For 750 mio. jul på hjernen – Vind Eurojackpot og hyr Mariah Carey lige til påske
Førstepræmiepuljen i Eurojackpot er på utrolige 750.000.000 kroner: Det er omtrent det samme, som det ville koste at hyre Mariah Carey til at spille ’All I want for Christmas’ herfra og lige til påske.
“All I want for Christmas is youuuuuuuulen varer lige til påske…. “
Man synger, at julen varer lige til påske, og hvis du nu er typen, der ikke kan få nok af julesangene i radioen i december, så er her et frisk bud på, hvordan den gamle sætning kan blive til virkelighed:
Vind de 750.000.000 kroner, som er på spil i Eurojackpot i aften, og så vil der lige akkurat være penge nok til at hyre Mariah Carey til at spille All I want for Christmas for dig og vennerne, herfra og lige til påske…
Ja, med 750.000.000 danske, skattefrie kroner er mulighederne nærmest uendelige. Man kan vælge at leve som en konge alene af renterne, eller man kan skeje ud, som i eksemplet herover.
”750.000.000 kroner er et helt ubegribeligt stort beløb, og det er sjovt at finde på ting, der kan lade sig gøre med så mange penge, men sandheden er jo nok bare, at ligesom beløbet er svært at forstå, så er det også svært at forstå alle de utrolige muligheder, så mange penge pludselig åbner op for. Det er også derfor, at alle Danske Spils store vindere får tilbudt rådgivning fra vores erfarne millionærrådgivere. De har prøvet at sidde overfor nye millionærer utallige gange og er dygtige til at komme med gode, seriøse og velmente råd – og selvom All I want for Christmas er en fantastisk jule-ørehænger, så tror jeg nok, at vores millionærrådgivere vil anbefale at gemme en del af pengene til noget andet,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør for Danske Lotteri Spil, som står bag Eurojackpot.
(Det koster 1 million dollars at hyre Mariah Carey til et privat arrangement. Med den aktuelle vekselkurs betyder det, at du med Eurojackpots førstepræmie på kontoen har penge nok til at hyre Mariah Carey i lidt over 100 dage. Det rækker ikke helt til påske, men hvis man medregner de renter, som pengene når at trække i banken, før de skal udbetales, så skulle det være muligt at få råd til de sidste dage også. Det skal siges, at der kan være dage, hvor hun allerede er booket til andre arrangementer.)
12 gange i historien er det sket, at en dansker har vundet førstepræmien i Eurojackpot – og to af gangene er det sket, mens puljen har været på sin maksimale størrelser.
Fakta:
De 12 danske Eurojackpot-førstepræmier – efter størrelse
760.818.030 Eurojackpot, 4. juni, 2024 (Trianglen, Østerbro, København)
759.318.630 Eurojackpot, 22. juli, 2022 (Menu, Blåvand)
315.009.958 Eurojackpot, 20. februar, 2015 (Helsingør)
310.785.127 Eurojackpot, 9. april, 2021 (Roskilde Kommune)
210.688.619 Eurojackpot, 7. december, 2018 (Region Sjælland)
148.183.435 Eurojackpot, 10. november, 2017 (Region Nordjylland)
135.177.015 Eurojackpot, 26. oktober, 2012 (Region Hovedstaden)
114.000.000 Eurojackpot, 6. januar, 2017 (Region Hovedstaden)
107.000.000 Eurojackpot, 19. august, 2022 (Region Syddanmark)
69.678.692 Eurojackpot, 5. februar, 2021 (Region Sjælland)
63.287.630 Eurojackpot, 21, februar, 2023 (Lalandia, Rødby)
63.257.880 Eurojackpot, 24. november, 2017 (Region Sjælland)
Tal-fakta:
- Siden starten i 2012 er førstepræmien vundet i Danmark 12 gange
- I alt har 264 danskere vundet over en million i Eurojackpot
- 9 af dem har vundet over 100 millioner
- 18 af dem har vundet et tocifret millionbeløb
- Max-grænsen for førstepræmiepuljen i Eurojackpot er 750 millioner kroner
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danskerne har talt: Ingen over eller ved siden af Mathias Gidsel – han bliver VM-topscorer18.1.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Ved de tre seneste slutrunder er Mathias Gidsel både blevet dansk topscorer og samlet topscorer for hele turneringen – og spørger man kunderne hos Danske Spil, så bliver han det såmænd igen.
Midtjyde vinder fire gange i træk: Tre små og en MEGET STOR17.1.2025 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
En kombination af Eurojackpot, Vikinglotto, Lotto, Joker og en stor portion held, gjorde for nyligt en midtjysk kunde hos Danske Spil til mangemillionær. ”Jeg har spillet siden 1989, og så lige pludselig… jamen, man bliver lidt paf!”
Vandt over en halv million i Klasselotteriet: ”De skal ikke bare gå ind i husholdningen!”16.1.2025 08:59:50 CET | Pressemeddelelse
Mand fra Aarhus øremærker pengene fra en stor gevinst i Klasselotteriet til ”noget godt”, så de ikke bare bliver klattet væk i hverdagen.
Er Robinson færdig? Danske Spils kunder forudser kæmpe skift på reality-tronen15.1.2025 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et årti på toppen af dansk reality kan det endelig være slut for Robinson: Kunderne hos Danske Spil peger entydigt på ny vinder af årets Reality Awards.
Historisk: Danske Spil giver håndboldherrerne større chance for at vinde guld – end ikke at gøre det14.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dagen før håndbold-VM er tilliden til de danske håndboldherrer historisk høj: Ifølge Danske Spil er et dansk landshold aldrig før gået ind til en slutrunde med større sandsynlighed for guldmedaljer end denne gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum