Markant opjustering af forventninger til antal elbiler i Danmark
En ny prognose fra Mobility Denmark forudser, at der vil køre over 1,6 mio. elbiler på de danske veje i 2030. Det er over 1 mio. mere end regeringen forventede, da man omlagde afgifterne i 2020.
Elbilismen har fundet vejgreb i Danmark, og el er blevet det mest foretrukne drivmiddel i nyregistreringerne. Blandt de nye biler i Danmark i 2024 er 50,2 procent rene elbiler. Elbilernes popularitet giver nu anledning til, at Mobility Denmark skruer op for forventningerne til bestanden af elbiler i de kommende år. Det kommer til at gå langt hurtigere end først antaget.
"Danskerne har for alvor taget elbilerne til sig, og med en prognose på 1,6 millioner elbiler i Danmark i 2030 kræver det massive investeringer i ladeinfrastruktur og værksteder. Salget vil kun stige, og vi skal sikre, at den grønne omstilling bliver en succes for både bilister og samfundet. Infrastruktur og servicekapacitet skal følge med udviklingen for at imødekomme den stigende efterspørgsel," siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Incitamenter virker
Prognosen er dog behæftet med stor usikkerhed, særligt fra 2030 til 2035. Forudsigelserne tager udgangspunkt i, at det nuværende afgiftsniveau for elbiler holdes i ro, således at de planlagte afgiftstigninger ikke indfases i 2026. Hvis incitamenterne til at vælge elbil fjernes, vil forventningerne til den fremtidige elbilbestand være markant mindre optimistiske end den nuværende prognose.
"Vi har set i vores nabolande, at det har store konsekvenser for elbilsalget, hvis incitamenterne fjernes for tidligt. I Sverige og Tyskland er elbilsalget stagneret, men vi har tillid til, at man vil fastholde afgiftsrabatten på elbiler i Danmark" siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Store investeringer kræves
Overgangen til elbiler kræver betydelige samfundsinvesteringer. Udbygning af ladestandere er essentiel for at sikre tilgængelighed og praktisk brug for alle bilister. Samtidig skal elnettet løbende opgraderes for at håndtere den øgede belastning fra opladning. Infrastruktur såsom parkeringspladser med ladere og hurtigladestationer langs motorveje spiller en central rolle i udbredelsen. Disse tiltag er nødvendige for at gøre elbiler til et reelt og bæredygtigt alternativ til fossilbiler, samtidig med at de understøtter klimamålene og fremtidens grønne transport.
"Der skal investeres i en solid ladeinfrastruktur og opgraderingen af elnettet, hvis elbiler skal blive en reel mulighed for alle danskere." siger Mads Rørvig.
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørMobility Denmark
Tlf:30 16 10 04mr@mobility.dkKristine VindKonsulentMobility Denmark
Tlf:31369066kbv@mobility.dkMobility Denmark
Følg os på følgende kanaler:
Fakta
Mobility Denmark er brancheorganisation for bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, finansierings- og leasingselskaber samt delebilstjenster og biludlejning.
Kildeangivelse
Gengivelse af tekst: Mobility Denmark
Gengivelse af tal og statistik bedes kildeangivet: bilstatistik.dk
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Ny milepæl: Nu er der over 30.000 offentlige ladepunkter i Danmark23.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ladeparken fortsætter sin vækst, og ved udgangen af 2024 kunne de næsten 350.000 danske elbiler oplades ved 30.439 offentlige ladepunkter.
Mere end 10 millioner nye biler i EU i 2024 - men elbilerne mødte modvind21.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der blev igen i 2024 solgt over 10 millioner biler i EU i løbet af året, og årets salg fastholdt niveauet fra 2023 med en marginal stigning på 0,8 procent. Til gengæld faldt elbilsalget.
2024 blev et år med op og nedture på de nordiske bilmarkeder20.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Personbilsalget i 2024 udviklede sig forskelligt i Norden. Norge voksede med 1,4 procent, Danmark havde en lille fremgang, mens Sverige og Finland faldt med henholdsvis 7,1 og 15,4 procent.
2024 blev et elektrisk bilår2.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
2024 blev et år i elbilernes tegn, da over halvdelen af nyregistreringerne var elbiler. Elbiler er gået fra at være for de få til for alvor at have fået sit folkelige gennembrud.
Over 12.000 offentlige ladepunkter sat op i det seneste år19.12.2024 11:51:38 CET | Pressemeddelelse
Ladeparken vokser fortsat, og ved novembers udgang kunne de knap 350.000 danske elbiler oplades ved 28.577 offentlige punkter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum