Keepit sikrer yderligere 355 mio. kr. til at accelerere vækst og produktinnovation indenfor datasikkerhed
17.12.2024 06:00:00 CET | Danmarks Eksport- og Investeringsfond | Pressemeddelelse
One Peak og EIFO investerer i den danske databeskyttelsesvirksomhed Keepit, der vil styrke virksomhedens fortsatte globale ekspansion og produktinnovation.

Den uafhængige, cloud-baserede leverandør af databeskyttelse og backup, Keepit, har netop rejst 355 mio. kr. i en finansieringsrunde ledet af eksisterende investor One Peak og EIFO, Danmarks Eksport- og Investeringsfond.
EIFO har tidligere ydet lånefinansiering til virksomheden i samarbejde med HSBC Innovation, men træder nu ind i ejerkredsen med en investering på 70 mio. kr.
Finansieringsrunden markerer virksomhedens tredje egenkapitalinvesteringsrunde i løbet af de sidste fire år og bringer de samlede rejste midler op på knapt 640 mio. kr.
Den nye investering understreger Keepits hurtige vækst og cementerer virksomhedens position og potentiale inden for SaaS-databeskyttelse.
Klar til global ekspansion og produktinnovation
Keepits mission om at levere en leverandøruafhængig, dedikeret infrastruktur til SaaS-databeskyttelse har vundet genklang hos en bred vifte af virksomheds- og enterprisekunder, da løsningerne allerede understøtter 5 mio. brugere globalt.
Med denne finansieringsrunde står Keepit klar til at accelerere sin globale ekspansionsstrategi med fokus på nøglemarkeder som USA, Europa og andre højvækstregioner, samtidig med at Keepits netværk af partnere styrkes.
Keepit planlægger også at intensivere sit fokus på produktinnovation ved at udvikle sine avancerede, cloud-native løsninger, der gør det muligt for organisationer effektivt og pålideligt at beskytte deres SaaS-data. Det inkluderer bredere understøttelse af workloads samt yderligere funktioner til datastyring og -intelligens til virksomheder.
"Vores engagement i innovation og løsningen af vores kunders mest presserende udfordringer inden for databeskyttelse driver os fremad," siger Morten Felsvang, Keepits medstifter og CEO, og Frederik Schouboe, medstifter og Chief Vision Officer: "Denne nye finansiering giver os mulighed for at udvide vores rækkevidde og fortsætte med at innovere de mest avancerede SaaS-databeskyttelsesløsninger på markedet. Vi er begejstrede for den stærke støtte fra vores investorer, som forstår vores mission og deler vores vision for fremtiden."
Investorer tror på founderteam og koncept
"Vi er imponerede over Keepits ledelse og deres urokkelige evne til at levere på deres vision. I en tid, hvor behovet for sikker, uafhængig SaaS-databeskyttelse er mere kritisk end nogensinde, skiller Keepit sig ud som leder med sin innovative platform. Vi er glade for fortsat at støtte Keepit-teamet i dette spændende næste kapitel af deres vækstrejse," siger David Klein, medstifter og Managing Partner hos One Peak.
Jacob Bratting Pedersen, Managing Director, Partner og Head of Tech & Special Investment hos EIFO, tilføjer: "Keepits fokus på cloud-baseret databeskyttelse adskiller dem fra mængden. Denne investering handler ikke kun om at skabe økonomisk råderum til virksomhedens ekspansion – men også om at virksomheden kan revolutionere måden, organisationer tænker på datasikkerhed. Vi tror på deres langsigtede vision og ser frem til at bidrage til deres fortsatte succes."
Nøgleord
Kontakter
Jon ArskogPressekonsulent
Tlf:22529648joar@eifo.dkBilleder

Om Keepit
Keepit leverer en næste generations SaaS-databeskyttelsesplatform, der er formålsskabt til skyen. Ved at sikre data i en leverandøruafhængig cloud beskytter Keepit kritiske forretningsapplikationer, styrker cyberresiliens og fremtidssikrer databeskyttelsen.
Med hovedkontor i København og datacentre over hele verden stoler over ti tusind virksomheder på Keepit for enkel backup og gendannelse af cloud-data.
Læs mere på www.keepit.com
Om One Peak
Med mere end 14 milliarder kroner under forvaltning, investerer One Peak i teknologivirksomheder i vækstfasen.
One Peak leverer vækstkapital, operationel ekspertise og adgang til sit omfattende netværk for at hjælpe innovative og hurtigt voksende virksomheder med at blive varige, kategoridefinerende ledere.
Læs mere på www.onepeak.tech
Om Danmarks Eksport- og Investeringsfond
EIFO er Danmarks nationale erhvervsfremmende bank og officielle eksportkreditinstitut i én og samme finansielle institution.
Med et samlet engagement på over DKK 150 milliarder og aktiviteter i mere end 100 lande tilbyder EIFO finansielle løsninger til danske virksomheder og deres globale partnere, ligesom vi investerer i startups og fonde.
Vi arbejder for at åbne døre for global forretning, skubbe på den grønne omstilling, løfte innovative teknologier og bidrage til Danmarks sikkerhed.
Med risikovillig finansiering baner vi vejen for dem, der tør tænke større.
Læs mere på www.eifo.dk
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Danmark fastholder sin position som et af Europas stærkeste venturemarkeder26.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods mindre tilbagegang tiltrækker danske startups fortsat betydelig risikovillig kapital, men konkurrencen om de største investeringer er blevet skærpet. Det viser EIFOs årlige analyse From Startup to Scaleup 2026.
Danmark finansierer ny ukrainsk vindpark, der sikrer strøm til titusinder af husstande25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ruslands krig i Ukraine har skabt et akut behov for ny energiproduktion. Med et lån på 750 mio. kr. baner EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) vej for, at den ukrainske landbrugsvirksomhed Kernel går ind i energiproduktion ved at opføre ny vindpark.
Ny analyse: Danmark står over for milliardstort vækstkapitalgab20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske vækstvirksomheder kan mangle op mod 69 mia. kr. i kapital frem mod 2035, viser ny analyse fra EIFO, der har styrket indsatsen for at forankre flere virksomheder i Danmark.
Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri13.7.2026 09:54:10 CEST | Pressemeddelelse
EIFO investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO₂-tunge materialer.
Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet13.7.2026 06:20:50 CEST | Pressemeddelelse
Den danske defencetech-startup Triton Depth har fået investering fra EIFO og The Creator Fund til at udvikle ny teknologi, der kan afsløre undervandsdroner og beskytte kritisk infrastruktur under havoverfladen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum