Europaministeren har været i Ukraine for at støtte op om landets europæiske vej
Selvom Ukraine er under konstant angreb fra Rusland, fortsætter regeringen i Kyiv støt og sikkert arbejdet hen mod EU-medlemskab. Det rejste europaminister Marie Bjerre til Ukraine for at støtte op om. Med på rejsen havde europaministeren inviteret danske repræsentanter fra Europa-Parlamentet; Christel Schaldemose (S), Morten Løkkegaard (V), Stine Bosse (M), Asger Christensen (V) og Marianne Vind (S).
”Ukraine er allerede kommet langt. Under nærmest ubegribelige og umenneskelige vilkår har ukrainerne gjort imponerende fremskridt på deres vej mod EU-medlemskab. Den ukrainske regering er i gang med at reformere Ukraine. Jeg har været i Ukraine for at støtte den proces – og for at forsikre den ukrainske regering om, at de kan regne med deres venner i Danmark,” siger Marie Bjerre.
Ukraines arbejde frem mod EU-medlemskab var på dagsordenen, da europaministeren mødtes med Ukraines vicepremierminister med ansvar for EU-integration Olha Stefanishyna, samt det ukrainske parlaments formand og medlemmerne af dets EU-integrationsudvalg.
Europaministeren udvekslede desuden syn på Ukraines vej mod EU med ukrainske unge og drøftede udfordringer på vejen med civilsamfundsorganisationer og anti-korruptionseksperter.
”Udvidelse er en geopolitisk nødvendighed. Vi skal gøre vores til, at landene i vores nærområde finder det attraktivt at tilslutte sig det europæiske værdifællesskab, som har skabt fred, stabilitet og velstand i Europa. Ved at gøre det fællesskab større, styrker vi hele Europas sikkerhed, og frihed og demokrati er det bedste forsvar mod russisk destabilisering. For Ukraine er EU en del af svaret på en fremtid efter krigen. Den ukrainske regering lægger af den grund stor energi og ihærdighed i arbejdet med de reformer, der skal bringe landet tættere på EU og nærmere EU-medlemskab. Jeg drøftede, hvordan vi sikrer fremdrift i Ukraines kurs mod EU. Vi talte om, hvad EU kan gøre for at bistå Ukraine bedst muligt,” siger europaministeren.
For med egne øjne at se, hvor voldsomme angreb, Ukraine er under, besøgte ministeren også steder, som er særligt hårdt ramt af Ruslands fortsatte angreb. Europaministeren annoncerede desuden på vegne af regeringen, at Danmark vil støtte med 45 millioner kroner til den ukrainske Energy Community. Pengene skal bruges til reparation og genanskaffelse af ødelagt ukrainsk infrastruktur.
For yderligere pressespørgsmål, kontakt presserådgiver Julian Petar Ilievski +45 21 38 27 05, juliev@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren har i dag besøgt Ukraine12.9.2025 20:49:28 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen været i Kyiv. Han mødtes blandt andet med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyy, udenrigsminister Andrij Sybiha og genopbygningsminister Dmytro Kuleba, samt repræsentanter fra dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Udenrigsministeren lancerede desuden det største danske landeprogram nogensinde.
Udenrigsministeren besøger i dag Ukraine12.9.2025 13:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Ukraine. Han skal blandt andet mødes med ukrainske ledere og lancere det største danske landeprogram nogensinde.
I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.8.9.2025 13:25:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
Udenrigsministeren rejser til Israel og Palæstina7.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Han skal blandt andet mødes med sin israelske udenrigsministerkollega og den palæstinensiske premierminister samt besøge et hospital på Vestbredden.
Udenrigsministeren sender lovforslag og bekendtgørelse i offentlig høring1.9.2025 16:06:34 CEST | Nyhed
Med Danmarks nye udviklingspolitiske strategi, ’Verden i Opbrud - Partnerskaber i Udvikling’, indgået den 20. juni 2025 mellem Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) og Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Alternativet og Enhedslisten er det besluttet, at udviklingspolitikken fremover skal være mere solidt forankret gennem tidligere og tydeligere inddragelse af relevante danske aktører.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum