Danmarks dyreste solgte villaer i 2024
Fra luksusvillaer nord for København til strandnære ejendomme i Jylland. Her er listen!

2024 har budt på en række imponerende villa-handler, hvor priserne har nået ekstremme højder.
Det skriver Boliga.
Årets dyreste villa på denne liste ligger på Hambros Allé i Hellerup, der blev solgt for hele 46 millioner kroner i maj. Lige efter følger Sølystparken i Klampenborg, hvor en villa blev solgt for 40 millioner kroner i november. Ejendomme langs Strandvejen og i Rungsted har også fundet vej til listen med handler på mellem 32 og 37 millioner kroner.
Jylland er også med
Selvom Nordsjælland fylder mest på listen, har en villa i Egå ved Aarhus også gjort sig bemærket. Her blev en ejendom på Strandvænget handlet for 34 millioner kroner i september.
Klik videre på adresserne og se de dyre villaer.
Nøgleord
Kontakter
Christian Torp YttergrenPR- og kommunikationskonsulent Boliga Gruppen A/S
Tlf:40288065cty@boliga.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Ditte Julie sælger huset: Kræver kæmpe millionbeløb3.4.2025 09:05:33 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke småpenge, man skal lægge, hvis man drømmer om at købe huset.
Mads Langer sælger luksusvilla for 42 millioner1.4.2025 15:33:25 CEST | Pressemeddelelse
Han kan tjene kassen på boligsalget.
Danmarks dyreste rækkehus sat til salg1.4.2025 09:06:03 CEST | Pressemeddelelse
Det kræver en solid pengepung at købe bolig i Danmark – og i dette tilfælde mere, end de fleste kan være med på.
Gobs sælger luksuslejlighed for 10,7 millioner kroner24.3.2025 10:43:37 CET | Pressemeddelelse
Popstjernen har sat sin bolig til salg efter få år.
Tidligere Tour de France-rytter sælger villaen25.2.2025 11:10:09 CET | Pressemeddelelse
Nicolaj Bo Larsen har netop sat villaen til salg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum