Julens store rejsedage giver mere aktivitet ved ladestanderne
Når danskerne tager på ferie og bevæger sig rundt i landet, bliver der travlt ved de mange offentlige ladestandere rundt omkring i landet, viser erfaringerne fra Norlys.

Juleferien banker for alvor på døren, og i dag er ifølge Vejdirektoratet en af de allertravleste rejsedage med biler fyldt med julegaver og spændt børn, der sætter kursen mod familie og venner rundt om og på tværs af landet.
I år vil en endnu større del af juletrafikken bestå af elbiler, for hvor der sidste år var 187.781 elbiler i Danmark, så ligger tallet på hele 328.764 i år. Altså en stigning på 75 procent*.
Det kan også mærkes ved de mange Norlys-ladestandere rundt om i landet.
- Som landets næststørste ladeoperatør, så mærker vi tydeligt, at antallet af elbiler stiger i disse år, og det er især tydeligt i ferieperioderne, hvor der for alvor er gang i ladestanderne. Der er både flere, der lader, men de lader faktisk også mere per gang. Vi forventer derfor at skulle sende rigtig mange elbilister hjem med god energi i juletiden, siger Ellen Trolle, direktør for Norlys’ ladestanderforretning.
Sidst danskerne drog på ferie i stor stil var i efterårsferien. Her viser data fra Norlys’ ladestandere, at der blev tappet knap en fjerdedel mere strøm på Norlys’ offentlige ladestandere end i perioden op til**.
Flere ladestandere til flere elbilister
Heldigvis for de mange elbilister, så er ladeinfrastrukturen også vokset markant siden sidste jul.
Faktisk er der i dag hele 73 procent flere ladepunkter, viser tal fra MobilityDanmark. En udvikling, som Norlys i høj grad har bidraget til – blandt andet ved at have åbnet sine første lynladeparker i løbet af året.
- Så sent som i sidste uge kunne vi slå dørene op til en ny lynladepark i Ikast, og som en ekstra god julenyhed, så har vi netop introduceret en særlig rabat på 10 procent ved ladning på de offentlige ladestandere, som vi selv driver, for de elbilister, der har en Norlys hjemmelader. Det betyder, at de fx kan lade til en af markedets billigste priser på lynladning til blot 3,14 kr/kWh, siger Ellen Trolle.
*Tallene stammer fra Danmarks Statistiks data over bilbestanden i Danmark i november.
**Udviklingen er fundet ved at sammenligne perioden 27. september t.o.m. 6 oktober op imod efterårsferien fra 11. oktober t.o.m. 20. oktober. Det viser, at ladeaktiviteten steg med 23,4 procent.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
Elpriserne sætter rekord: Aldrig har der været så mange timer med negative elpriser22.9.2025 10:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Søndag blev der sat en ny rekord i antallet af timer med negative elpriser i Danmark, og særligt vest for Storebælt har der været rigtig mange timer, hvor forbrugerne har kunnet glæde sig over priserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum