The Minds of 99 erstatter Black Eyed Peas på årets Tinderbox

Af logistiske årsager har amerikanske Black Eyed Peas været nødsaget til at aflyse deres optræden på dette års Tinderbox i Odense. Festivalen har som erstatning booket danske The Minds of 99, som år efter år ligger i toppen over mest ønskede artister.
Der er ikke længe til, at den fynske festival Tinderbox løber af stablen med internationale navne som Red Hot Chili Peppers, Maroon 5, Armin van Buuren, George Ezra, Dean Lewis og Mimi Webb på plakaten samt danske artister som Lukas Graham, Tobias Rahim, Medina og Nik & Jay.
Blandt de internationale hovednavne var også amerikanske Black Eyed Peas annonceret, men mandag morgen kunne festivalen meddele, at bandet grundet logistiske årsager har måtte aflyse deres koncert.
Festivalen kunne allerede mandag løfte sløret for, at erstatningen ville blive en artist, som har været blandt de mest ønskede navne til både sidste års og årets festivalprogram, og nu står det altså klart, at det er et af Danmarks allerstørste livebands – nemlig The Minds of 99 – der overtager spilletiden torsdag klokken 22.45 på Blå Scene.
- Det er klart, at vi er rigtig ærgerlige over at Black Eyed Peas, som jo var et af vores internationale hovednavne i år, har meldt afbud. Men når det så er sagt, så er vi utroligt glade for, at The Minds of 99 kunne træde til med så kort varsel. De beviser gang på gang, hvorfor de er et af landets mest hyldede live bands, og så er de et af de absolut mest ønskede navne til Tinderbox – udtaler festivaldirektør Brian Nielsen.
Hårdt ramt af aflysninger
Nyheden om Black Eyed Peas’ aflysning har desværre ikke været den første. Så sent som i onsdags måtte den danske sangerinde Jada melde ud, at hun grundet komplikationer under sin graviditet har været nødsaget til at aflyse alle sine koncerter i juni – inklusivt den hun var sat til at spille på Tinderbox.
Også den engelske stjerne Raye samt to af de mindre internationale navne har måtte aflyse deres planlagte shows på årets festival, som dog har annonceret erstatninger til alle koncerterne. Således er det norske popstjerneskud Astrid S samt de fremadstormende danske artister Ida Laurberg, eee gee og Zar Paulo over den seneste tid føjet til programmet.
- Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har været stærkt udfordret i år, hvad angår aflysninger, sammenlignet med sidste år, hvor vi kun havde en enkelt. Det er svært at forberede sig på: Logistiske problemer, en artist der får tilbudt et once in a lifetime support job for en af tidens største stjerner, og så senest fantastiske Jada, som selvfølgelig skal passe på sig selv og sit barn. Vi er meget glade for de erstatninger, vi har fundet, men håber selvfølgelig, at vi ikke skal ud og finde flere. Og så glæder vi os bare til at få skudt årets Tinderbox i gang. Vi er klar! – tilføjer Brian Nielsen.
Billetterne flyver hurtigt
Det er stadig muligt at få fat i en billet til årets festival, men man skal være hurtig, hvis man vil sikre sig adgang til koncerterne med Red Hot Chili Peppers, Maroon 5, The Minds of 99, Tobias Rahim og resten af navnene, for festivalen nærmer sig at kunne melde få billetter på flere billettyper.
Tinderbox finder sted i Tusindårsskoven i Odense fra torsdag den 22. juni til lørdag den 24. juni.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt
presse@downthedrain.dk
+45 48 88 00 81
Tinderbox
presse@tinderbox.dk
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Tinderbox
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tinderbox
Tinderbox fuldender årets lineup med 5 nye artister16.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske hitmagere og elektroniske stjerner sætter punktum for et bredt og stjernespækket musikprogram på en tæt på udsolgt Tinderbox 2025.
Presseakkrediteringen til Tinderbox 2025 er åben!11.4.2025 12:18:46 CEST | Pressemeddelelse
Kære presse, Sommeren nærmer sig, og det betyder, at vi også rykker tættere på årets udgave af Tinderbox, som finder sted den 26.-28. juni i Tusindårsskoven i Odense. Vi glæder os til at byde dig velkommen på festivalen og har nu åbnet for ansøgninger til presseakkreditering. For at kunne hjælpe dig bedst muligt med din dækning af festivalen, vil du i ansøgningsformularen blive bedt om at besvare en række spørgsmål – blandt andet om dine generelle interesseområder og din forventede dækning af årets festival. I formularen har du også mulighed for allerede nu at give os besked, hvis du ønsker at interviewe en medarbejder fra organisationen forud for eller under festivalen. Vi vil sætte stor pris på, at du benytter dig af denne mulighed, så vi har god tid til at imødekomme din anmodning. Før du ansøger, beder vi dig læse vores regler og vilkår for akkreditering HER. ANSØG HER Sidste frist for ansøgning er den 30. april. Ansøgninger behandles løbende, og du kan senest forvente svar på din
Tinderbox afslører 13 nye navne til årets line-up31.3.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Internationale stjerneskud, danske darlings og elektroniske sværvægtere er på programmet, når Tinderbox i dag løfter sløret for 13 nye navne, der så godt som fuldender årets plakat og line-up.
Seks artister klar til Groovebox på Tinderbox 202528.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tinderbox løfter i dag sløret for seks artister til Groovebox, der skal være med til at sikre festen i Tusindårsskoven til sommer. Artisterne er et mix af danske og internationale stemmer, der alle bringer nostalgiske hits og høj energi med sig.
Tinderbox melder udsolgt af partoutbilletter på rekordtid8.2.2025 07:50:05 CET | Pressemeddelelse
Efter en overvældende efterspørgsel på billetter, har den odenseanske festival udsolgt af partoutbilletter mere end fire måneder før festivalstart.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum