Støtte til humanistiske tidsskrifter og styrket samarbejde mellem danske forskningsmiljøer
4.12.2024 09:00:00 CET | Danmarks Frie Forskningsfond | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har samlet uddelt lidt mere end seks millioner kroner under virkemidlerne ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt Netværk’. Midlerne skal støtte udbredelsen af humanistisk forskning og styrke samarbejdet mellem danske forskningsmiljøer.

Tidsskrifter
Fem tidsskrifter har til sammen fået lidt over 600.000 kroner. Midlerne er givet for at støtte udbredelsen af humanistisk forskning gennem videnskabelige tidsskrifter.
Der er bl.a. uddelt midler til tidsskrifter, som beskæftiger sig med studiet af lyd og lydlige kunstarter, forskning inden for pædagogik, læring og sundhed samt forskning inden for feministisk teori, køn, magt og ulighed.
Se alle bevillingerne under ’Tidsskrifter’ her.
Det har været muligt at søge støtte til både eksisterende og nyoprettede tidsskrifter af høj, videnskabelig kvalitet med et fokus på international udbredelse.
Eksplorativt Netværk
Der er samlet uddelt 5,5 millioner kroner til syv eksplorative netværk. Målet er at styrke samarbejdet mellem flere danske forskningsmiljøer og også gerne internationale samarbejdspartnere.
Se alle bevillingerne under ’Eksplorativt Netværk’ her.
Blandt de eksplorative netværk er bl.a. forskningsnetværket Alsthetis, som undersøger hvad kunstig intelligens betyder for vores forståelse af billeder. Netværket Managing Multilingualism i Nordic Healthcare samler forskere fra de nordiske lande for at dele viden om udfordringerne med flersprogethed i sundhedssystemet i Norden.
Der er lagt vægt på idéernes originalitet og netværkets potentiale til at understøtte videnskabelig nytænkning. Samtidig skal netværket udforske nye muligheder på tværs af institutioner, forskningstraditioner og videnskabelige tilgange.
’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt Netværk’ er begge uddelt af det faglige råd DFF | Kultur og Kommunikation, som dækker alle grene af humaniora.
Fakta om uddelingerne ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt netværk’
Danmarks Frie Forskningsfond har modtaget i alt 12 ansøgninger under ’Tidsskrifter’. Der er uddelt 621.000 kroner til fem tidsskrifter. Succesraten er 42 % målt på antal ansøgninger.
Fonden har modtaget i alt 25 ansøgninger under ’Eksplorativt netværk’. Der er uddelt 5,5 millioner kroner til syv netværk. Succesraten er 28 % målt på antal ansøgninger.
Der tages forbehold for ændrede bevillingsbeløb og antal bevillinger ved den kommende administrative gennemgang.
Kontakter
Tine Sloth BækgaardFuldmægtig
Tlf:+45 72 31 83 79tsbd@ufm.dkOm Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den nybrudskabende forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder. Fonden uddeler også hvert år tematiske midler til politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Nye internationale postdoc-bevillinger skal udvikle næste generation af forskertalenter5.3.2026 08:30:19 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt lidt over 40 millioner kroner til 19 forskere gennem ’DFF-International Postdoc’. Med bevillingerne får forskere tidligt i karrieren mulighed for at gennemføre et selvstændigt forskningsprojekt ved en forskningsinstitution i udlandet og styrke deres faglige kompetencer.
Støtte til samfundsvidenskabelig og klinisk forskning26.2.2026 11:41:07 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt midler under virkemidlerne ’Forskningsophold i udlandet’ og ’Delestillinger. Derfor skal to samfundsvidenskabelige forskere nu på forskningsophold i udlandet, mens fem klinikere får mulighed for at forske ved siden af deres arbejde på et landets hospitaler.
Ny forskning skal styrke viden om Arktis19.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arktis forandrer sig hurtigt, ved vi, og behovet for ny viden om regionens miljø, samfund og levevilkår er vigtig. Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får syv forskere nu mulighed for at dykke ned i centrale spørgsmål og på den måde opbygge kapacitet i Arktis.
23 dygtige forskere skal udvikle deres idéer under Inge Lehmann-programmet11.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 23 forskere mulighed for at dykke ned i deres egen forskningsidé og udvikle deres potentiale som selvstændige forskningsledere. Midlerne er givet under Inge Lehmann-programmet, som er målrettet forskere på de tidligere karrieretrin.
Ny viden om antisemitisme i en kompleks samtid10.12.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
I et nyt forskningsprojekt skal Sofie Lene Bak fra Københavns Universitet etablere et forum for studier i antisemitisme, der bl.a. skal se på spørgsmålene; hvordan kommer antisemitisme til udtryk i dag, hvilke mekanismer ligger bag, og hvordan har historiske forhold indflydelse på nutidens tendenser?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum