver fra årsskiftet prisen på vand i Vallensbæk Kommune, så 1.000 liter vand koster 3,56 kroner mere. Vandprisen stiger som følge af inflation og udgifter til både byudvikling og klimatilpasning.
Arkæologisk scoop på Christianshavn: Byport fra 1724 gravet frem under HOFORs fjernvarmearbejde20.12.2024 12:53:26 CET | Pressemeddelelse
Det ekstraordinære spændende arkæologiske fund betyder, at HOFORs afspærring i Torvegade vil vare januar måned med.
Vandprisen stiger i Dragør17.12.2024 11:40:07 CET | Pressemeddelelse
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, hæver fra årsskiftet prisen på vand i Dragør Kommune, så prisen for 1.000 liter vand stiger med 5,45 kroner. Vandprisen stiger som følge af inflation og udgifter til både byudvikling og klimatilpasning.
Ingen prisstigning på vand i Brøndby17.12.2024 11:39:31 CET | Pressemeddelelse
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, kan melde, at der ikke er nogen ændring i vandprisen for borgerne i Brøndby ved årsskiftet. Prisen for en liter vand kommer dermed fortsat til at være ca. 6,5 øre, og det er en pris, der ligger pænt under landsgennemsnittet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum