Transportminister lover: Færre klip til førere af udrykningskøretøjer
Transportministeren vil sikre førere af udrykningskøretøjer færre klip i kortet i fremtiden. Godt at ministeren har lyttet, siger FOA.

Hidtil er førere af udrykningskøretøjer, der kører galt, blevet straffet efter samme måde som alle andre. Det vil transportminister Thomas Danielsen nu gøre op med. I fremtiden skal førerne ikke længere få et klip i kørekortet eller få frataget deres kørekort, hvis de begår mindre alvorlige overtrædelser af loven.
”Vi er glade for, at ministeren endelig har lyttet. Som det er nu, risikerer brandmænd, ambulancereddere og alle andre der kører med blå blink at miste muligheden for at passe deres arbejde, simpelthen fordi de passer deres arbejde. Det er grotesk, at vi straffer dem, der passer på os allesammen, og det er på høje tid, at det laves om, siger Thomas Brücker, sektorformand for Teknik og Servicesektoren i FOA, der blandt andet organiserer ansatte på brand- og ambulanceområdet.
Kørere af udrykningskøretøjer har hidtil været underlagt færdselsloven på linje med alle andre der færdes i trafikken. Thomas Brücker fortæller, at FOA ofte oplever, at medlemmer kommer i klemme i de rigide regler, der hidtil har vært gældende på området.
”Skal man overholde færdselsloven, skal man holde for rødt og køre 50 i byen. Men hvad er fidusen så med udrykningskørsel? Der er jo en forventning om, at man kører over for rødt, men så tilsidesætter man færdselsloven, og så er det på eget ansvar. Det er godt, at regeringen nu vil ændre på den absurde situation,” mener Thomas Brücker.
Ændringen vil kun gælde for udrykningskørsel med blå blink. De pågældende personer vil dog fortsat være underlagt straffeloven, og kan blive straffet for personskader.
FOA har tidligere været i dialog med transportministeren om sagen. Ønsket har været, at udrykningspersonale ikke risikerer straf efter færdselsuheld, hvor der kun sker materiel skade. Fagforeningen vil nu kigge nærmere på transportministerens forslag.
Nøgleord
Kontakter
Thomas BrückerSektorformand
46 97 23 02
Om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
FOA: Behersket bifald til regeringens sosu-skoler i udlandet9.12.2025 12:28:53 CET | Pressemeddelelse
Selv om ideen om danske sosu-skoler i udlandet ikke er groet i FOAs baghave, ser regeringens konkrete planer fornuftige ud. Men der mangler stadig svar på, hvad man egentlig stiller de kommende udenlandske kollegaer i udsigt, når de kommer til Danmark, påpeger fagforbundet.
Forlig styrker politiets jagt på velfærdskriminelle4.12.2025 14:28:30 CET | Pressemeddelelse
FOA roser det nye politiforlig. I det afsættes midler til at gå hårdere efter skruppelløse kriminelle, som udnytter botilbud og andre sociale tilbud til skattesnyd, hvidvask og anden kriminalitet.
FOA kalder ny rapport om hvidvask på bosteder for rystende24.11.2025 12:33:59 CET | Pressemeddelelse
Private sociale tilbud til samfundets sårbare mistænkes i udbredt grad for hvidvask og skattesnyd, viser ny rapport fra Hvidvasksekretariatet. Afsløringen kalder med høj klar stemme på politisk handling, mener FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum