Bøger og Bolognese i Glumsø
3.1.2025 09:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 21/1 kl. 17:30-19:00 inviterer Café Rejseladen og Glumsø Bibliotek til ”Bøger og Bolognese” – højtlæsning og fællesspisning for børnefamilier med børn i alderen ca. 6-10 år. Vi sørger for aftensmad og godnatlæsning og I kan bruge tiden på fællesskab og nærvær.

Næstved Bibliotek og Borgerservice gentager succesen fra sidste år sammen med Café Rejseladen i Glumsø. Børnekulturformidlerne Christoffer og Martin har fundet nye bøger frem, som de glæder sig til at læse op og præsentere. Rejseladen kræser for os med lækker, børnevenlig mad og en hyggelig atmosfære. Alt sammen for den nette sum af 50 kr pr. deltager.
Undervejs vil der være en kort præsentation af forskellige nyere børnebøger, som er velegnet til højtlæsning, samt en kasse fuld af spændende og forunderlige børnebøger, som kan lånes med hjem.
Tid til hygge og fællesskab
Mange børnefamilier er presset på tid. Det kan være svært at nå det hele og nogle ting tager automatisk alt tiden. De fleste forældre vil kunne nikke genkendende til, at hverdagslivet hurtigt drejer sig om praktiske gøremål som madlavning, madpakker, lektier, fritidsaktiviteter, godnatlæsning og at putte børn. Når det er gjort, er der ikke meget overskud til andet. Det kan opleves som ensomt, stressende og udmattende. Det er svært at finde tiden til fællesskabet, fordybelsen og nærværet.
I en tid hvor både børn, unge og voksne rammes af stress, angst og ensomhed som aldrig før er ”Bøger og Bolognese” et forsøg på at stoppe den fortravlede tid et øjeblik og styrke fællesskabet.
For højtlæsning kan så meget - en slags ’slow-fix’ som modvægt til vores accelererende samfund, hvor hurtige skift på skærme tager alt opmærksomheden. Og fællesspisning øger nærværet, sammenholdet og fællesskabet.
Sluk mobiltelefonen eller lad den blive hjemme, kom og mød andre familier fra Glumsø og omegn og fordyb dig i en god historie og dejlig mad.
Tilmelding via Næstved Biblioteks hjemmeside. Er der særlige kosthensyn, bedes du kontakte Rejseladen inden arrangementet.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkMartin Vinther MadsenBørnekulturformidler
Tlf:55884131marvma@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Ny omgang 'Bøger og Bolognese' i Glumsø7.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Café Rejseladen i Glumsø og Næstved Bibliotek byder endnu engang lokale børnefamilier velkommen til to hyggelige aftener med 'Bøger og Bolognese' i efteråret.
Klassisk Lytteklub4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du glad for klassisk musik, og har du lyst til at dele interessen med andre? Så er du velkommen i Klassisk Lytteklub på Næstved Bibliotek. Vi mødes første gang fredag den 25. september kl. 13.00-14.30.
Danmarks første kvindelige kriminalbetjent3.9.2026 08:34:27 CEST | Pressemeddelelse
Ellen Jensen-Saltø blev i 1920 Danmarks første kvindelige kriminalbetjent. Forfatter Frode Z. Olsen fortæller hendes historie torsdag den 24. september kl. 19.00-21.00 på Fuglebjerg Bibliotek.
Grøn Samtalesalon2.9.2026 11:12:55 CEST | Pressemeddelelse
Tag frøene – og fællesskabet – i egne hænder, når der er Grøn Samtalesalon på Næstved Bibliotek onsdag den 23. september kl. 17.00-20.00.
Forfattertalk med Deniz Kiy på Næstved Bibliotek31.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag d. 17. september kl. 19:00 – 20:30 kan du opleve det nye litterære stjerneskud Deniz Kiy, når han i samtale med en af bibliotekets kulturformidlere dykker ned i sit forfatterskab med afsæt i debutromanen Blokkene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum