Minister tager til Bruxelles for at sikre danske fiskeriinteresser
I dag rejser minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) til Bruxelles, hvor der skal forhandles fiskekvoter i Nordsøen, Skagerrak og Kattegat for 2025. Forhandlingerne kommer i forlængelse af de aftaler, EU har indgået med Storbritannien og Norge.
EU's fiskeriministre mødes den 9. og 10. december 2024 i Bruxelles til de årlige forhandlinger om, hvordan fiskekvoterne i Nordsøen, Kattegat og Skagerrak skal fastsættes. Forhandlingerne forventes at være afsluttet i løbet af den 10. december eller tidligt den 11. december.
Forhandlingerne kommer i forlængelse af de aftaler, EU har indgået med Storbritannien og Norge. Her er kvoterne for mange af de vigtigste fiskebestande for Danmark faldet på plads. Der er sikret gode fiskerimuligheder for danske fiskere i Nordsøen efter bl.a. havtaske, tunge, rødspætte, sej og lange. For torsk er resultatet en nedgang på 20 pct., som primært er på grund af bestandssituationen i den sydlige Nordsø.
Til forhandlingerne med EU-landene har Danmark særligt fokus på at sikre en tilstrækkelig bifangstkvote for torsk i Kattegat, så fiskeriet efter jomfruhummer kan fortsætte. Jomfruhummerfiskeriet er et meget vigtigt fiskeri for fiskerne omkring Kattegat og i Skagerrak.
Der er også fokus på at sikre, at det fortsat er muligt at fiske målrettet efter tunge i de indre danske farvande. Tungefiskeriet i de indre danske farvande er særligt vigtigt for de mindre kystfiskere. Det gælder især i den nuværende situation, hvor torskebestanden har det meget svært.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V):
”Fiskerierhvervet har altid spillet en stor rolle for lokalsamfundene langs de danske kyster. Det er vigtigt for mig at sikre, at vi har et bæredygtigt dansk fiskerierhverv i fremtiden. En forudsætning for et bæredygtigt fiskerierhverv er sunde fiskebestande. Og nogle steder står det desværre dårligt til. Jeg rejser derfor til Bruxelles med et særligt fokus på at finde en balance for Kattegat, så der fortsat kan fiskes, mens der passes på den pressede torskebestand. Jeg har også fokus på, at det fortsat skal være muligt at fiske målrettet efter tunge i de indre danske farvande.”
Fakta
- Forhandlinger om fiskekvoter for Nordsøen, Kattegat og Skagerrak for 2025 foregår på rådsmøde i Bruxelles for EU's landbrugs- og fiskeriministre den 9. og 10. december 2024.
- Der forhandles om en række forskellige fiskekvoter. Kvoter af særlig interesse for Danmark er bl.a. torsk og rødspætte i Kattegat og tunge i Skagerrak og Kattegat.
- Kvoterne fastsættes bl.a. på baggrund af biologisk rådgivning fra det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES).
- EU har indgået fiskeriaftaler med Storbritannien og Norge. Det drejer sig om den trilaterale fiskeriaftale mellem EU, Storbritannien og Norge og de bilaterale fiskeriaftaler mellem EU og Norge og mellem EU og Storbritannien. Det er inden for rammerne af disse aftaler, at kvoterne for de vigtigste bestande for Danmark aftales.
- I år er alle tre aftaler indgået inden rådsmødet. Det betyder, at de danske fiskere kan få fuld klarhed over næste års fiskerimuligheder, når rådsmødet er afsluttet.
- Kvoterne for Østersøen for 2025 blev fastlagt ved rådsmødet i Luxembourg i oktober 2024.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Dansk formandskab leverer EU-forenklingspakke på landbrug11.11.2025 09:09:16 CET | Pressemeddelelse
Det danske EU-formandskab har forhandlet en aftale på plads med Europa-Parlamentet om en forenklingspakke på landbrug. Aftalen indeholder en række tiltag, der kommer danske landmænd til gode.
Fødevareministeren ved COP30: Danmarks grønne trepart inspirerer globalt10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) deltager i denne uge ved FN's internationale klimakonference COP30, hvor han repræsenterer Danmark og bl.a. deler erfaringer om den grønne trepart, som tiltrækker bred international opmærksomhed.
Fødevareminister åbner One Health konference med deltagelse af H.M. Dronningen5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som en del af det danske EU-formandskab samler minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) centrale aktører inden for One Health for at sætte fokus på sammenhængen mellem menneskers, dyrs og miljøets sundhed.
Nyt lovforslag vil styrke indsatsen mod dyremishandling markant3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har sendt et lovforslag i høring, der giver myndighederne hårdtslående midler og skærper sanktionerne over for dem, der ikke behandler dyr ordentligt.
Aftale skal sikre produktion af dansk frugt og grønt i fremtiden31.10.2025 13:00:40 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) har sammen med partierne bag Aftale om Grøn skattereform for industri mv. indgået en aftale, som skal sikre stabile rammevilkår for danske gartnerier. Den skal være med til at sikre, at forbrugerne også fremover kan finde danske kvalitetsprodukter i butikkerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum