Årsagen klar: Menneskelig fejl
Det var en menneskelig fejl, som gjorde, at Express 5 mandag aften den 25. november ramte den såkaldte Fliskaj på færgens sidste tur på vejen ud af Rønne Havn. Det viser en intern undersøgelse af hændelsen hos Bornholmslinjen.

Express 5 fik alvorlige skader, da den om aftenen den 25. november ramte den såkaldte Fliskaj ved udsejlingen i Rønne Havn. Færgen var på vej ud på dagens sidste dobbelttur, men efter hård kontakt med molen måtte færgen vende om og sætte sine passagerer af i Rønne igen.
Den interne undersøgelse af hændelsen hos Bornholmslinjen har vist, at der ikke har været tekniske årsager til uheldet, som også skete under normale vejrforhold. Derfor er hændelsen at kategorisere som en menneskelig manøvre-fejl.
Det er også hovedindholdet i den rapport om hændelsen, som Molslinjens sikkerhedsansvarlige har afleveret til Søfartsstyrelsen.
Samtidig er rederiet forpligtet til at tage mest mulig læring af hændelsen. Derfor har rederiets sikkerhedsorganisation i dag været samlet i rederiet for at snakke hændelsen igennem med alle involverede.
Express 5 er lige nu på værftet FAYARD i Munkebo, hvor der arbejdes på at få hurtigfærgen tilbage til Rønne så hurtigt som muligt. Imens har rutens normale højkapacitetsfærge, Express 1 ekstraordinært overtaget ansvaret som hovedfærge på ruten.
Bornholmslinjen har ikke yderligere kommentarer.
Kontakter
Jesper MaackPR & Communication Manager
Tlf:+4520196215jma@molslinjen.dkOm Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 21 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 19 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.
Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.
Mere info: www.molslinjen.dk
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Tyrfing i modvind på vej mod Danmark31.10.2025 12:47:18 CET | Pressemeddelelse
Samsølinjens nye elfærge kæmper sig i disse dage mod Danmark. Modvind, høje bølger og dårligt vejr i Middelhavet har været skibets følgesvend på hele den første del af turen - og derfor tog kaptajnen en beslutning om at gå i havn i går.
Samsølinjens elfærge sejler hjem23.10.2025 08:23:59 CEST | Pressemeddelelse
Samsølinjens kommende elfærge, Tyrfing, begynder nu sin lange tur hjem fra vandet ved værftet Cemre Shipyard lige syd for Istanbul i Tyrkiet. Her er den sidste af Molslinjens to nye elfærger til Alslinjen og til Samsølinjen netop meldt klar til at sejle mod Danmark.
Starkt höstlov för Molslinjen20.10.2025 14:29:32 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjen hade fullt upp under höstlovet – eller efterårsferien, som den kallas i Danmark. Många valde sjövägen, och rederiets tio färjelinjer var bara 363 passagerare från att slå rekordet från 2019 – det senaste normala året före pandemin. Den starka hösttrafiken följde på en intensiv sommar, då över fem miljoner passagerare reste med Molslinjen.
Stærk efterårsferie for Molslinjen20.10.2025 14:29:32 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens færger har haft travlt i efterårsferien. Mange passagerer valgte vandvejen, og rederiets ti færgeruter var blot 363 passagerer fra at slå rekorden fra 2019, altså det seneste normale år før corona. Efterårets høje belægning kommer efter en travl sommer, hvor over fem millioner passagerer sejlede med Molslinjens færger.
Högsta på 25 år: Gående resenärer på Öresundslinjen i augusti2.9.2025 10:29:47 CEST | Pressemeddelelse
Landgångarna på Öresundslinjens färjor har blivit flitigt använda i augusti. Antalet gående resenärer har inte varit så högt på över 25 år. 372 497 resenärer reste till fots – en nivå som senast noterades i augusti 1999, alltså innan öppningen av Öresundsbron.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum