Høringssvar - forslag til lov om Nemkonto
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Digitaliseringsstyrelsen om forslag til lov om Nemkonto.
Digitaliseringsstyrelsen står for at udvikle og idriftsætte et nyt Nemkontosystem, og i den forbindelse foreslås reglerne om Nemkonto opdateret og samlet i en ny hovedlov. Styrelsen har derfor sendt forlag til lov om Nemkonto i høring.
Nemkontosystemet er en vigtig del af den danske betalingsinfrastruktur, som skaber værdi for både borgere og virksomheder, og finanssektoren har i mange år samarbejdet med det offentlige om systemet og dets udbredelse ved at gøre det muligt at anvise en Nemkonto via pengeinstitutterne. Finans Danmark støtter derfor også, at der udvikles og idriftsættes et nye Nemkontosystem og foreslås en ny hovedlov, som er mere tidssvarende og giver mulighed for, at systemet løbende kan videreudvikles.
Finans Danmark støtter, at det er lovens udgangspunkt, at det fortsat skal være frivilligt for bl.a. pengeinstitutter, om de ønsker at indgå i samarbejdet om Nemkonto, og dermed om de ønsker at tilslutte sig forpligtelser til offentlig tjeneste i relation til Nemkontosystemet. Finans Danmark støtter, at de nærmere regler om institutternes forpligtelser fastsættes i en bekendtgørelse og opfordret til, at der anvendes en balanceret tilgang, når disse regler fastsættes.
Endelige støtter Finans Danmark, at lovforslaget indeholder tiltag, der understøtter forebyggelse af svindel, bl.a. ved at Nemkonto-systemet kommer til at indeholde risikodata. Vi mener dog, at der er behov for at tydeliggøre rammerne for videregivelse og anvendelse af risikodata. Vi foreslår samtidig, at der indføres yderligere sikkerhedstiltag for at sikre integriteten af registreringerne i Nemkonto-systemet.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
2025 slog rekord for investeringsfonde med køb for over 90 milliarder kroner15.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med et køb af danske investeringsfonde i december på knap 7,7 mia. kr. blev 2025 et rekordår for det samlede køb, og formuen i fondene ender også året tæt på sit højeste niveau nogensinde. For danske og europæiske aktier slutter året ligeledes afkastmæssigt ganske godt.
Lånetilbud på tværs af landet i kraftig vækst – Bornholm topper med en stigning på 108 pct.15.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for december 2025.
Antallet af ejerboliger til salg falder for 7. måned i træk12.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for december 2025
Høringssvar til forslag til lov om ændring lov om finansiel virksomhed, lov om Kreditforeningen af kommuner og regioner i Danmark og forskellige andre love5.1.2026 15:45:02 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
Høringssvar til forslag til lov om ændring af hvidvaskloven, lov om finansiel virksomhed, lov om betalinger m.fl.17.12.2025 15:17:51 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum