Demokratiske virksomheder får guidelines for god ledelse

Del

Erhvervsminister Morten Bødskov nedsætter et nyt udvalg, der skal lave anbefalinger til god ledelse for demokratiske virksomheder. Anbefalingerne skal bl.a. hjælpe demokratiske virksomheder med at håndtere en række forhold omkring medlemsdemokrati og ledelse, der er specifikke for demokratiske virksomheder.

Andel, Arla, Coop og Nykredit er virksomheder, de fleste danskere er bekendte med, og som mange er kunder hos. De fire virksomheder har også det tilfælles, at de alle er demokratiske virksomheder, der organiseres efter princippet ”ét medlem, én stemme” og er ejet af kunderne, producenterne eller medarbejderne. Men i modsætning til andre virksomhedstyper har demokratiske virksomheder i dag ikke nogen guidelines for god ledelse.

Derfor nedsætter erhvervsminister Morten Bødskov nu et nyt udvalg, der skal give demokratiske virksomheder et sæt anbefalinger for god ledelse. Nedsættelse af udvalget følger af Aftale om demokratiske virksomheder. Anbefalingerne skal fungere som et værktøj for demokratiske virksomheder, så de bl.a. kan indrette sig optimalt for virksomheden og sikre gode og effektive beslutningsprocesser.

Erhvervsminister Morten Bødskov:

”Demokratiske virksomheder har historisk spillet en central rolle i Danmark, og det gør de stadig den dag i dag. De er unikke med deres demokratiske ledelse, og det skal vi værne om. Men spillereglerne er ikke helt de samme for dem som andre virksomhedstyper, og det spænder ben for dem. Derfor nedsætter vi nu et udvalg, så demokratiske virksomheder får et sæt anbefalinger for god ledelse, ligesom andre virksomhedstyper har. Med det sætter vi skub i en positiv udvikling, så Danmark fortsat danner de bedste rammer for demokratiske virksomheder.”

Erhvervsordfører fra Danmarksdemokraterne, Betina Kastbjerg

“Demokratiske virksomheder spiller en utrolig vigtig rolle i et samfund som vores. Det har de altid gjort, og gør det stadig den dag i dag. De er meget specielle med deres ledelsesmetode, hvor det er kunderne, medarbejderne eller producenterne, der ejer virksomhederne. Når vi nu nedsætter et udvalg, der skal lave anbefalinger for god ledelse for demokratiske virksomheder, sikrer vi, at de i fremtiden også får de bedst mulige forudsætninger for fortsat at spille en stor rolle i Danmark. I Danmarksdemokraterne er vi rigtig stolte af at være med til at hjælpe dem med at holde sig konkurrencedygtige mod andre virksomhedstype.”

For kommentarer fra aftalepartier henvises der til de respektive presseafdelinger.

Udvalgets medlemmer består af repræsentanter fra små og store demokratiske virksomheder samt eksperter og videnspersoner.

Udvalgets sammensætning:

  • Rie Odsbjerg Werner, adm. direktør i Tryghedsgruppen (forperson).
  • Charlotte Skovgaard, adm. direktør i Merkur Andelskasse.
  • Marianne Philip, advokat og partner i Kromann Reumert.
  • Marie Bender Foltmann, adm. direktør i Forenet Kredit.
  • Michael Løve, adm. direktør i OK.
  • Mikkeline Thomsen, partner i Analyse & Tal.
  • Niels Duedahl, adm. direktør i Danish Crown.
  • Tue Klitgaard Christensen, direktør i Alm. Brand.
  • Pernille Skipper, bestyrelsesformand i Coop.

Kontakter

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet

Presseinvitation: Konference om Den Grønne Investeringsordning 20253.4.2025 15:03:33 CEST | Pressemeddelelse

Verden er præget af geopolitiske spændinger, handelsbarrierer og pressede forsyningskæder. Samtidig er statsstøtte er blevet et konkurrenceparameter, hvilket udfordrer Danmarks grønne styrkeposition. Derfor oprettede regeringen Den Grønne Investeringsordning i 2024, hvor virksomheder kan få støtte til etablering af nye eller udvidelse af eksisterende produktionsfaciliteter på dansk jord inden for vind- og elektrolyseteknologi. I 2024 blev der fordelt 634 mio. kr. til fem projekter i Danmark, og snart åbnes der op for ansøgninger til 2025-runden, hvor der er afsat 657 mio. kr. I den anledning afholdes der en konference om ordningen, herunder om behovet samt rammerne, og pressen er velkommen til at deltage. Der vil i forbindelse med konferencen være mulighed for bilaterale interviews med erhvervsminister Morten Bødskov. Sted: Dansk Industri, H.C. Andersens Blvd. 18, 1553 København Tid: Mandag d. 7. april fra 9.30 – 11.00. Medier kan ankomme fra klokken 9.00. Tilmelding er nødvendig og sk

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye