Nytårskrudtet lokker: Mænd, pas på med raketten
Det er fortsat mænd, der kommer til skade i forbindelse med fyrværkeriulykker. Derfor opfordrer GF Forsikring nu mænd i alle aldre til at forebygge skader ved at tage en – ædru – alvorssnak om sikkerhed.

Mænd med raketter i alle størrelser.
Statistisk set er det svaret på hvem, der oftest kommer til skade ved fyrværkerirelaterede ulykker på årets sidste dag. Det får nu det medlemsejede GF Forsikring til at opfordre mænd i alle aldre til at tage en alvorssnak med hinanden.
- Forholdene på nytårsaften ændrer sig år for år. Nogle gange er vejret godt. Andre gange regner eller blæser det. Det eneste, vi kan være sikre på, er, at uanset omstændighederne er det mænd, der i de fleste tilfælde kommer til skade som følge af fyrværkeriulykker. Det kalder på, at vi står sammen om at forebygge skaderne ved at tage en alvorssnak med os selv og hinanden, siger direktør for Skadehjælp i GF Forsikring, Martin Rundager.
Mænd stod for over 77 procent af ulykkestilfældene, da vi trådte ind i 2024. Tal fra Ulykkes Analyse Gruppen, ortopædkirurgisk afdeling på Odense Universitetshospital viser, at ulykkerne oftest involverede en raket i vilkårlig størrelse.
Mænd er blevet bedre til at tale om det svære
De seneste år har der været kontinuerligt fokus på mænds evner til at tale om alvorlige emner og åbne sig op overfor andre. For eksempel viser tal fra diverse pensionsselskaber, at mænd er blevet bedre til at søge hjælp til psykiske lidelser og mistrivsel.
Det er den tendens, GF Forsikring ønsker at tappe ind i, fortæller Martin Rundager.
- Fyrværkeri og forebyggelse er ikke det sværeste emne at tage hul på, men det kræver alligevel sin mand at minde gutterne om tage briller på og huske sikkerhedsafstanden. I virkeligheden handler det jo om omsorg for hinanden, og det tror vi på, at mænd generelt er blevet bedre til at udvise, siger han.
Han opfordrer samtidig krudt-entusiasterne til at orientere sig i deres forsikringer, før overgangen til 2025 skal fejres: Hvis man for eksempel er påvirket af alkohol, går tilbage til en fuser, kaster med fyrværkeri eller opbevarer fyrværkeriet i lommen, kan det have konsekvenser for, om ulykkes- og ansvarsforsikringen dækker skaderne.
De 5 fyrværkeriråd
Sikkerhedsstyrelsen kører i øjeblikket en kampagne om fyrværkerisikkerhed. Her indgår bl.a. de 5 fyrværkeriråd:
- Brug altid beskyttelsesbriller
- Brug kun lovligt og aldrig hjemmelavet eller ulovligt fyrværkeri
- Hold aldrig tændt fyrværkeri i hånden
- Hold sikkerhedsafstanden og læn dig ikke ind over fyrværkeriet
- Gå aldrig tilbage til en fuser
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
GF Forsikring efter skærpet vejrvarsel: Hjælp naboen, der er på ferie21.7.2025 11:38:47 CEST | Pressemeddelelse
Direktør i Skadehjælp hos GF Forsikring, Martin Rundager, kommer med en klar opfordring til danskerne i de områder, der risikerer at få store mængder vand i de kommende døgn: - Hjælp ikke kun dig selv, men også naboer og venner med at være forberedt på vandet her i denne ferietid, så vi begrænser skaderne.
GF Forsikring: Nabohjælp tog toppen af skaderne16.7.2025 11:31:21 CEST | Pressemeddelelse
DOBBELT SKYBRUD: Tirsdag blev der flere steder i landet registreret dobbelt skybrud, og omkring 40 boligejere har indtil videre fået besøg af skadeservice, oplyser GF Forsikring. Det er især hjælp fra gode naboer og familie, der her i ferietiden har gjort en forskel.
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum