Øresundsbron hjælper med at bygge 5G-jernbaneinfrastruktur
6.12.2024 11:07:20 CET | Øresundsbron | Pressemeddelelse
Øresundsbro Konsortiet bidrager til fremtidens 5G-jernbaneinfrastruktur sammen med Trafikverket og Bane NOR.
EU har bevilget en medfinansiering på 18 millioner euro til opbygning af 5G-jernbaneinfrastruktur under det gigantiske 5G4RAILSCAND-projekt.

5G4RAILSCAND-projektet forbereder passiv teleinfrastruktur på strækningen København-Sverige-Oslo med det formål at implementere Future Rail Mobile Communication System (FRMCS), som understøtter kommunikation mellem lokomotivførere, supervisorer og trafikledere.
EU's Connecting Europe Facility (CEF) har bevilget medfinansiering på i alt 18 millioner euro til at forberede indførelsen af det nye 5G-system og opbygge telekommunikationsinfrastruktur på ruten København-Sverige-Oslo som en del af TEN-T-transportnetværket mellem Skandinavien og Middelhavet.
Bag projektet står et konsortium bestående af Bane NOR, Trafikverket og Øresundsbro Konsortiet, med Banedanmark som associeret partner. Desuden har parterne underskrevet en hensigtserklæring om yderligere samarbejde om implementering af FRMCS i Skandinavien.
Rolf Sundqvist, jernbanechef, Øresundsbro Konsortiet:
»Øresundsbron har forbundet Øresundsregionen i næsten 25 år, og vi fortsætter hver dag med at fungere som brobygger for samarbejdet over grænsen. Nu fremtidssikrer vi smidigt jernbanekommunikation mellem vores lande, og tager samtidig ansvar for den større helhed, som broen er en del af i Scan Med-korridoren.«
Mats Malmström, projektkoordinator hos Trafikverket:
»Dette er en fælles bedrift, og for Trafikverket er det en vigtig milepæl i deres FRMCS-implementeringsplan. Vi ser frem til at arbejde sammen med vores nabolande om dette projekt. Det sender også et vigtigt signal om, at Skandinavien nu forbereder sig på indførelsen af FRMCS.«
Arild Nybrodahl, ICT-direktør i Bane NOR:
»Projektet vil lægge grunden til en standardiseret infrastruktur og understøtte sømløse grænseovergange langs korridoren. Vi ser frem til at styrke samarbejdet med vores nabolande yderligere gennem dette projekt.«
»Infrastrukturen vil understøtte vigtige ICT-tjenester til togene, herunder det nye signalsystem ERTMS.
Finansieret af Den Europæiske Union. Synspunkter og holdninger, der kommer til udtryk, er udelukkende forfatterens/forfatternes og er ikke nødvendigvis udtryk for Den Europæiske Unions eller Det Europæiske Forvaltningsorgan for Uddannelse og Kulturs (EACEA) officielle holdning. Hverken den Europæiske Union eller EACEA kan holdes ansvarlig herfor.
Nøgleord
Kontakter
John Alexander SahlinPresseansvarlig
Tlf:+45 33 41 61 15jsa@oresundsbron.comLisa Sandager RamlowChef for Kommunikation & Public Affairs
Tlf:+4531266220lsr@oresundsbron.comOm Øresundsbron
Øresundsbron bygger broer mellem mennesker, muligheder og oplevelser i hele Øresundsregionen. Øresundsbro Konsortiets opgave er at eje og drive Øresundsbron - en bro, en tunnel og den kunstige ø, Peberholm. En 16 kilometer lang fast forbindelse mellem Danmark og Sverige.
Følg pressemeddelelser fra Øresundsbron
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Øresundsbron
Eldrevne lastbiler på fast langdistancerute mellem Skåne og Jylland27.1.2026 08:55:00 CET | Pressemeddelelse
Øresundsbron indgår i et pilotprojekt i samarbejde med Kim Johansen International Transport og DSV. Projektet indebærer at to el-lastbiler testkører en fast daglig langdistancerute over Øresundsbron fra Landskrona til Horsens.
Ny årsrekord på Øresundsbron – næsten 8 millioner passager29.12.2025 09:35:41 CET | Pressemeddelelse
Med næsten 8 millioner passager i 2025 sætter Øresundsbron ny årsrekord. Brotrafikken steg med 5,5 procent sammenlignet med den seneste årsrekord sidste år. Broens 25-års jubilæum har været præget af stærk fritidstrafik, øget pendling, rekordhøj lastbiltrafik og flere topnoteringer.
Øresundsbron indgår nye rammeaftaler for digital udvikling18.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at forenkle og forbedre den digitale kunderejse hos Øresundsbron fortsætter. Efter et udbud har Øresundsbron indgået flerårige rammeaftaler med seks leverandører, som styrker både produktudviklingen og den interne IT-infrastruktur.
Stigning for alle typer trafik på Øresundsbron28.10.2025 09:10:19 CET | Pressemeddelelse
Flere pendler over Øresundsbron, godstrafikken stiger, og fritidstrafikken slår rekord. Vejtrafikken steg med 6,4 procent i perioden januar–september sammenlignet med samme periode sidste år. Øresundsbro Konsortiets resultat før værdiregulering blev 1.363 mio. DKK i perioden januar–september – en stigning på 84 mio. DKK i forhold til året før.
Modkørende trafik i Øresundsbrons tunnel17.10.2025 11:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejtrafikken vil være dobbeltrettet i Øresundsbrons tunnel i uge 43. Fra kl. 19 til kl. 03 både den 22. og 23. oktober.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum