Det bør være gratis at tage cykler med i Hovedstadens Letbane
Med mindre end et år til åbningen af Hovedstadens Letbane opfordrer Cyklistforbundet til, at cykelmedtagning i letbanen gøres gratis. Det vil ikke alene gavne cyklister, men også fremme brugen af kollektiv transport og bidrage til en mere sammenhængende og fleksibel transportoplevelse i Hovedstadsområdet, mener Cyklistforbundet.

Det bør ikke koste en krone at tage cyklen med i den nye letbane i Hovedstadsområdet. Det mener Cyklistforbundet. Kenneth Øhrberg Krag, direktør for Cyklistforbundet, siger om ønsket om gratis cykelmedtagning:
"Vi mener, at det selvfølgelig skal være gratis at tage cyklen med i letbanen, så vi får så mange som muligt til at kombinere cykel og tog. Det vil være rigtig ærgerligt ikke at gøre det gratis. Gratis cykelmedtagning er en naturlig og moderne løsning, der matcher nutidens behov for fleksible og bæredygtige transportmuligheder. De erfaringer, vi har, fra S-togsnettet viser tydeligt, at det kan øge passagertallet markant. Med letbanen kan vi skabe et transportnet, hvor cyklen og kollektiv transport går hånd i hånd."
Ifølge Cyklistforbundet er der en lang række gode argumenter for at gøre cykelmedtagning gratis i letbanen:
- Øget passagertal: Da S-togsnettet indførte gratis cykelmedtagning i 2010, steg passagertallet med 20 %. Letbanen bør kunne forvente en lignende effekt.
- Fleksibilitet for cyklister: Gratis cykelmedtagning gør letbanen til en naturlig og fleksibel del af cyklisternes hverdag, fremfor at opleves som en økonomisk barriere på dage, hvor cyklen alene ikke er tilstrækkelig.
- Ensartede vilkår: Hovedstadens Letbane vil matche andre transportformer som S-tog, Movia-busser og regionale tog, hvor cyklen rejser gratis. Aarhus og Odense Letbaner har allerede indført gratis cykelmedtagning – i Aarhus fra januar 2025.
- Bedre rejsemønstre: Letbanen er en højklassetransportløsning på tværs af Fingerplanens byområder og kan være med til at ændre rejsemønstre, så flere vælger de bæredygtige transportformer letbane og cykel i stedet for bil.
- Forenkling: Gratis cykelmedtagning skaber klarhed og sammenhæng for rejsende i hovedstadsområdet udenfor bykernen, hvor letbanen bliver en integreret del af de eksisterende cykelvenlige transportløsninger.
”I Cyklistforbundet glæder vi os til åbningen af letbanen, og vi ser det som et skridt fremad for borgere, der ønsker at leve et mindre bilafhængigt liv. Med letbanetogenes otte cykelpladser per tog vil der være fin kapacitet til et godt samspil mellem cykel og letbane på den storkøbenhavnske Ring 3. Og med gratis cykelmedtagning kan letbanen blive en nøgleaktør i at skabe en grøn og sammenhængende transportinfrastruktur i Hovedstadsområdet," siger Kenneth Øhrberg Krag.
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Tæt på hver tredje deltager i cykelkampagne valgte el: Næsten lige så sund som rugbrødscyklen11.8.2025 11:18:33 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere danskere har taget elcyklen til sig, og det ses tydeligt på statistikkerne for årets store Vi Cykler til Arbejde-kampagne, som Cyklistforbundet står bag. Her havde hver tredje deltager en elcykel. Selvom el-deltagerne fik ekstra hjælp, er de næsten lige så sunde som dem, der valgte rugbrødscyklen, viser udenlandsk forskning.
Hjerneskadede Michael cykler fra Nibe til Holstebro. Vil du cykle med?23.7.2025 10:32:36 CEST | Pressemeddelelse
Hvad gør man, når man pludselig sidder i en kørestol, men er passioneret cyklist og cykelrytter? Michael Dvinge fra Aarhus besluttede at kæmpe for sin cykling, så han opfandt sit eget løb, Tour de Jylland, hvor alle kan cykle med.
Vi skal støtte sund og grøn transport som fx delecykler26.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet bifalder, at ekspertudvalg på transportområdet anbefaler, at man støtter fx delecykling i tyndt befolkede områder.
Ballerup vinder Pedalkraft-Prisen 202524.6.2025 09:14:33 CEST | Pressemeddelelse
Ballerup Kommune vinder Cyklistforbundets årlige pris, Pedalkraft-Prisen. Den går hvert år til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere.
Gladsaxe-virksomhed vinder hovedpræmien i Vi Cykler Til Arbejde 202512.6.2025 15:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Hold fra Novo Nordisk får hovedpræmien i VI CYKLER TIL ARBEJDE 2025. OBS: Andre regionale resultater og vindere, se længere nede.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum