Fornem pris til Coolsport i Hedensted Kommune
Årets handicappris i Hedensted Kommune blev i aftes overrakt til idrætstilbuddet Coolsport, der giver mennesker med både fysisk og psykiske udfordringer mulighed for at dyrke sport og indgå i et klassisk foreningsfællesskab.

I en god håndfuld år har personer med forskellige typer handicap i og omkring Hedensted haft mulighed for at mødes hver tirsdag i vinterhalvåret til idræt i Hedensted Centret. Et tilbud der blev stablet på benene og drives af lokale frivillige. I aftes modtod de handicapprisen i 2024 af borgmester Ole Vind.
- Det er selvfølgelig dejligt at blive anerkendt for det, vi laver. For vi ved, at det skaber glæde - ikke bare hos vores brugere, men også hos os frivillige, der elsker at bruge hver tirsdag i hallen i Hedensted, siger Mathias Lenbroch Hansen. Han er frivillig træner, og han har en søn på holdet.
Han glæder sig over, at det er lykkedes at samle både frivllige kræfter og lokale sponsorkroner, så Coolsport stadig er i gang. For det er med til at skabe et fællesskab for nogle mennesker, der ikke nemt kan indgå i store dele af de etablerede idrætsforeninger.
- Det er fantastisk, at samspillet mellem frivillige og lokale sponsorer nu har sikret, at tilbuddet har været i gang siden 2018, lyder det fra Mathias Lenbroch Hansen, der i samme åndedrag fortæller, at han håber på, at endnu flere har lyst til at være frivillige i Hedensted Centret.
Efter hver træning er der også hygge og samvær i Caféen, og det er en vigtig del af tilbuddet.
- Det er virkelig en fornøjelse at se, hvor mange smil det skaber for brugerne. Både motionsmæssigt og socialt er tirsdag aften noget, de ser frem til, og noget der giver dem et stort indhold i dagligdagen, fortæller Mathias Lenbroch Hansen.
Frivilligeheden fejres
Handicaprådet har lagt særlig vægt på, at selvom Coolsport til tider har haft svære kår i dens cirka syv år lange historie, så har de frivillige sikret, at der stadig er plads til blandt andet udviklingshæmmede og andre mennesker med udfordringer hver tirsdag aften i Hedensted Centret. Det fortæller Liselotte Hillestrøm, som er formand for handicaprådet.
- Der var nogle rigtig gode nominerede, og i år har handicaprådet valgt at anerkende Coolsport for det, de har lykkes med. Ikke mindst på grund af den prisværdige indsats de frivllige flere gange har måtte gøre, for at tilbuddet stadig er åbent for brugerne, siger hun.
Det er primært frivillige kræfter, der har båret tilbuddet frem, og særligt den del vækker glæde på borgmesterkonteret:
- Coolsport har skabt et unikt tilbud til en gruppe af borgere, som ikke har nemt ved at indgå i almindelige idrætsforeninger. Og så er tilbuddet blevet til det, det er i dag, på grund af frivillighed. Det er beundringsværdigt, og jeg håber, Coolsport vil inspirere andre til at skabe lignene aktiviteter og fællesskaber, siger Ole Vind.
FAKTA:
Handicapprisen uddeles af handicaprådet, som består af i alt otte personer. Fire er udvalgt af organisationer, der repræsenterer folk med handicap. To er udvalgt af kommunens administration, og to er udvalgt af kommunalbestyrelsen.
Rådet uddeler Handicapprisen for at sætte fokus på initativer, virksomheder eller enkeltpersoner, der øger livskvaliteten for mennesker med handicap i Hedensted Kommune.
Tidligere har blandt andre Webpakkeriet Aps i Tørring, Løsning Gymnastik Forening og Bråskov Efterskole modtaget prisen.
Nøgleord
Kontakter
Ole Vind (V)Borgmester i Hedensted Kommune
Tlf:40 74 71 79Ole.Vind@Hedensted.dkLiselotte HillestrømFormand for Handicaprådet
Tlf:30 38 32 37liselotte.hillestroem@hedensted.dkJeppe Frost KyvsgaardKommunikationskonsulent, Hedensted Kommune
Tlf:42 95 60 85jeppe.kyvsgaard@hedensted.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Frugtboom i Hedensted Kommune: Otte nye frugtlunde plantes i september12.9.2025 08:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Til næste år vil det – forhåbentlig – bugne med frugt og bær ved en række institutioner og skoler i Hedensted Kommune. I løbet af den kommende tid bliver der nemlig plantet hele otte nye frugtlunde rundt omkring i kommunen. Det sker blandt andet i Rask Mølle, hvor ca. 100 lokale børn vil plante med, når to nye frugtlunde ser dagens lys den 19. september. Det sker som en del af kommunens samarbejde med organisationen Plant et Træ, der sidste år har været med til at etablere ny skov i kommunen.
Hedensted Kommune blandt de bedste i landet til hjemmehjælp8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny landsdækkende evaluering af tilfredsheden med hjemmehjælpen placerer Hedensted Kommune på en 15. plads ud af landets 98 kommuner. Allligevel har kun to kommuner en højere score end Hedensted Kommune, når man ser på den samlede tilfredshedsscore. Dermed er tilfredsheden med hjemmehjælpen i Hedensted Kommune blandt de højeste i landet.
Hedensted Kommune i top 10 blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune tager et stort spring frem og er nu igen at finde blandt de 10 bedste kommuner i målingen, som Dansk Industri netop har offentliggjort. Kommunen rykker frem på flere områder, særligt inden for arbejdskraft og effektiv sagsbehandling og indtager nu en plads som landets nr. 10.
Lokaldysten kommer til Hedensted Kommune: Hvilket lokalsamfund bliver det mest aktive?28.8.2025 10:51:10 CEST | Pressemeddelelse
De skal gå, løbe og cykle. Borgerne i Stenderup, Ølsted og Korning kæmper om sejren, når motionseventet "Lokaldysten" kommer til Hedensted Kommune.
Hedensted Kommune og Sydøstjyllands Politi sætter fokus på trafiksikker skolestart8.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af lokale skolebørn starter på mandag i skole. I Hedensted Kommune alene starter over 500 børn i skole for allerførste gang. Der skal selvfølgelig være styr på skoletasken og orden i penalhuset. Men trafiksikkerheden skal også være helt i top - især på skolevejene. Derfor deltager Hedensted Kommune igen i den landsdækkende kampagne ”Børn på vej”.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum