Onsdag byder på meget svingende elpriser
Onsdag bliver en grå og kold decemberdag med meget svingende elpriser. Der er mere end 3 kroner i forskel på den billigst og den dyreste pris pr. kilowatttime i løbet af onsdagsdøgnet.

Skal du oplade elbilen eller vaske tøj, så er det en rigtig god idé at tjekke dagens elpris. Der er nemlig stor forskel på elprisen i løbet af dagen, oplyser energiselskabet Energi Fyn.
-Natten til i dag var elprisen omkring 1 kroner pr. kWh, mens den, når vi rammer kl. 16, når op på over 4 kroner pr. kWh. Oveni den rene elpris skal man lægge transportbetaling til ens netselskab og afgifter til staten. Det betyder en samlet elpris tæt på 6 kroner mellem kl. 17 og 18 i aften, fortæller Finn Andersen kommerciel direktør hos Energi Fyn.
Der er flere årsager til de høje priser, forklarer Finn Andersen:
-En stor del af vores strøm produceres af solceller og vindmøller. Derfor påvirker det elprisen, når dagen er vindstille og overskyet. Desuden er vores forbrug højere om vinteren. Særligt om eftermiddagen, når vi kommer hjem fra arbejde, tænder lys og tv og går i gang med madlavning. Det får elprisen til at stige.
Elprisen er afhængig af udbud og efterspørgsel
Elprisen bliver fastlagt på elbørsen ud fra udbud og efterspørgsel. På elbørsen udbyder blandt andet svenske, norske og danske producenter - som for eksempel kraftværker og vindmøller - el fra forskellige energikilder. Det er også her, at leverandører som Energi Fyn og andre energiselskaber køber strømmen til deres kunder.
-Elmarkedet er et af verdens mest foranderlige markeder. Markedet kan opleve voldsomme prisudsving fra time til time og fra dag til dag. Præcis som vi vil opleve det i dag, fortæller Finn Andersen.
Hold øje med elprisen
Finn Andersen anbefaler, at man tjekke elprisen. Det kan man blandt andet gøre i Energi Fyns app.
-I vores app kan man nemt se sin personlige elpris time for time et døgn frem. Prisen i appen er beregnet ud fra ens specifikke elaftale og er som udgangspunkt inklusive transportbetaling til ens lokale netselskab, elafgiften til staten samt eventuelle tillæg og moms. Samtidig har man mulighed for at tilpasse visningen af elprisen, så den passer til ens behov. Man kan for eksempel vælge at se sin elpris uden elafgiften, hvis man har elvarme, ladestander eller anden elafgiftsrefusion.
Finn Andernsen opfordrer også elbilejere til at opsætte en ladeplan, så deres bil automatisk bliver opladet, når elprisen er lav:
-Med vores ladeløsning følger ladeappen Monta. Den giver mulighed for, at man automatisk kan lade, når strømmen er billigst. Appen holder ganske enkelt øje med elpriser og optimerer konstant opladning i forhold til elprisen.
Nøgleord
Kontakter
Finn AndersenKommerciel direktørEnergi Fyn
Tlf:+45 24 66 60 40fian@energifyn.dkOm Energi Fyn
Energi Fyn er en moderne energikoncern ejet af 220.000 fynske andelshavere.
Vi deltager aktivt i udviklingen af et bæredygtigt energisystem blandt andet via projekter inden for elektrificering, solceller, vindmøller, elbiler, varmepumper og energirådgivning.
Vi sælger el, naturgas, varmepumper og ladeløsninger. Vi udruller fibernet på Fyn og tilbyder forskellige bredbåndsløsninger. Vi etablerer og driver gadebelysningen i flere kommuner på Fyn, ligesom vi etablerer andre former for ude- og effektbelysning. Herudover håndterer vi afregning og kundeservice for flere forsyninger på Fyn.
Energi Fyns datterselskab, Vores Elnet, ejer og driver elforsyningsnettet på størstedelen af Fyn og har stort fokus på at udbygge elnettet, så vi også i fremtiden har et robust og stabilt elforsyningsnet, der understøtter den grønne omstilling.
Vi investerer i forskning, kultur og udvikling blandt andet via vores to fonde, som hvert år uddeler midler til projekter, der er til gavn for fynboerne og Fyn.
Vores hovedsæde er placeret i Odense, hvor vi beskæftiger over 420 medarbejdere på en række fagområder inden for teknik, it, administration, økonomi, kundeservice med mere.
Følg pressemeddelelser fra Energi Fyn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energi Fyn
Går energi- og erhvervsudviklingen forbi Fyn?7.4.2025 20:32:57 CEST | Pressemeddelelse
På et dialogmøde med klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard satte Erhvervshus Fyn og Energi Fyn mandag eftermiddag spørgsmålstegn ved, om Fyn risikerer at blive forbigået i den grønne energi- og erhvervsudvikling.
Energi Fyn bakker op om regeringens tiltag mod svindel på elmarkedet3.4.2025 15:27:22 CEST | Pressemeddelelse
Fyns største energiselskab Energi Fyn hilser regeringens tiltag mod useriøse elleverandører velkommen. "Det er på tide, at vi får styrket forbrugerbeskyttelsen i elbranchen", lyder det fra Energi Fyns adm. direktør Bent Agerholm.
Medarbejdere forventer dette af den moderne arbejdsplads3.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af ti danske medarbejdere arbejder et sted, hvor der ikke er opsat en ladestander. Men elbiler er blevet et populært valg, og 72% af elbilejerne ønsker ladestandere på deres arbejdsplads.
Energi Fyn skifter navn1.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det store fynske energiselskab går mere end 125 år tilbage. Det nuværende navn har præget koncernen i mange år, men i dag er starten på en ny æra: Energi Fyn skifter navn.
Lavere elregning i vente - fra 1. april gælder sommertarifferne28.3.2025 09:22:22 CET | Pressemeddelelse
Den 1. april skifter de fleste af landets netselskaber fra vinter- til sommerpriser. Det betyder, at nettariffen mange steder halveres i de perioder, hvor de fleste af os bruger mest strøm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum