Nye millioner skal sende dansk droneindustri tættere på fronten
For at styrke samarbejdet mellem danske og ukrainske dronevirksomheder afsætter Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 17 mio. kr. til ny droneindsats.
Samarbejde og målrettet støtte er afgørende for, at ukrainerne kan forsvare sig og fortsætte genopbygningen af landet. Her spiller dansk erhvervsliv en vigtig rolle og de danske virksomheder er allerede talstærkt til stede i det krigsramte land.
Særligt når det kommer til forsvarsindustri har danske virksomheder et stort potentiale. Derfor afsætter Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 17 mio. kr. til en ny droneindsats, der består af en ny international accelerator for droner, som skal drives af robotklyngen Odense Robotics og forsvars- og sikkerhedsklyngen CenSec.
Acceleratoren skal hjælpe med at imødekomme behov for droner som følge af krigen i Ukraine. Det betyder, at den danske droneindustri bringes tættere på dér, hvor den kan gøre en forskel.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Danmark og danske virksomheder står skulder ved skulder med Ukraine. Jeg har netop oplevet, hvor stor forskel vi kan gøre i Ukraine, når vi støtter deres forsvar og investerer i landet. Nu sætter vi 17 mio. kr. af til en ny droneindsats, der skal styrke samarbejde mellem danske og ukrainske virksomheder. For vi ved, at droner spiller en stadig mere afgørende rolle i den ukrainske frihedskamp. Med pengene sikrer vi derfor også, at vi kan skabe flere danske iværksættere og SMV’er i droneindustrien. Potentialet får et løft – til gavn for Ukraine samt fremtidens vækst og arbejdspladser.”
Christian Motzfeldt, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
”Det er vores fornemmeste opgave i Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse at skabe værdi for danske SMV’er – og vi kan se, at ukrainske drone-SMV’er udvikler sig enormt hurtigt inden for teknologi. Når vi investerer i drone-indsatsen, kan vi få midlerne ud lynhurtigt, og det er afgørende i en krigssituation, hvor trusselsbilledet konstant ændrer sig. Vi vil hurtigst muligt skabe fleksible og skræddersyede samarbejder mellem danske drone-virksomheder og nogle af verdens førende ukrainske drone-virksomheder, der vil skabe innovativ udvikling og løsninger, der gavner begge lande.”
Acceleratoren har bl.a. til formål at styrke iværksættere og SMV’er i droneindustrien, og den er funderet i det stærke miljø for test og udvikling af droner og robotter, som i dag findes på Fyn.
Med acceleratoren kan danske iværksættere og SMV’er på droneområdet få hjælp til udviklingssamarbejder med ukrainske partnere. De danske og ukrainske virksomheder matches gennem de to klyngers netværk, ukrainske klyngeorganisationer og den forsvarsindustrielle hub i Ukraine. Fokus vil være på udvikling af dual-use-teknologier og forsvarsløsninger gennem tæt samarbejde med forsvars- og sikkerhedspartnere.
Samtidig kan virksomhederne få støtte til at udvikle ny droneteknologi, produkter og processer relateret til droner gennem individuelt tilrettelagte acceleratorforløb. Bl.a. gennem tilskud til at bruge testfaciliteter samt teknologisk udvikling og deltagelse i international messer og showcases.
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Dansk EU-formandskab har sikret solide rammer for sikkerhed og investeringer11.12.2025 14:07:11 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab har netop indgået en aftale med Europa-Parlamentet, der skal styrke sikkerheden i Europa og beskytte virksomheder mod risikable investeringer. Med de nye fælles regler ruster EU sig til en mere usikker verden og skaber samtidig mere fair og ens konkurrence for erhvervslivet.
Dansk EU-formandskab har sikret, at digitale platforme nu skal stå til ansvar for økonomisk svindel10.12.2025 14:00:10 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem EU-parlamentet og Rådet betyder, at store online platforme og søgemaskiner for eksempel Amazon og Facebook får et udvidet ansvar for at forhindre økonomisk svindel.
Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr. og baner vejen for grønne investeringer9.12.2025 06:44:26 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab og Europa-Parlamentets forhandlere er blevet enige om enklere regler ved rapportering om bæredygtighed. Det betyder, at der for danske virksomheder alene bliver fjernet byrder for minimum 6 mia. kr.
Danske digitale løsninger skal lette EU byrder for 87 mia. euro8.12.2025 08:45:03 CET | Pressemeddelelse
Danmark har skubbet på for at få EU til at sætte turbo på byrdelettelser. Derfor har det danske formandskab fremlagt en handlingsplan, der udnytter digitalisering efter dansk forbillede og løfter EU’s konkurrenceevne markant.
Dansk formandskab sætter kampen mod ulovlige produkter på onlineplatforme på dagsordenen i EU8.12.2025 07:59:22 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov er i dag i Bruxelles for at deltage i Rådsmøde om konkurrenceevne. Her vil ministeren bl.a. endnu en gang sætte fokus på behovet for en stærk europæisk indsats mod onlineplatforme som Temu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum