Otte ph.d.-studerende skal forske uden for universiteterne
5.12.2024 08:40:00 CET | Danmarks Frie Forskningsfond | Pressemeddelelse
Otte kommende ph.d.-studerende har til sammen modtaget 22,8 millioner kroner fra Danmarks Frie Forskningsfond. Stipendiatmodtagerne skal lave deres ph.d. på en anden offentlig forskningsinstitution end de danske universiteter.

Hvad er konsekvenserne af minedrift under havet i jagten på vigtige mineraler til den grønne omstilling? Bruger det danske politi etnisk profilering? Hvordan kan vi få højere proteinindhold i forarbejdede, plantebaserede fødevarer? Det er noget af det, som de otte ph.d.-studerende skal forske i.
De nye forskere skal bl.a. forske ved Dansk Sprognævn, Institut for Menneskerettigheder og Danmarks Meteorologiske Institut.
Se de otte bevillingsmodtagere her.
Med midlerne ønsker fonden at styrke forskeruddannelse på offentlige, danske forskningsinstitutioner uden for universiteterne. Det kan f.eks. være professionshøjskoler, erhvervsakademier, biblioteker, statslige arkiver og museer samt andre statslige forskningsinstitutioner.
Er al fysisk aktivitet sundhedsfremmende?
Et af projekterne står Tonje Pedersen Ludvigsen bag. Hun skal tage sin ph.d. på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, hvor hun skal forske i effekten af fysisk aktivitet i fritiden overfor fysisk aktivitet gennem ens arbejde.
Nyere forskning peger nemlig på, at fysisk aktivitet i arbejdet som f.eks. tunge løft og stående arbejde ikke har samme gode effekt, som den fysiske aktivitet vi laver i vores fritid.
Dette kaldes ’Fysisk Aktivitetsparadokset’ og med en bevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond skal Tonje Pedersen Ludvigsen forsøge at finde mere præcise målemetoder af fysisk aktivitet. Der skal f.eks. både tages højde for forskelle i livsstil og socioøkonomiske forhold og samtidig sikres forskningsbaseret viden om sundhedseffekterne af fysisk aktivitet i fritiden og på arbejdet.
Fakta om uddelingen ’Forskeruddannelse uden for universiteterne’
Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 43 ansøgninger under ’Forskeruddannelse uden for universiteterne’.
Der er i alt uddelt 22,8 millioner kroner til otte forskningsprojekter, og succesraten er 19 % målt på antal ansøgninger.
Der tages forbehold for ændrede bevillingsbeløb og antal bevillinger ved den kommende administrative gennemgang.
Kontakter
Tine Sloth BækgaardFuldmægtig
Tlf:+45 72 31 83 79tsbd@ufm.dkOm Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den nybrudskabende forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder. Fonden uddeler også hvert år tematiske midler til politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Nye internationale postdoc-bevillinger skal udvikle næste generation af forskertalenter5.3.2026 08:30:19 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt lidt over 40 millioner kroner til 19 forskere gennem ’DFF-International Postdoc’. Med bevillingerne får forskere tidligt i karrieren mulighed for at gennemføre et selvstændigt forskningsprojekt ved en forskningsinstitution i udlandet og styrke deres faglige kompetencer.
Støtte til samfundsvidenskabelig og klinisk forskning26.2.2026 11:41:07 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt midler under virkemidlerne ’Forskningsophold i udlandet’ og ’Delestillinger. Derfor skal to samfundsvidenskabelige forskere nu på forskningsophold i udlandet, mens fem klinikere får mulighed for at forske ved siden af deres arbejde på et landets hospitaler.
Ny forskning skal styrke viden om Arktis19.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arktis forandrer sig hurtigt, ved vi, og behovet for ny viden om regionens miljø, samfund og levevilkår er vigtig. Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får syv forskere nu mulighed for at dykke ned i centrale spørgsmål og på den måde opbygge kapacitet i Arktis.
23 dygtige forskere skal udvikle deres idéer under Inge Lehmann-programmet11.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 23 forskere mulighed for at dykke ned i deres egen forskningsidé og udvikle deres potentiale som selvstændige forskningsledere. Midlerne er givet under Inge Lehmann-programmet, som er målrettet forskere på de tidligere karrieretrin.
Ny viden om antisemitisme i en kompleks samtid10.12.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
I et nyt forskningsprojekt skal Sofie Lene Bak fra Københavns Universitet etablere et forum for studier i antisemitisme, der bl.a. skal se på spørgsmålene; hvordan kommer antisemitisme til udtryk i dag, hvilke mekanismer ligger bag, og hvordan har historiske forhold indflydelse på nutidens tendenser?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum