Dansk Metal

400.000 tons CO2 i undergrunden er gode nyheder for klimaet

Del

Om et år vil der begynde at blive lagret CO2 i Nordsøens undergrund. Det giver gode danske arbejdspladser og vækker glæde i Dansk Metal.

Det er gode nyheder, at Ineos sammen med blandt andet Nordsøfonden i dag har besluttet at investere i Projekt Greensands første kommercielle fase, med lagring af op til 400.000 tons CO2 fra slut 2025/start 2026. Det er forventet som første fuld skala CO2-lager i EU.

- Jeg er svært tilfreds med, at vi nu for fuld skala kommer i gang med at lagre CO2 i vores undergrund. CO2-fangst og -lagring (CCS) er en af de nye grønne teknologier, som jeg og mange andre forventer os meget af, siger Claus Jensen, der er forbundsformand i Dansk Metal og uddyber:

- I Nordsøen er der virkelig gode forhold til at udnytte teknologien. Både på grund af Danmarks undergrund, men også fordi vi kan bruge den eksisterede infrastruktur og platforme til at lagre CO2’en, der hvor vi har hevet olie og gas op fra. Jeg er stolt af, at danske smede og industriteknikere nu igen skal gå forrest i den grønne omstilling,

CO2-fangst og -lagring ventes at kunne reducere CO2-udledningen med mellem 4,9 og 9,9 millioner ton frem mod 2030. Samtidig skønnes det, at omkring 3.290 af de nuværende arbejdspladser i Nordsøens olie- og gasfelter kan fastholdes i arbejdet med CO2-fangst og lagring i Danmark.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye