Udvider succes-forsøg: etageejendomme kan spare 60 millioner kroner med fjernstyret fjernvarme
9.12.2024 09:00:00 CET | HOFOR A/S | Pressemeddelelse
Flere store ejendomsselskaber med etageboliger har sagt ja tak til at få skåret op til fem procent på varmeregningen årligt. Blandt andre vil Danica Ejendomme og Jeudan de næste to år lade HOFOR fjernstyre deres fjernvarme ved at sænke temperaturen i korte tidsrum, uden beboerne mærker det. Det gavner økonomien og sænker CO2-aftrykket. HOFOR vil gerne have flere med.

100 etageejendomme på næsten en million kvadratmeter samlet er indtil videre meldt til HOFORs store spareprojekt, hvor de kan spare tusindvis af kroner på varmeregningen uden at løfte en finger. Projektet hedder Flexumers, og som bonus er etageejendommene med til at sænke CO2-udledningen fra fjernvarmeproduktionen.
Et pilotprojekt i HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, har vist, at etageboligejendomme kan spare op til fem procent på varmeregningen ved at lade HOFOR sænke tilførslen af varme til bygningerne i korte tidsrum på dagen, uden beboerne kunne mærke det.
Nu vil HOFOR udvide projektet med op til 700 etageboligejendomme for at finde ud af, i hvor høj grad sænkningerne af tilførslen af varme til etageboligdommene er med til at sænke CO2-udledningen fra fjernvarmeproduktionen. Det udvidede projekt varer cirka to år og kan blive udvidet yderligere og gjort permanent til gavn for både ejerne og klimaet.
Ingen omkostninger ved at være med
Danica Ejendomme er et af de ejendomsselskaber, som har meldt sig til med 20 ejendomme. Driftsudviklingschef Kristoffer Koch Bentzen fra Danica Ejendomme fortæller, at det har været enkelt at melde sig til:
”Vi vil rigtig gerne være med til at bidrage til den grønne omstilling, og HOFOR har gjort det let for os at gøre det, ligesom vi oveni har fået glæde af at få de berørte varmecentraler online, så vi kan monitorere og fjernstyre dem fra centralt hold. Det har ikke haft omkostninger for os eller lejerne, der hverken har manglet varme eller komfort, mens vi har været med i projektet,” siger driftsudviklingschefen.
”Klimaet har brug for reduktioner nu”
Også Jeudan har valgt at få fjernstyret fjernvarmen til en række af deres ejendomme. Energi- og miljøchef Poul Keld Leth Lorentsen fortæller, at det er en del af Jeudans indsats for at vise ansvar for klimaet:
”Vi har cirka 200 ejendomme, hvor en stor del er fredede eller bevaringsværdige. Her må vi ofte ikke udskifte vinduer til moderne vinduer eller efterisolere, derfor har vi brug for at kunne gøre noget andet for at reducere vores klimaaftryk, og her kan teknologien hjælpe, siger han og fortsætter:
”Klimaet har brug reduktioner nu, og derfor er det godt, hvis vi ikke behøver bruge en masse nye byggematerialer, som udleder CO2 under produktionen,” konstaterer energi- og miljøchefen.
Derfor er det vigtigt at kunne fjernstyre fjernvarmen
Københavnerne bruger typisk mest fjernvarme morgen og aften, hvor rigtig mange bruger varme på for eksempel badning. Det betyder, at HOFOR bliver nødt til at bruge klimabelastende fossile brændsler for at kunne levere varme nok til alle.
Områdechef i HOFOR John Halkjær Christensen fortæller:
”Fjernvarmen fra HOFOR er 86 procent CO2-neutral, mens de sidste 14 procent kommer fra affaldsvarme og produktion med olie og naturgas. Og det er netop produktionen med olie og naturgas, vi ofte har brug for, når vi skal sikre, der er nok varme til københavnerne i de to tidsrum på dagen. Derfor kan sænkningen af varmetilførslen betyde, at vi simpelthen skal bruge mindre olie og naturgas, og det vil reducere vores CO2-udslip,” siger han.
Kan spare op mod 60 millioner kroner
John Halkjær Christensen fortæller, at hvis konceptet virker og mindsker den CO2-udledende produktion, så vil HOFOR gå efter at udbrede den fjernstyrede fjernvarme til alle cirka 10.000 store etagebolig-ejendomme i København.
De vil samlet kunne spare op mod 60 millioner kroner årligt i varmeudgifter. Det kræver dog, at de alle har online varmestyring af deres varmecentral, og det har alle ikke endnu:
“Selvom det vil tage tid, før alle etageboligejendomme har online varmestyring, så tror vi meget på fjernstyring af fjernvarmen. De her besparelser vil sammen med nye kilder til varme som geotermi, varmepumper og overskudsvarme sammen med lavtemperaturfjernvarme om nogle år give os en mindre CO2-udledende, effektiv og mere sikker varmeforsyning i København,” siger han.
Bliv en del af projektet og spar energi og penge
Han opfordrer alle interesserede ejere af etageboligejendomme, der allerede i dag har online varmestyring, til at kontakte HOFOR og høre, om de også kan blive en del af projektet og få fjernstyret fjernvarmen og spare penge.
HOFOR, Danfoss og Københavns Kommune står bag projektet.
Læs mere og kontakt HOFOR her: Spar energi og bidrag til den grønne omstilling som fleksibel varmekunde - HOFOR
FAKTA: Sådan fungerer fjernstyret fjernvarme
- Systemet analyserer automatisk en række data som for eksempel vejret, ejendommens forbrug og tidspunktet på døgnet og kan dermed se, hvornår det er muligt at tilføre bygningen mindre fjernvarme, uden at beboerne kan mærke forskel.
- Samtidig har HOFOR adgang til at styre varmetilførslen via en online adgang til bygningens varmecentral, som typisk sidder i kælderen. Det betyder, at HOFOR kan skrue op og ned for varmen i den enkelte ejendom uden at være i bygningen.
- Den primære årsag til, at beboerne ikke kan mærke en forskel, er, at for eksempel mursten, beton i vægge, gulve og lofter i boligerne fungerer som varmelagre og afgiver varme, mens HOFOR i kortere perioder i døgnet har skruet lidt ned for tilførslen af fjernvarme til bygningen.
Kontakt HOFOR her:
Kontakt Jens Akkermann fra HOFOR for mere information på tlf. 2795 3038 og mail jeak@hofor.dk
Læs mere:
Spar energi og bidrag til den grønne omstilling som fleksibel varmekunde - HOFOR
Kontakter
Stig SøndersøHOFOR Kommunikation
Tlf:27952077stilin@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Første storby i verden med unik energiløsning: Dit toiletskyl og madaffald gør København selvforsynende med biogas30.9.2026 12:49:25 CEST | Pressemeddelelse
København er nu den første storby i verden til at realisere en unik, cirkulær energiløsning, som forsyner sig selv med biogas, der er baseret på dit toiletskyl og madaffald. Mere end 15 års ambitiøst arbejde ligger bag, og HOFOR fejrer den store milepæl med åbning af et produktionsanlæg til at håndtere biogas den 30. september.
Første storby i verden med unik energiløsning: Toiletskyl og madaffald gør København selvforsynende med lokal biogas30.9.2026 12:41:02 CEST | Pressemeddelelse
København skriver et nyt kapitel i den grønne omstilling. Hovedstaden kan nu forsyne sig selv med lokal biogas baseret på københavnernes toiletskyl og madaffald. Dermed er København den første storby i verden til at realisere en så omfattende cirkulær energiløsning. HOFOR sætter punktum for et mangeårigt udviklingsarbejde med åbningen af et nyt produktionsanlæg til at håndtere biogas den 30. september.
HOFOR: Tænd langsomt for varmen og spar op til 1.500 kr. årligt24.9.2026 14:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Når de første kolde dage rammer, er det fristende at skrue lynhurtigt op for varmen. Men hvis husejere og varmeansvarlige tænder lidt mere tålmodigt, kan man spare både penge og energi, oplyser HOFOR.
HOFOR: Tænd langsomt for varmen og spar penge24.9.2026 14:58:33 CEST | Pressemeddelelse
Når de første kolde dage rammer, er det fristende at skrue lynhurtigt op for varmen. Men hvis du tænder lidt mere tålmodigt og tænker over dit varmeforbrug, kan du spare både penge og energi. Derfor kommer HOFOR nu med gode spareråd til alle og en opfordring til private boligejere og varmeansvarlige i store ejendomme om at tænde langsomt.
Lokale skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet15.9.2026 13:52:33 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud i dag tirsdag den 15. september fra ca. kl. 23 til i morgen onsdag omkring kl. 04 i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


