Stor udvidelse af Regionshospitalet Randers skal bygges af LINK Arkitektur og 5E Byg
LINK Arkitektur og 5E Byg med underrådgiverne INGENIØR’NE og Langebæk har vundet udbuddet på Vita - Regionshospitalet Randers’ kommende udvidelse.

Når Regionshospitalet Randers de kommende år skal udvides med tilbygningen Vita, så forventes det, at blive LINK Arkitektur A/S og 5E Byg A/S der sammen med underrådgiverne INGENIØR’NE A/S og Langebæk A/S kommer til at stå for byggeriet af den 22.000 kvadratmeter store udbygning.
Teamet havde leveret et tilbud, der blev vurderet som det bedste i forholdet mellem pris og kvalitet i et netop afsluttet udbud. Den endelige kontrakt forventes underskrevet, når stand still perioden er udløbet.
- Nu er vi nået et stort skridt nærmere et hospital med moderne og effektive faciliteter til gavn for patienter og personale i den østlige del af regionen. Jeg glæder mig meget til at følge byggeriet og se Vita blive vækket til live. Og så skal vi selvfølgelig fortsat arbejde for at få vekslet regionshospitalets 3- og 4-sengsstuer til enestuer, så patienterne i Randers får de samme faciliteter som regionens øvrige patienter, siger formand for udvalg for bæredygtighed, teknologi og anlæg Henrik Gottlieb Hansen (S).
- Vi glæder os meget over, at vi nu har fået sat navn på, hvem der skal bygge Vita. Det er et solidt og gennemarbejdet tilbud, så vi glæder os til samarbejdet, og til at vi nu for alvor træder ind i næste fase af byggeprocessen, siger Henrik Larsen, hospitalsdirektør på Regionshospitalet Randers.
Teamet er klar
- 5E Byg A/S er utroligt glade og stolte over at have modtaget tildelingen af opgaven. Et stærkt team med fremragende kompetencer står bag tilbuddet, og vi ser med stor entusiasme frem til det videre samarbejde og den fortsatte udvikling af projektet, siger Per Jørgensen administrerende direktør 5E Byg A/S
- LINK Arkitektur er begejstrede og umådeligt stolte over tildelingen af opgaven. Vi glæder os til samarbejdet med Region Midtjyllands organisation om løsningen af det ambitiøse Vita-projekt, og til at fortsætte det dynamiske og stærke faglige samarbejde vi har haft i tilbudsteamet i dialogfasen til gavn for både patienter og personalet, siger Karina Lehm, segmentschef LINK Arkitektur.
Nye moderne operations- og fødestuer
Vita skal, når udvidelsen står færdig, indeholde 20 operationsstuer, 48 opvågningspladser, 11 intensivsenge, 7 fødestuer, 12 neonatalsenge og 2 sengeafsnit. Den samlede entreprise for byggeriet lyder på 745 millioner.
Regionsrådet i Region Midtjylland har bevilliget 14,5 millioner kroner til projektering af de to sengeafsnit, som efter planen også skal være en del af det nye byggeri. Den øvrige finansiering til sengeafsnittene udestår dog stadig.
- Vi har en stærk forhåbning om, at det kan lykkes at finde finansieringen til de to sengeafsnit, som forventeligt koster i alt 135 millioner kroner, i regeringens nye nationale anlægspulje til mere moderne sygehuse. Vi har fortsat mange 4-sengsstuer, så hvis Regionshospitalet Randers skal kunne blive ved med at leve op til moderne standarder for patientbehandling, håber vi på en langsigtet renoverings- og udbygningsplan for hospitalet, siger Henrik Larsen.
Byggeriet af Vita forudsætter nedrivning af to eksisterende bygninger. De første mursten forventes at blive revet ned i 2026. Vita forventes efter den nuværende hovedtidsplan at kunne ibrugtages i 2. halvår 2033.
Nøgleord
Kontakter
Henrik LarsenHospitalsdirektørRegionshospitalet Randers
Tlf:78 42 01 01henlar@rm.dkHenrik Gottlieb (S)Formand for Udvalg for bæredygtighed, teknologi og anlæg og medlem af Udvalg for regional udvikling
Tlf:2129 9726henrik.hansen@rr.rm.dkwww.rm.dk/politik/regionsradet/Regionsradsmedlemmer/henrik-gottlieb-hansen-a/Anne Brik JensenPresse- og kommunikationskonsulentKommunikation
Tlf:23 28 37 59abrje1@rm.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Fortsat høj patienttilfredshed på Regionshospitalet Randers13.3.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Patienter og fødende, der er indlagt eller har en aftale på Regionshospitalet Randers, er generelt tilfredse med den behandling, de får på hospitalet. Særligt hos patienter, der bliver undersøgt i Røntgen og Skanning, er tilfredsheden høj.
Regionshospitalet Randers skal fremover lave endnu flere nye knæ og hofter4.3.2025 08:29:15 CET | Pressemeddelelse
For at imødekomme stigende efterspørgsel og ventelister investerer Regionshospitalet Randers i at kunne lave endnu flere nye knæ og hofter fremover.
Unikt uddannelseskoncept styrker samarbejdet på operationsstuen19.2.2025 07:12:00 CET | Pressemeddelelse
Regionshospitalet Randers har udviklet et nyt uddannelseskoncept, hvor simulationstræningen ikke fokuserer på de faglige kompetencer, men udelukkende på det gode teamsamarbejde på operationsstuen – til gavn for både medarbejdere og patienter.
Ny, stor EU-bevilling skal bidrage til at få flere udsatte borgere med i kræftscreeningsprogram13.2.2025 06:40:00 CET | Pressemeddelelse
UNICCA - Universitetsklinik for Kræftscreening har, som en del af et større EU-projekt, fået bevilliget 6,7 mio. kr., der skal bruges i arbejdet med at få elimineret livmoderhalskræft hos udsatte grupper i høj risiko.
Oversygeplejerske på Operationsgangen bliver ny chefsygeplejerske på Medicinsk Afdeling29.1.2025 12:31:00 CET | Pressemeddelelse
Joan Kristensen tiltræder 1. marts som chefsygeplejerske på Medicinsk Afdeling på Regionshospitalet Randers.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum