Ros til danskerne: Dette trick holder tyven væk til jul
JULEINDBRUD: I løbet af de seneste fem år er antallet af indbrud i juledagene faldet markant. Ifølge GF Forsikring skyldes det bl.a., at danskerne er blevet bedre til at sikre hjemmet ved at følge særligt ét indlysende råd.

Antallet af indbrud i juledagene er på fem år faldet med næsten 50 procent. Det viser en opgørelse, som det medlemsejede GF Forsikring har lavet på baggrund af data fra selskabets medlemmer. Faldet kan forklares med, at medlemmerne er blevet bedre til at sikre hjemmet, før de tager afsted, fortæller her direktør for Skadehjælp i GF Forsikring, Martin Rundager.
- Vi anbefaler altid vores medlemmer at benytte sig af en række gode råd, før de forlader hjemmet i længere tid. Hvis jeg skal fremhæve én anbefaling, er det at sørge for lys i hjemmet. For eksempel ved hjælp af bevægelsessensorer og lamper, som automatisk slukker og tænder. Vi oplever, at vores medlemmer er blevet gode til det, og vi kan tydeligt se effekten i vores data. Det fortjener stor ros, siger han.
Tendensen blandt GF Forsikrings medlemmer er den samme som på landsplan. I 2023 blev der anmeldt 660 indbrud fra den 19. december til 1. januar. Fem år tidligere var tallet 1.343. Det viser tal fra Det Kriminalpræventive Råd.
Opfordrer til at holde udkig
Selvom tendensen går i den rigtige retning, opfordrer Martin Rundager til ikke at hvile på laurbæerne.
- Selvom vores medlemmer oplevede relativt få indbrud sidste år, er ét indbrud stadig ét for mange. Jeg behøver vist ikke at sige, at det kan være dybt traumatiserende at blive mødt af knuste ruder og gennemrodede skuffer, når juledagene er ovre. Derfor anbefaler vi også, at man går sammen med naboerne og aftaler at holde et vågent øje med husene i området. I det hele taget er et konstant fokus på forebyggelse helt afgørende for at holde antallet af indbrud så lavt som muligt – og lidt groft sagt kan man sige, at hvis danskerne bliver for magelige, kan tyvene få fornyet energi, siger han.
Det samlede tal for indbrud i 4. kvartal i hele landet i 2023 var 4.480.
Du kan se flere gode råd til at forebygge indbrud her
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Papir på ledelse: GF Forsikrings interne uddannelse giver officiel anerkendelse11.9.2025 15:33:36 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt unikt, at et internt lederprogram tæller som officiel uddannelse. Men det gør den hos GF Forsikring. Her giver forløbet ”Ledelse i bevægelse” nemlig deltagerne ECTS-point på Akademiuddannelsen i ledelse. ”Det understreger, at vi ser ledelse som en strategisk drivkraft”, siger direktør for Mennesker & Kultur.
Dyr elektronik kan blive endnu dyrere: Danske studerende risikerer at dobbeltforsikre sig28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger gør tusindvis af danske unge sig klar til en ny tilværelse som studerende, hvilket ofte inkluderer ny og dyr elektronik. Men de unge risikerer at dobbeltforsikre sig, og det kan ende med at være dumme penge at bruge, advarer GF Forsikring.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte26.8.2025 06:51:52 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle landet over. Et godt eksempel på det er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU).
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum