TV-2 annoncerer store nyheder
22.10.2024 08:00:00 CEST | DTD Concerts | Pressemeddelelse

Som om vi ikke har mere at sige er sætningen, der har kunnet fange forbipasserendes opmærksomhed på store bannere i både København og Århus den seneste uge. Afsenderen af budskabet var underskrevet med TV-2’s legendariske logo, og nu kan ét af Danmarks mest ikoniske bands endelig løfte sløret for budskabet bag:
Annonceringen af deres hidtil største koncert i karrieren, når de i 2025 indtager Royal Arena. Derudover kan bandet også opleves i Aarhus Congress Center.
"Som om vi ingen øjne har
som om vi ikke ser hvad der sker
Som om vi kender alle svar
som om vi ikke kan undres mer "
Sådan hedder det i en af de nye sange, som er på vej, og det er vel et meget godt bud på hvilken approach et gammelt hæderkronet band har tænkt sig at udfordre verden på.
Med en karriere der spænder over fire årtier, og hvor de samme fire bandmedlemmer – Steffen Brandt, Hans Erik Lerchenfeld, Sven Gaul og Georg Olesen – har været omdrejningspunktet, er TV-2 en sjældenhed på den danske musikscene. Deres evne til at kommentere på kærlighed, samtid og hverdagen, pakket ind i en lun humor og en skarp satirisk pen, gør dem stadig lige så relevante som dengang, de begyndte. Måske endda mere relevante end nogensinde.
Bandet, der blev dannet i 1980, har været en af de mest markante stemmer i dansk musik – og nu er de klar til at skrive endnu et kapitel i deres imponerende historie med deres største indendørs koncerter til dato. I 2025 indtager TV-2 scenen i Royal Arena og Aarhus Congress Center, og disse koncerter bliver et sjældent øjeblik for både nye og gamle fans at opleve Danmarks lykkeligste band.
Annonceringen kommer på bagkant af en sommer, hvor TV-2 var en del af Grøn karavanen. Her stod det klart, at musikken og teksterne taler til os alle – uanset landsdel eller baggrund. TV-2’s betydning rækker langt ud over deres mange hits. Bandet har ikke blot leveret soundtracket til flere generationer af danskere med ikoniske sange som ‘Bag Duggede Ruder’, ‘Alt Hvad Hun Ville Var At Danse’ og ‘De Første Kærester På Månen’. De er ikke blot et band med hits – de er en institution i dansk musik. Og i 2025 står de klar til at dele deres musikalske rejse med et publikum, der rækker på tværs af generationer.
Sætningen ’Som om vi ikke har mere at sige’ er ikke kun relevant, når det kommer til bandets live planer for fremtiden. Det er en sætning, der også i høj grad gør sig gældende, når det kommer til aktiviteten i studiet for tiden, hvor de fire bandmedlemmer igen har påbegyndt arbejdet. Og hvem ved - måske vi alle kommer til at synge med på netop dén sætning, når TV-2 samler os i 2025, til en fejring af 45 års musikeksistens – med tilbageblik og en konstant ambition om fornyelse.
Koncertdatoer:
Lørdag den 29. marts - Aarhus Congress Center
Fredag den 4. april – Royal Arena, København
Link til billetter: www.tv-2.dk
Nøgleord
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts
The Streets rusker op i Store VEGA: Oplev ’A Grand Don’t Come For Free’ spillet i sin helhed for første gang nogensinde27.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
The Streets vender tilbage til Danmark, når Mike Skinner og hans legendariske projekt indtager Store VEGA den 10. november 2026. Billetsalget starter i morgen, den 28. april kl. 10, på dtdconcerts.dk.
Ruel vender tilbage til Danmark – med nyt album og hitkatalog i ryggen24.4.2026 07:00:20 CEST | Pressemeddelelse
Det australske popfænomen Ruel gæster København den 20. oktober 2026 med nyt materiale fra sit kommende album Kicking My Feet & Screaming. Billetsalget starter torsdag den 30. april kl. 10 via dtdconcerts.dk.
Two Door Cinema Club vender tilbage til Danmark efter 14 år20.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 3. februar 2027 kan danske fans opleve Two Door Cinema Club live i Falkonersalen, når trioen bringer deres energiske og dansable indie-univers til København. Billetsalget starter fredag den 24. april kl. 10.
KHALID KOMMER TIL DANMARK20.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
MULTI-PLATIN-SÆLGENDE GLOBAL SUPERSTJERNE VENDER TILBAGE TIL EUROPA MED “IT’S ALWAYS SUMMER SOMEWHERE TOUR” I OKTOBER 2026. Med special guest Jae Stephens. Billetter sættes i salg fredag den 27. marts kl. 10.00.
Efter stor efterspørgsel: Kaizers Orchestra tilføjer ekstrakoncerter i Aarhus og København16.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
I sidste uge offentliggjorde Kaizers Orchestra en omfattende europæisk jubilæumsturné, som bringer bandet til Train i Aarhus den 17. oktober og VEGA i København den 19. oktober 2026. Kort efter det officielle billetsalg startede i fredags, kunne TRAIN melde om kun få billetter tilbage – og nu følger VEGA trop. På grund af den store efterspørgsel tilføjes der derfor nu ekstrakoncerter i både Aarhus og København. De nye koncerter finder sted 16. oktober på Train i Aarhus og 18. oktober i VEGA i København og bliver en del af bandets omfattende europæiske jubilæumsturné. Her fejrer den norske sekstet 25 år på scenen, og publikum kan se frem til et stort anlagt show med sange fra hele bandets karriere – fra debutalbummet Ompa til du dør til nyere fanfavoritter. Billetsalget til ekstrakoncerterne er i gang nu via dtdconcerts.dk. Kaizers Orchesta – 25 års jubilæum 16. oktober – TRAIN, Aarhus (ekstrakoncert) 17. oktober – TRAIN, Aarhus (få billetter) 18. oktober – VEGA, København (ekstrakoncer
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum