Ninjabane, nytårskager og neglesalon: Juleferien byder på masser af aktiviteter for børn og unge i hele byen
Mens vi venter spændt på at fejre det nye år, kan børn og unge afprøve nye sportsgrene og tage del i hyggelige aktiviteter, når Københavns Kommune endnu engang inviterer til FerieCamp i årets sidste uge. Det er gratis at deltage.

Selvom julefreden snart sænker sig over København, er der stadig masser af spændende og sjove aktiviteter for børn og unge, når julens FerieCamps inviterer til leg, sport og hygge.
I juleferien kan børn og unge mellem 3 og 17 år nemlig deltage på FerieCamp, der er Københavns Kommunes tilbud om kultur- og idrætsaktiviteter i skoleferierne. F.eks. i Multihallen ved Kofoed Skole på Amager, hvor julen står i kampsportens tegn, og man kan prøve kræfter med taekwondo, thaiboksning eller en tur på ninjabanen.
”På FerieCamp kan børn og unge få indblik i de mange sjove og sunde fællesskaber, som Københavns kultur- og foreningsliv rummer. Det er en god mulighed for at afprøve nye sportsgrene, udfolde sin kreativitet og måske også møde nye venner”, siger Mia Nyegaard (RV), kultur- og fritidsborgmester.
På Ydre Nørrebro er der arrangeret en helt særlig og hyggelig camp, kun for piger. Her kan man blandt andet prøve den hyggelige beauty-workshop eller pynte kager til nytår. Ved PigeCampen er der ekstra fokus på hyggelige aktiviteter og afslapning, hvor fællesskab og venskaber på kryds og tværs er i fokus.
Også i Sundby Idrætspark bliver der gang i den med masser af aktiviteter for både store og små. Her er det Amagerplanen, der står for FerieCampen, og projektleder Lise Bertelsen glæder sig til at kunne invitere en masse børn og unge indenfor.
”Alle andre aktiviteter er jo på standby, og hele byen sover i juleferien – så den kan være lang og kedelig for mange børn og unge i boligområderne. Så det giver rigtig god mening for os som helhedsplan at stå for FerieCamp. Det bliver sjovt at sætte gang i ferien sammen med en masse ultralokale foreninger, der laver en god blanding af hygge, mad, krea, dans og bold,” siger Lise Bertelsen, projektleder, Amagerplanen.
Det koster ikke noget at deltage i aktiviteterne, og det kræver ikke tilmelding, medmindre andet fremgår af programmet. Se alle programmerne her.
Fakta om FerieCamp
• FerieCamp er gratis aktiviteter i de fem store skoleferier (vinter, påske, sommer, efterår og jul).
• I juleferien er der 10 forskellige FerieCamps i: Husum, Bellahøj, Nordvest, Ydre Nørrebro, Indre Nørrebro, Amager Øst, Amager Vest, Valby og Sydhavnen.
• Alle børn og unge mellem 3 - 17 år er velkomne. Se programmerne for specifikke aldersgrupper på: https://feriecamp.kk.dk/programmer.
• Visse aktiviteter kan have begrænsede pladser. Aktiviteterne kræver ikke tilmelding, medmindre andet er angivet i programmet og er på eget ansvar.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt Kultur- og Fritidsforvaltningen(modtager ikke SMS)
Tlf:3366 2345Billeder

Om Kultur- og Fritidsforvaltningen
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
FerieCamp fylder efterårsferien med gadeidræt, dans og fællesskab8.10.2025 16:15:47 CEST | Pressemeddelelse
Når skolerne holder efterårsferie, åbner FerieCamp endnu en gang dørene til en uge med masser af gratis sport, kreative værksteder og workshops for børn og unge i hele København.
Stemmeurnerne er åbne: Her kan du brevstemme i København7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag og frem til den 14. november kan du brevstemme til kommunalvalget og regionsrådsvalget. Du kan brevstemme tolv steder i København.
261 kandidater klar til kommunalvalget i København6.10.2025 15:51:52 CEST | Pressemeddelelse
Kandidatlisterne til kommunal- og regionsrådsvalget i Københavns Kommune er klar.
København satser på kultur for børn og unge6.10.2025 13:27:57 CEST | Pressemeddelelse
Efter der blev afsat 10 millioner kroner i Budget 2024, er Kultur- og Fritidsforvaltningen nu for alvor ved at gøre visionen København som børne- og ungekulturhovedstad til virkelighed.
Magiske teateroplevelser for hele familien i efterårsferien1.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Festivalen Teatermagi i efterårsferien inviterer børn og familier til mere end 100 forestillinger og workshops.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum