NTR Holding A/S
Copenhagen Capital A/S har besluttet at fremsætte frivilligt, betinget overtagelsestilbud til aktionærerne i NTR Holding A/S
Copenhagen Capital A/S har besluttet at fremsætte frivilligt, betinget overtagelsestilbud til aktionærerne i NTR Holding A/S
Selskabsmeddelelse nr. 9 – 2024
København, den 9. december 2024
Copenhagen Capital A/S har besluttet at fremsætte frivilligt, betinget overtagelsestilbud til aktionærerne i NTR Holding A/S
Copenhagen Capital A/S har i dag meddelt, at selskabet har besluttet at fremsætte et frivilligt, betinget købstilbud til aktionærerne i NTR Holding A/S.
Købstilbuddet vil gælde samtlige aktier i NTR Holding A/S, og Copenhagen Capital A/S vil tilbyde et kontant vederlag på DKK 4,20 pr. B-aktie og DKK 6,30 pr. A-aktie i NTR Holding A/S. Købstilbuddet vil være betinget af, at Copenhagen Capital A/S opnår minimum 50,01% af stemmerne i selskabet.
Copenhagen Capital A/S har påbegyndt proces med Finanstilsynet om godkendelse af et tilbudsdokument og forventer at kunne offentliggøre et tilbudsdokument inden 4 uger fra dags dato.
Meddelelsen fra Copenhagen Capital A/S om beslutningen om at fremsætte et købstilbud er vedhæftet.
Redegørelse fra NTR Holding A/S’ bestyrelse
Bestyrelsen i NTR Holding A/S har siden koncernens salg af Daniamant koncernen i 2022 sonderet NTR Holding A/S’ strategiske muligheder. I selskabets kvartalsorientering for 1.-3. kvartal 2024 meddelte bestyrelsen endvidere, at den forventede at stille forslag om at indlede en solvent likvidation af selskabet, såfremt disse sonderinger ikke ville resultere i en tilfredsstillende løsning.
På den baggrund hilser bestyrelsen et købstilbud velkommen og opfordrer eventuelle andre interesserede parter til ligeledes at fremsætte et købstilbud.
Bestyrelsen i NTR Holding A/S har ikke forudgående forhandlet vilkårene for købstilbuddet med Copenhagen Capital A/S og har således ikke forholdt til vilkårene. Bestyrelsen i NTR Holding A/S vil efter offentliggørelsen af det godkendte tilbudsdokument udsende sin redegørelse om købstilbuddet i henhold til § 22 i Bekendtgørelse nr. 636/2020 om overtagelsestilbud.
For yderligere information kontakt:
Ole Steffensen, bestyrelsesformand, e-mail: steffensen@c.dk, mobil: +45 20 45 82 44
Vedhæftet fil
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Novo Nordisk A/S12.5.2025 08:01:21 CEST | Press release
Novo Nordisk A/S: Once-weekly Sogroya® (somapacitan) is an efficacious and well-tolerated long-acting growth hormone in children with growth disorders: results from REAL8 phase 3 basket study presented at the joint Congress of ESPE and ESE
Aspo Plc12.5.2025 08:00:00 CEST | Press release
Aspo Plc’s Interim Report, January 1 – March 31, 2025: Strong start for year 2025 with continued profitability improvement
KBC Groep12.5.2025 08:00:00 CEST | Press release
KBC Group: Regulated information – 12 May 2025 before trading hours (08h00)
Norsk Hydro12.5.2025 08:00:00 CEST | Press release
Norsk Hydro: Ex-dividend NOK 2.25 today
Trifork Group AG12.5.2025 07:30:26 CEST | Press release
27/2025・Trifork Group: Weekly report on share buyback
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum